| Caddyi a întrebat:

A venit popa azi cu prostii si a intrat in camera mea si cica trebuia sa ii pup icoana si mana si i-am spus mamei mele ca nu fac asta ( si inainte sa vina ala si cand a venit ). Apoi popa se uita la mine si eu la laptop ca aveam treaba. Care a procedat corect? Eu sau mama? Mentionez ca eu nu cred in dumnezeu si alte prostii din astea dar ai mei cred.

211 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Mama ta nu trebuia sa il duca la tine daca stia ca tu nu vrei asta, iar tu, daca chiar a venit, macar din respect pentru un om, trebuia sa ii acorzi o minima atentie, sa il saluti macar si sa vezi ce vrea, iar mai apoi sa ii spui sau sa ii dai de inteles ca tu nu vrei sa pupi icoana si mina. Dar asa, a gresit si mama ta, si tu, si astfel l-ati pus pe popa intr-o situatie destul de delicata. E si el om, totusi.

| anad a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni sa crezi in Dumnezeu sau in altceva, dar buna crestere trebuia sa te oblige sa lasi laptopul, sa saluti si sa-ti explici civilizat optiunea ta!(Parintii tai l-au primit in casa lor si tu macar atat puteai face:sa arati ca ai putin respect pentru ei si optiunea lor!)

Apache
| Apache a răspuns:

Duda ca tu crezi sau nu asta nu conteaza...iti numar pe degete persoanele care chiar cred ca pupatul unei icoane o sa le ajute viata.

Dar ce ai facut tu e o lipsa de respect...nu neaparat fata de popa ci mai ales fata de maicata.
Iti era chiar atat de imposibil sa lasi laptopul pentru 5 secunde si sa asculti balivernele la tipul ala?
Cine naiba te pune sa crezi? dar baremi sa nu o faci pe maicata sa se simta prost.

| mona a răspuns:

Mama ta are dreptate si trebuia sa te inchizi in baie sau sa pleci de acasa cat a fost popa la voi, daca eram in loc la mama ta iti luam laptopul si ti-l faceam bucati

| Caddyi explică (pentru mona):

Si apoi cu invata baiatul tau pentru scoala de soferi? Am spus ca am avut ceva mai bun de facut...

| darrio2007 a răspuns:

Sa stii ca aici nu tine neaparat de credinta. Tine mai mult de educatie.Ca era popa sau altcineva ai dat dovada de proasta crestere.Nu intorci spatele unei persoane care iti intra in casa. Oricum el a inteles mai bine decat tine situatia.

| anss23 a răspuns:

Tu ai procedat corect, daca tu nu crezi in Dumnezeu nu trebuie sa te prefaci ca crezi doar pentru a o face pe mama ta fericita.Dar trebuia sa fii si tu mai amabila cu popa si cu mama ta, puteai sa le spui intr-un mod mai frumos parerea ta.Si ma asteptam ca majoritatea raspunsurilor sa fie de genul "mama ta avea dreptate", dar asta nu este un lucru despre care poti spune ca tu sau mama ta aveati dreptate.In Dumnezeu ori crezi, ori nu.Nu inteleg de ce unii au spus ca esti "proasta" pentru ca n-ai chef sa asculti popa, voi sunteti aia prosti, deoarece nu puteti accepta ca altii au alte pareri.straight faceSi doar pentru ca mama ta crede nu inseamna ca si tu ar trebui sa crezi.

| pwp a răspuns:

Puteai sa pupi icoana...mana nu, nu esti batrana cu multe pacate!
Data viitoare poarta-te mai frumos, iti faci parintii de rusine.

| Caddyi explică (pentru pwp):

Tu crezi in dumnezeu, nu? Daca ai fi fost ca si mine nu mi-ai fi spus sa ma port MAI frumos! Data viitoare o sa plec de acasa cand vine ala, ca sa nu imi ies din fire. tongue

| pwp a răspuns (pentru Caddyi):

Da,ar fi mai bine sa pleci happy

| Wehrmacht a răspuns:

Nu crezi in dumnezeu si chestiile alea, deci ai procedat corect.Nu doar pentru ca nu ai acceptat sa saruti icoana, puteai sa o saruti asa...sa nu iti sara in cap mama ta sau preotu ala.Pur si simplu te gandesti: bai, cate dra*u babe au mai lins icoana asta inaintea mea? Deci, da, ai procedat corect.Si chestia cu puptaul mainii mi se pare un semn de sclavie.

