| ButterflyButterfly a întrebat:

Am o problema mare, sa incep cu inceputul : Tatal meu bea de acum....cateva zile. A baut si mai demult, nu e prima data. Anul trecut cam prin octombrie spre noiembrie a facut contrabanda de tigari cu inca un vecin. Desigur doar pe tata l-a prins, deoarece era bat si nu a judecat. Cand politia l-a prins i-a luat masina, iar eu merg la scoala cu taxi (din pacate). Mama mea are masina, dar ea merge la serviciu si nu poate. Din cea mai mare fericire locuim cu bunica (mama tatalui meu). O iubesc ca pe Dumnezeu, poate mai mult. Cand vin acasa ea ma asteapta, doar eu o mai inveselesc. Ea are o pensie de 11 milioane, iar mama mea 8. Tatal meu bea mult (nici nu il mai pot numi tata), iar mama e distrusa. Intr-o zi de vara i-am spus of-ul unei matusi din partea buncii. mi-e rusine sa-i spun si altcuiva. Diriginta mea nu stie nimic. Crede ca suntem o familie fericita. Degeaba vorbesti cu el cand e treaz ca el nici nu te baga in seama. Bunica mea are artroza la picior si ii trebuie tratament (cred ca isi permite). Eu am o sora de 20 si ceva de ani. Nu o cunosc nu am vazut-o, doar stiu cum o cheama si cati ani are si unde locuieste. Nu vreau sa ma duc la ea sa-i zic ce se intampla. Imi gasesc linistea doar citind si invatand. Cand o sa fiu mare vreau sa fiu medic, deoarece am note de 9 si 10 si ca sa scap din teroarea asta sad. Daca ar muri bunica..cred ca... m-as sinucide sau as ramane marcata pe viata. Imi urasc viata si pe tatal meu! Vreau sfaturi! ce sa fac? funda+vot. Duc o poveste de viata trista.

14 răspunsuri:
| William a răspuns:

Viata ta ar fi mult mai buna daca tatal tau nu ar mai bea. Este imposibil sa il convingi sa nu mai bea asa ca obliga-l. Iti sugerez sa il bati cu ce ai la indemana (scaune, lanturi, bastonul bunicii tale, un topor etc) pana nu mai poate sa bea. Ori asta ori data viitoare cand mai face ceva ilegal mergi la politie si il bagi la inchisoare macar cativa ani.winking Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| calmopenmind18 a răspuns:

Incearca sa faci un consiliu de famile in care sa abordati problema sau vorbeste cu atatal tau. El nu bea degeaba sau a baut cu un motiv si a ramas asa...

Daca vorbesti cu el spune-i ca il iubesti chiar daca el e asa cum este si ca ii vrei binele. Spune-i ca alcoolul distruge caracterul omului si ca cu cat bea mai mul nu il mai cunosti si ca se instraineaza de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| onlychengs a răspuns:

Am inceput sa rosesc, e asa de impresionanta povestea ta crying. Imi pare rau ca ti se intampla asta!
Te sfatuiesc sa te duci la surioara ta, sa vorbiti, avand in vedere faptul ca ea are 20 si ceva de ani!
Numai bine!

| zolotovicidragos a răspuns:

De ce nu vorbesti cu mama ta sa dea divort de tatal tau? si tata a baut si mama i-a spus ca daca mai bea da divort de el si de atunci nu a mai pus gura pe bautura.si te sugerez sa te duci la sora ta sa vb cu ea va mai sfatuiti. mult noroc.

| anonim953421 a răspuns:

Chiar imi pare rau pentru tine. am fost si eu in situatia asta, dar mama nu a acceptat asa ceva. a vrut sa divorteze, ne-am mutat de la tata la bunicii din partea mamei. dar dupa un an s-au impacat si de atunci tata nu mai beahappy. incearca sa vorbesti cu mama ta, daca nu vrea divort macar o despartire de cateva luni. poate asa o sa isi dea si el seama cum e fara familie.
chiar imi pare rau pentru tine :*

Răspuns utilizator avertizat