| Animeforlifee9921 a întrebat:

Ce parere aveti despre spitalele de stat din Romania? Eu nu una prea buna,mi se pare ca nici nu te trateaza cum trebuie si te lasa sa mori ca pe caine,sunt sictiriti si fara empatie si daca ai o problema mai banala,te fac cu ou si cu otet si te trimit in suturi acasa. Se mai si sta cateva ore,chiar daca ai ceva grav.
Spre exemplu, acum 3 ani sora mea si-a taiat din greseala o alunita,iar anul trecut a dat de un site in care zicea ca daca o tai faci cancer de piele si s-a speriat rau. Mama s-au dus cu ea la urgente,iar evident ca le-a luat la trei ca dupa atata timp.
Odata la fel,a inceput sa o doara in piept si sa ii bata inima neregulat si tot asa s-a dus mama cu ea la spital. Nu avea nimic grav,dar au tinut-o pe acolo cateva ore spunandu-i ca nu are nimic. Dupa cateva luni au apucat-o iar durerile si tot asa cand s-au dus la spital,nu avea nimic si le-a luat la trei,dar cand au decis sa mearga la un doctor bun dintr-un alt oras, a aflat ca are tahicardie.
Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa credem. Nu e niciun secret și nicio surpriza la sistemul sanitar din Romania nu e la standardele UE.

| Clau1978 a răspuns (pentru suntserios):

Maria ta, poti sa postezi aici standardele europene alea UE?

| suntserios a răspuns (pentru Clau1978):

Mergi intr-un spital de stat din Germania, Olanda, Austria și ai să vezi cu ochișorii tai

| Clau1978 a răspuns (pentru suntserios):

Nu esti serios. Vorbim de spitale de STAT. Nu intelegi diferenta.

| suntserios a răspuns (pentru Clau1978):

Așa, și eu am vorbit de spitale private undeva?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai si alt scop pentru care ti-ai facut contul sau doar sa ii incoerent si sa injuri?

| dullcat a răspuns:

O parere foarte proasta.Numai in spitalele romanesti sa nu ajungi...

| dullcat a răspuns:

Ca fapt divers, faptul ca cititi pe google si va panicati inutil e vina voastra.Mama ta, cel putin, ar fi trebuit sa stie cum sta treaba.Incepi sa te panichezi abia dupa ce alunita se vindeca si arata diferit, adica s-a marit, si-a schimbat culoarea, forma, marginile, textura.Multi oameni isi ranesc alunitele mai ales in activitatile de zi cu zi si nu moare nimeni de la cancer.

De citit si trimis surorii tale, ca data viitoare sa nu mai piarda timpul oamenilor de la urgente:

https://phoenix-hospital.ro/......a-probleme

https://www.medlife.ro/......cancerigen

https://drleventercentre.com/alunite-cancerigene-cum-le-depistam-la-timp/

Cine are alunite trebuie sa le verifice lunar si sa tina o evidenta.Asa se depisteaza cancerul de piele.

| LaviniuA a răspuns:

Ce sa credem. Depinde cum iti e norocul. Unii mai nepasatori, altii mai incompetenti, altii fara aparatura adecvata. Sa zica mersi ca n-au trebuit sa se trateaze acolo, ca poate le-ar fi parut rau mai tarziu.

| Drake21 a răspuns:

Depinde M ai dai o spaga la doctori ca sa fie lumea m ai atenta si cand faci analizele verifici la m ai multe spitale daca e ceva serios

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

E greu si pentru doctorii nostri salariile nu le cresc csf

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Doctori trebuiau sa aiba pe putin 70 80 mil salar si te primeau m ai fericiti

| suntserios a răspuns (pentru Drake21):

Doctorii au salarii de 7-8000lei

| Drake21 a răspuns (pentru suntserios):

Nu toti

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Altii castiga m ai putin, trebuia minimum la toti 70mil, pana la 70 mil ai de tras

| Drake21 a răspuns (pentru suntserios):

Medic dentist 130mil salar, cati la suta ajung la 130mil

| suntserios a răspuns (pentru Drake21):

Multi. E cam standard pentru medicii primari. Dacă mai fac și gărzi se mai pune in plus.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianFoanga a răspuns:

Dupa ce ai sa vezi spitale din Italia ori UK o sa ti se para ca ale noastre sunt hoteluri iar personalul bun ca painea calda.

| AdrianFoanga a răspuns:

Citeste aici, e oficial :

https://www.reginamaria.ro/......acientilor

Mama ta si-a facut-o cu mana ei.