...Cand ma uit la ce raspunsuri sunt aici mi se face rau.

| Chαяtreux a răspuns:

Ar trebui sa dai mai multa importanta acestiu subiect. Sa te gandesti mai bine. Insa pana nu simti tu cu adevarat ceva pentru credinta, nu ai de ce sa faci lucrurile ce tin de ea, pentru ca oricum sunt egale cu 0 daca tu in sinea ta nu crezi in existenta lui Dumnezeu.

| venusdoom a răspuns:

De ceva timp si eu sunt in aceeasi situatie. La mine vine maine preotul...
Ce trebuia tu sa faci : fiind un strain in casa trebuia sa-ti concentrezi atentia asupra lui, mai ales ca stiai ca nu sta mai mult de 5-10 min. Si chiar daca nu mai crezi in chestii care tin de biserica, din respect pentru ai tai puteai sa pupi icoana ( la noi vine cu o cruce si cu un adept care colectioneaza banii...)
Ai putea totusi sa-mi spui argumentul tau in legatura cu departarea din turma credinciosilorbig grin?

| Caddyi explică (pentru venusdoom):

Nu credeam nici cand eram mic in dumnezeu. Si nu-mi place sa vad cum de atatia oameni nu vad ca ei cred in ceva ce nu exista!

| venusdoom a răspuns (pentru Caddyi):

Spune-le oamenilor ca exista un om invizibil in cer care a creat universul si marea majoritate te vor crede. Spune-le ca pictura e umeda si vor trebui sa o atinga ca sa fie siguri.

| Caddyi explică (pentru venusdoom):

Exact! Aici ai pus punctul pe,, i " ".

| ReiVaN a răspuns:

Prostii fiind parintii tai sa inteleg?!
faci cum crezi tu de cuviinta...

| Caddyi explică (pentru ReiVaN):

Nu ma refeream la parintii mei, nu indraznesc sa-i jignesc. Eu ma refeream la cruce.

| stefioctavia a răspuns (pentru ReiVaN):

Nu este nevoie sa vorbim acum urat despre parintii ei/lui!

| Horanhugsme a răspuns:

^Popa cu prosti^? Sa mori in iad!

| Caddyi explică (pentru Horanhugsme):

1. http://www.youtube.com/watch?v=kgQ8wCrFYFY
2. Daca vrei ne intalnim, ca sa-ti dau si-o flegma-n ochi x(, asta ca sa-ti arat cat de prost esti si ca tu nu-ti iubesti aproapele ( asa cum spune biblia ).
3. http://www.youtube.com/watch?v=Dvnl-YGTrnM Si cui ___ ii pasa de ce spui tu? x(

| KostyCool a răspuns:

Mama ta a procedat corect happy

| XatomisX a răspuns:

Bravo bine ai facut popa e un trantor lalaie 2 vorbe si primeste bani straight face nici eu nu cred in nimic daca te informezi pe net observi ca exista 2700 de zei in care dracu sa crezi? ce naiba relitatea este ca nu exista nimic happyatei=om relist

| LegionarulRoman a răspuns (pentru XatomisX):

Si tu in viata ta ce faci.Cu ce iti ajuti neamul, tara.O ajuti tu ca sa nu mai atarnam de straini?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca nu crezi, e treaba ta. Mama nu poate sa te convinga de contrariul si nici n-ar trebui s-o faca. Sa-ti intre o persoana in casa si tu sa stai cu ochii in laptop e dovada de proasta crestere. Si mama si tata sunt de vina.

| Caddyi explică (pentru Salontanul):

