| aaanonnimaaaa a întrebat:

Am un coleg de clasa mai micut ca masivitate adica foarte scund si slab. Toata lumea isi bate joc de el pentru ca e mai sarac, adica miroase urat, nu are de mancare la scoala etc. Dar azi am aflat ceva foarte grav : el, mama, si frate lui stau pe proprietatea bunicului nu stiu din partea cui e, dar am auzit ca bate toata familia si nu o palma doua, ci batai serioase. Ce as putea face? Nu vreau sa apelam la protectia copilului deoarece ar fi destramata familia, plss.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu poti suna la protecția copilului fiindca el are o mama. Cata vreme stau pe proprietatea bunicului, din pacate n au de ales.

| aaanonnimaaaa explică (pentru Donsavas):

Si ce sa fac sa ii ajut?

| Ela05 a răspuns:

Măi eu zic in felul următor poți face multe dacă vrei. Ai putea să suni să de depui plângere in contra bunicului lui, dar ai nevoie de probe și martori, e puțin probabil ca el să meargă drept martor, dar încearcă să îl convingi (depinde și câți ani are el). În al doilea rand ai putea face o colectare pe Facebook unde să expui cazul său în detalii și poate se găsește cineva să doneze. Dacă nu poți suna la o televiziune din România să le explici cazul. Deci nu știu poți face multe depinde de vârsta și posibilitățile tale. Dar dacă suni la o televiziune cred că i-ar putea ajuta și ar putea denunța cazul dacă este necesar pentru maltratat infantil și acel om ar plăti pentru răul ce cauzează. Sfatul meu ăsta ar fi să suni la o televiziune ceva să le expui cazul lui.

| aaanonnimaaaa explică (pentru Ela05):

Daca as apela la orice metoda ar fi anuntara protectia copilului si nu vreau... nu e vina parintilor ci e vina lui ( a bunicului)

| Ela05 a răspuns (pentru aaanonnimaaaa):

Nu. Deodată ce el este maltratat probabil și părinți sunt, deci ar fi anunțată poliția nu protecția copilului. Înțelegi? Dacă vrei mai multe detalii ai putea vorbi cu un avocat mai bine.
Eu din câte știu în asemenea cazuri ar fi anunțată poliția, pentru abuz și maltratat. Eventual ei să anunțe protecția copilului, dar totuși dacă suni la o televiziune nu cred că vor despărți familia ci vor încerca să o ajute zic eu, așa se întâmplă în cazurile acestea de obicei.