| Telephone1 a întrebat:

Sall TPU, Cum mi-as putea convinge mama sa imi ia un caine Boxer? P.S:Mama a vazut la stiri ca un Rottweiler i-a ucis copilul.

Răspuns Câştigător
| DenisaMariaD a răspuns:

Si eu am fost intr-o situatie asemanatoare. tata nu era de acord cu nici un animal in casa. chiar daca eu si mama mea voiam unul. acum am un labrador de 8 luni. sa iti spun cum am procedat : l-am prins intr-o zi in care era fericit. eu cu mama am inceput sa stam de vorba despre catei : ca ne apara, etc. el s-a uitat cam ciudat, dar nu a comentat. am inceput sa caut oferte de adoptari catei ( nu vroia nici un animal in casa, da sa mai dam si bani pe el). am gasit o oferta cu un catel, rasa preferata a tatalui meu. de fata cu tata i-am zis mamei mele de oferta si mama a zis ca sa cer stapanului poze cu catelul. tata a zis ca vrea sa-l vada si el. i-a placut. a doua zi, cand a venit de la servici, a gasit catelul in bucatarie. nu prea i-a convenit, dar am reusit sa-l convingem ca ar fi un act de cruzime daca l-am da din nou. incearca si tu. poate va merge si la tine.o alternativa ar fi : sa iei un caine si sa spui ca e al unui prieten si ca te-a rugat sa ai putin grija de el cat timp e plecat din oras. daca zice ca sa i-l dai inapoi, spui ca prietenul a plecat deja din Bucuresti. trebuie sa arati foarte multa responsabilitate fata de catel. sa ai f multa grija de el : il speli, il plimbi, etc. dupa o saptamana ii spui mamei tale adevarul.
mama ta are dreptate : e o mare responsabilitate sa ai un caine. ai grija : catzeii sub 5, 5 luni trebuie scosi sa-si faca nevoile o data la 2-2.5 ore, trebuie sa-i duci la veterinar saptamanal. sper sa-ti fie de folos sfaturile mele.

5 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Cauta "Cesar Milan" pe youtube. Este supertare!

| Anonim340 a răspuns:

Ii spui ca sunt foarte multe aspecte pozitive legate de cumpărarea unui câine.
Cu timpul, o sa vezi ca el te ajuta si la bine si la greu. O sa te ajute in a te maturiza, deoarece va trebui sa ai grija de el. O sa il duci la plimbare si o sa te joci cu el. Ar fi foarte bine sa il cumperi de mic si sa il crești tu, deoarece tu vei fi familia lui si el te va asculta pe tine.
Crede-ma, si eu am un câine, am avut 3. Si stiu ca e greu, dar cand ai nevoie de cineva care trebuie sa te asculte, sa stii ca (ca virgula) câinele e cea mai buna opțiune, si nu zic asta doar pentru ca el nu vorbeste, o spun pentru ca el te va ajuta in felul lui, iti va da niște semne.
Bafta happy Si sper ca daca o sa ai un câine sa il respecți asa cum el te respecta pe tinewinking

| Ştefeh a răspuns:

Ii spui ca acel catel ii poate dovedi maturitatea ta si ii poate demonstra ei ca sa inseala, ca nu toate animalele sunt rele. Depinde si ce varsta ai.

| valoaresitupeu a răspuns:

Nu te grabii, las-o sa mai uite de chestia cu rottwailar-ul.