Si eu ce trebuia sa fac cand a venit ala? Sa spun " Salut, ba, hai sa-ti pup si eu mainile si crucea care le pupa toti ", nu? Gandeste-te si tu un pic... cum sa vina un nebunoscut sa intre in casa si practic sa-i faci pe plac. si popa asta a plecat deranjaz ca nu i-am facut pe plac ( sa fac ce fac toti crestinii ).

| Salontanul a răspuns (pentru Caddyi):

Se putea si asta. "La noblese oblige" zice o vorba frantuzeasca. Nobletea te obliga sa te cobori la nivelul celuilat si ai fi putut face si asta. Dar, tot atat de bine puteai sa iesi afara in prealabil stiut fiind ca preotul se anunta pe scari cu clopotul. Stiai ca vine si puteai pleca. Tu, nu. Din spirit de fronda si lipsa de educatie ai stat acolo si cu spatele jignind protul care nu-ti facuse nimic rau si parintii care s-au simtit jenati (cel putin) de situatie. Mai rau este ca nici acum nu-ti dai seama ca ai gresit. Se pare ca internetul va da voua tinerilor numai proasta educatie. Sa-mi spui, te rog, de cate ori ai cautat pe internet ceva despre cei sapte ani de acasa? Pot sa pun pariu ca nici macar o data. E greu!

| Caddyi explică (pentru Salontanul):

Explica-mi tu, educatu', cu ce am gresit? Am stat cu ochii in laptop pentru ca aveam ceva mai bun de facut ( invatam pentru scoala de soferi ), si cred ca si daca scuipam seminte era mai bine decat sa pup icoana si mana lu' ala. x(

| Salontanul a răspuns (pentru Caddyi):

Esti idiot iremediabil!

| Caddyi explică (pentru Salontanul):

Am si eu sa-ti spun cateva... Dar daca ma cobor la nivelul tau, te fac de cacao!

| yourcrys a răspuns (pentru Caddyi):

Ok, sa zicem ca nu te cobori la nivelul meu...nu vreau sa ne certam si sfatul meu este sa incerci sa descoper adevarul.

| Caddyi explică (pentru yourcrys):

NU TI-AM SPUS TIE AIA CU " NIVELUL... ". Merci pentru sfat. O sa incerc... mai mult.

| valentino52 a răspuns (pentru Caddyi):

Si daca erai musulman spre exemplu nu trebuie sa ii pupi icoana daca nu esti de acord cu religia respectiva dar nu trebuie sa jignesti sau sa fii nepoliticos. Nu trebuie sa te aprinzi cand altii vorbesc de religie de parca te-ar injura. Eu conform religiei crestine cred ca am incalcat toate poruncile, nu sunt credincios dar din punctul meu de vedere Biblia si restul nu trebuie luate ca atare. Pentru mine Dumnezeu inseamna minune, cum si stiintific viata s-a format tot printr-o minune, o coincidenta in niste conditii foarte specifice zic eu. Daca ma "rog" eu asta imi doresc, noroc sa se intample lucrurile in beneficiul meu, nu sa coboare Duhul sfant sau mai stiu eu ce. Si pentru multi credinta da speranta, fara ea si acea "frica de dumnezeu" multora nu le-ar mai fi frica de consecinte. Un exemplu simplu ar fi: vin sarbatorile si am facut niste pachete pentru copii orfani. M-am simtit bine oferind dar in acelasi timp imi doresc sa mi se intoarca intr-un fel acest bine si mie poate sa mearga lucrurile mai bine la anul. Logic nimic nu poate sa faca acest lucru... poate doar gandirea mea pozitiva si speranta la o "minune".

| Salontanul a răspuns (pentru Caddyi):

Mama ce destept esti! Nici sa scrii nu esti in stare. Nivelul tau este mai jos ne stiind cele mai elementare notiuni de educatie. Si ca sa terminam o sa-ti dau "ignore".

| Vladuthz a răspuns (pentru Salontanul):

Hei, nu cred ca este cazul sa generalizezi, sa spui ca internetul este de vina pentru proasta crestere a unor tineri. Oameni prost crescuti au fost si inainte de internet. La el asta se trage din rebelitate, si din mandria ca a scapat din,, lanturile credintei". Mandria provoaca astfel de comportamente la orice om slab, indiferent de nivelul de credinta, rasa, culoare, sex, internet sau nulaughing etc

| Pricked a răspuns:

A venit "popa cu prostii"?

