| MarshallBenzBackToStreet a întrebat:

Salu,probabil o sa vi se para ciudata problema mea, dar deja incepe sa ma depaseasca si nu e ok, inainte sa consult un psiholog am zis ca poate ma poate ajuta cineva de aici cu un sfat ceva
Problema sta in felu urmator : Acum 2 luni am iesit din inchisoare unde am stat 6 luni pentru vatamare, practic 6 luni pierdute,furate din viata mea.
Sunt o persoana care daca ar putea, ar traii in pace si nu ar atinge pe nimeni nici cu un deget, in viata mea nu mam luat de nimeni sa fiu genu ala cum sunt multi putoi cu gura mare in zilele astea.Mergeam si eu linistit pe strada imi vedeam de drumul meu cu prietena, cand 3 fraerici au inceput sa comenteze pur si simplu fara sa le zic eu nimic, atunci m-am luat cu ei si unu a scos o bata, practic mi-am dat seama ca au chef de scandal baietii, si fiind si 3 avand si bata, eu trebuind sa am grija si de prietena am inceput bataia primul practic sa am putina sansa, i-am batut unu a ajuns la spital si 2 prafuiti putin, dar cel din spital a avut capul spart si mana rupta.Si ca sa vedeti, tot ei miau depus plangere si au castigat in tribunal astfel eu am facut puscarie. Problema e urmatoarea:
Cum sa pot Doamne sa nu mai dau de atata lume rea cu gura mare si mintea ingusta, in fiecare zi dau de 2-3 pacalici, de exemplu acum 1 saptamana unu cu masina cu gura mare, am crasnit din dinti si mi-am vazut de drumu meu,cat timp eu nu ma iau de nimeni pentru ca nu vreau sa fac rau nimanui,tot eu dau de ei. Daca ii las asa si imi vad de drumu meu te iau de fraier, daca le inchizi gura tot tu pici
Chiar nu stiu cum sa scap de astea, sa nu mai dau de probleme cu toti papagalii cu gura mare

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

In lume nu o sa gasesti niciodata ajutor; nici macar dreptate.
Paraseste lumea, las-o, desparte-te de ea si cauta-L pe Acela care este singurul ce iti poate oferi ajutor.
Fara Dumnezeu omul nu poate sa fie salvat niciodata. Nu ai de ales; cum de altfel, nici unul dintre noi.
"Pe cand eu ii iubesc, ei imi sunt potrivnici; dar eu alerg la rugaciune." (Psalm.109:4)
"Increde-te in Domnul din toata inima ta si nu te bizui pe intelepciunea ta!" (Proverbe.3:5)
Iar versetele de mai sus nu au fost scrise de oameni de rand, ci de imparati.
Cauta sa aduci si sa pastrezi in inima ta teama de Dumnezeu. Atunci vei avea pace chiar si in vremuri tulburi.

"Preaiubitilor, nu va razbunati singuri; ci lasati sa se razbune mania lui Dumnezeu; caci este scris: "Razbunarea este a Mea; Eu voi rasplati", zice Domnul." (Romani.12:19)

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CityOfSatan a răspuns:

Imi pare rau ca nu s-a facut dreptate in acest caz.Vezi si tu ca nu prea e dreptate in justitia zilelor de astazi.Iti trebuie multa ambitie sa treci pe langa ei ca si cum nu ar exista.Bafta!

| DeeaMarry a răspuns:

Singura solutie e sa ii ignori, sa fii tu cel intelept daca ei nu au pic de creier.
Stiu ca te poti simti umilit, insa lucrurile se pot termina foarte urat, dupa cum bine stii, ca doar ai patit-o pe pielea ta.
In cazul tau a fost si vina justitiei. E inadmisibil ca tot tu ai platit. Prietena ta nu a declarat in favoarea ta? Nu au fost martori? Plus ca ei aveau bata, deci era clar ca erau pusi pe scandal. Si cum ai reusit sa ii bati in halul ala?hee hee
Trebuie sa mergi neaparat si la un psiholog, chiar si la un preot(daca esti credincios)!

| MarshallBenzBackToStreet explică (pentru DeeaMarry):

Nu au fost martori, era noapte tarziu strada goala, si declaratia prietenei nu a valorat nimic, ca, cica ma favoriza pe mine

| DianaDiaa a răspuns (pentru MarshallBenzBackToStreet):

Asta asa e din pacate. dar detector ceva? nu se pune? nu stiu

| MarshallBenzBackToStreet explică (pentru DianaDiaa):

Nici n-au stat pe ganduri, parca dadeau puscarie de la ei din buzunar, ceva gen
: ia si tu 6 luni de racorire ...in fine nu asta e problema, au trecut am uitat.

| GirlLăvHell a răspuns:

Ignora-i,lasa-i in pace ....Gandeste-te ca tu iti faci mai mult rau plus ca nu merita sa te iei cu ei in gura sau sa-i bati ca ei tot pe a lor o tin.

| DianaDiaa a răspuns:

Stiu cum e, bine intr-o oarecare masura.
La scoala mi se intampla si din cauza asta pur si simplu m-am separat. Au fost multe chestii diriga e aeriana, tot pe mine dadea vina. In fine... faza e ca ai dreptate, daca taci pici de fraier daca incerci sa faci ceva pici mai rau. Sincer nu stiu ce sa zic, eu am fost la psiholog doar 2 sedinte ( o cunosteam, si m-a linistit aceea ) dar apoi mi-a zis diriga sa ma duc la scoala si aia de la scoala era varza mi-am pierdut timpul. Important e ca acum numai am probleme mari pot spune, dar bine nu ma simt si psihologul costa. In orice caz termin liceul si e bine cu toate ca lumea e plina de prosti.