Ar trebui sa-ti asculti mama.

| Vladuthz a răspuns:

E alegerea ta sa nu crezi in dumnezeu, iar ceilalti trebuie sa o respecte, dar in acelasi timp nu trebuie sa fii nesimtit sau mitocan fata de cei care cred. Atata timp cat nu te-ai purtat urat cu popa, sau nu i-ai aruncat vreo privire urata, ci doar te-ai uitat la laptop, cred ca ai procedat corect. Eu de obicei daca este sa ma prinda popa acasa (de obicei sunt prin cluburi) ma prefac ca-i sarut icoana, adica doar ma apropii putin de ea, la fel face si tata, pentru ca amandoi suntem liberi-cugetatori.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Fă! Eşti o mare proastă.
Eu sunt atee, dar dacă mama mea ar aduce preotul nu m-aş supăra. Ar trebuii să vorbeşti cu preotul să îi explici de ce nu crezi şi să îi dai şi argumente nu doar aşa că ai tu treabă la laptop şi ţie lene să discuţi cu lumea.
Pe curând!

| Caddyi explică (pentru PedoBarbie):

1. Sunt BAIAT, TU DE UNDE ___ SA STII DACA ASCULTI FUEGO? DE UNDE ___ SA STII TU DE CADDY?
2. Esti Proasta deci http://www.youtube.com/watch?v=kgQ8wCrFYFY
3. http://www.youtube.com/watch?v=46rU1HUhNsc
4. Am pus intrebare, nu am spus sa-mi spui tu cum sunt x( sau cum nu sunt X(, deci mars in m__tii m_-ti de m_ista.
" Pe curand! " :))))

| WhiteLife a răspuns:

Pai, eu cred ca amandoi aveti dreptate, din punctul de vedere al fiecaruia. Mama ta incearca sa-ti impuna credinta ei, pentru ca ea crede ca asta e mai bine pentru tine. Apoi, tu ai avut drepate pentru ca nu crezi in Dumnezeu, deci esti liber/a sa nu faci astfel de lucuri.
Dar tinand cont ca ai o mama, trebuie sa o asculti, pentru ca e mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Vorbeşte cu mama ta şi spune-i să nu mai aducă preotul la tine în cameră data viitoare când vine.Mama ta probabil s-a simţit foarte rău dat fiind comportamentul tău, ca să evitaţi astfel de situaţii spune-i asta.
De unde să ştiu eu cine a procedat corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga, Caddy, te rog mult citeste acest citat si stai un minut singur cu tine si reflecteaza la aceste cuvinte :''Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul.''
Nu e pacat sa-ti pierzi sufletul in loc sa cunosti bucuria mantuirii? Iti doresc din suflet sa cunosti in aceasta viata, cat si in cealalta dragostea si ocrotirea Bunul Dumnezeu!

| Caddyi explică (pentru anonim_4396):

Nu vezi? Aici e problema cu religia, cand vedeti unul diferit incercati sa-l atrageti spre religia in care credeti voi. Raspunde-mi si mie la intrebarea urmatoare : " Cum poti sa crezi in ce nu vezi? "

| anonim_4396 a răspuns (pentru Caddyi):

Dragul meu, oare vezi vantul? Nu, dar stii ca exista pentru ca il simti! Vezi dragostea? Nu, si cu toate acestea iti umple inima de speranta si bucurie! Daca ar fi sa impartasesc aceiasi parere cu tine conform careia nu poti crede in ceea ce nu vezi pentru ca nu exista... am ajunge la concluzii grave. Ore iti pot vedea creierul? Nu! Asta inseamna ca nu exista?! Si prin faptul ca spui ca NU exista Dumnezeu nu faci nimic altceva decat sa intaresti faptul ca EXISTA pentru ca pur si simplu nu poti nega un lucru ce nu exista! O zi buna!

| Caddyi explică (pentru anonim_4396):

Neg ce voi credeti ca exista big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa fii recunoscatoar ca era si mama ta de fata, la cum sunt popi in ziua de astazi, e posibil ca pupatul mainii sa nu-i fi fost de ajuns. Cine stie ce te mai punea sa-i pupi...

| CryChristiAN a răspuns:

Versetul 4 (Ioan 15) ne învaţă cum devine cineva roditor, şi nu cum este mântuit; el este pentru cei care sunt mântuiţi. Cheia pentru întreg capitolul stă în primele cuvinte ale primului verset: „Eu sunt". Aceasta este totul. Aceasta depinde de ceea ce este Isus, nu de ceea ce sunt eu. Să nu uităm niciodată acest lucru; de faptul că Isus e roditor atârnă că şi noi putem fi roditori.

A doilea cuvânt este foarte scump: „Tatăl Meu este vierul". De iscusinţa viticultorului depinde foarte mult. În Biblie citim de cei care sunt păstori plătiţi, dar nu citim niciodată despre vieri plătiţi. Există numai un Vier aici, Tatăl nostru ceresc. Ramura trebuie numai să rămână în viţă, apoi vierul Se va îngriji de tot ce e necesar. Dacă pământul are nevoie de gunoi, vierul are grijă. Dacă mlădiţă trebuie curăţită sau tăiată, vierul o face. Dacă mlădiţă este prea încărcată astfel încât trebuie sprijinită, vierul se va îngriji de toate. Dacă viţa are nevoie de soare, nu trebuie să se ducă şi să-şi caute singură soare, ci Dumnezeu lasă să vină raza de soare precum şi ploaia.

Dacă rămânem în Isus, primim astfel de la Dumnezeu tot ce avem nevoie. Toate lucrurile slujesc spre binele acelora care iubesc pe Dumnezeu. Nu este aceasta liniştitor? Nu mai e nevoie să fim plini de griji, căci Dumnezeu Se îngrijeşte pentru noi. Rămâi în Domnul şi aşteaptă să se întâmple, El va lucra pentru noi, El va lucra în noi, El va lucra prin noi. Dacă rămânem în Isus, se va arăta roadă. Mlădiţa nu are nimic de făcut decât să se bucure de viaţa viţei. Ea nu are de făcut decât să se lase în seama viţei, şi totul va fi bine.

Seva se urcă din rădăcină în mlădiţă; vântul, ploaia şi soarele, ziua şi noaptea îşi fac lucrarea lor în ea; bobocii se deschid de la sine primăvara, fructul ia avânt, se coace, şi totul vine de la Dumnezeu. Ce minunat e să rămâi în Isus!

Dumnezeu este eternitatea. El a fost mai-nainte de toti vecii. Ai citit macar Biblia sa tragi concluzii bazate pe, premise nederminate precis.
Ai facut tu calcule sa zici ca El nu exista? Poti sustine afirmatia ta?
Totusi, de ce nu vrei sa aplici cel putin pariul lui Pascal?
Nu-mi spune ca sustii stiinta ( ca ma indoiesc ca esti pasionata de domeniul cuantic etc.) prin ideea de ''evolutionism'' si respingi creationismul. NU pot decat sa-ti spun: intoarce-te la Dumnezeu inainte de a fi prea tarziu happy.

| Caddyi explică (pentru CryChristiAN):

Realizezi ca mi-ai dat ceva ce ma enerveaza, nu? Si eu am pus intrebarea... dar nu vad raspunsul la intrebarea mea, decat niste prostii din biblie. Eu tot ateu raman si imi pare rau ca nu vedeti adevarul!

| CryChristiAN a răspuns (pentru Caddyi):

Dragule, credinta mea nu se bazeaza neaparat pe doctrina, ci pe Adevar.
Iisus Hristos este ''calea, adevarul si viata''

| Caddyi explică (pentru CryChristiAN):

Vad ca ai raspuns pana acum... dar n-ai raspuns la intrebare mea!

| NevastuicAaA a răspuns:

Nu cred ca este in regula cea ce faci tu.
Mama ta avea dreptate.
Trebuia sa lasi laptopul si macar sa asculti cea ce spune preotul.
Cum poti sa spui ca tu nu crezi in prostiile astea? Aici cred ca sunt de vina si parintii.Ar trebui sa te duca la o manastire sa vorbesti cu un calugar de acolo.Ai probleme grave!
Nu este o rusine sa crezi in Dumnezeu!
Este pacat mare cea ce faci tu, sa iti bati joc asa.
DUMNEZEU NU BATE CU PARUL!

| Caddyi explică (pentru NevastuicAaA):

Daca voi nu vedeti ca dumnezeu nu exista... eu inseamna ca-s nebun, nu? Inseamna ca trebuie sa ma duc la nebuni, nu?

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Caddyi):

Dumnezeu nu o sa se arate niciodata in mod direct.
El isi face prezenta prin minunile sale.

Nici cel rau nu se arata in mod direct.
Se arata intruchipat, apare si in vise.
Pentru a pacali omul pacatos.

Nu cred ca te obliga nimeni sa pupi mana preotului.
Nici eu nu sunt de acord sa umble pe la case sa ia bani.
Nici un calugar nu ai sa vezi ca face asta.Pentru ca la manastiri este credinta adevarata.
Dar icoana si Crucea Sfanta trebuia sa o pupi daca erai crestin.
Daca esti Ateu trebuia sa pleci din camera, dar totusi sa arati respect pentru ca este om.

Eu nu sunt de acord cu ateii, dar este treaba ta.

| Caddyi explică (pentru NevastuicAaA):

Cred ca te asteptai la acest raspuns din partea mea dar... asa si eu nu sunt de acord cu crestinii. Asta ar insemna sa spun " Pleaca, ma, d-aici ca tu crezi in ce nu cred eu "?

| PinkPanter a răspuns (pentru Caddyi):

Tu vrei sa spui ca tu nu crezi in Dumnezeu pentru ca nu-l vezi?

| Caddyi explică (pentru PinkPanter):

Nu, nu cred in dumnezeu pentru ca nu exista. Credinciosii zic ca-l vad pe dumnezeu sau alte tampenii, dar de fapt e doar in mintea lor de la prea multa prosteala. NU AI CUM SA VEZI CEVA CE NU EXISTA!

| PinkPanter a răspuns (pentru Caddyi):

Deci sa inteleg ca tu nu existi! :O

| stefioctavia a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Ai mare dreptate!

| Vladuthz a răspuns (pentru NevastuicAaA):

De ce sa fie dus la o manastire si nu la un profesor cu master in fizica sau medicina? Poate nu a procedat corect, vorba ta, putea macar din respect sa stea sa asculte ceea ce are de zis popa, insa in nici un caz nu mi se pare ca ar avea probleme grave, din contra, mi se pare ca tu ai avea mari probleme din moment ce insinuezi ca un om care nu crede in dumnezeu are probleme grave si ca trebuie dus de urgenta la o manastire. Ai vorbit tu cu omul sau ceva ca sa constati ca are probleme GRAVE? Esti cumva psihiatru? Vreau si eu o consultatie daca e asa, poate imi faci o reducere ceva...

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Vladuthz):

Preturile depind de durata sedintei 70-100lei.
Tie iti las cu 60 prima sedinta.

| Vladuthz a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Preturile depinde laughing? Sa inteleg ca o duci bine cu medicina, insa cu romana cam grele nu laughing?

| Caddyi explică (pentru Vladuthz):

laughing)))))))

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Vladuthz):

Tastatura noua...
Sincer ...cu romana o duc greu.Te-ai gandit ca sunt din Rep.Moldova?
Si nu am nici o legatura cu medicina.

| Vladuthz a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Si in republica pe langa rusa, nu tot romana se vorbeste? De medicina ziceam ca esti bazat cu ea, deoarece observ ca ai constatat extrem de rapid ca omul are probleme, si nu orice fel de probleme, ci GRAVE.

| Predator30 a răspuns:

Ascultati mama ca nu faci bine cea ce faci si nici nu ai facut bine cea ce ai facut...

| MaskOfSanity a răspuns:

Poţi să-i spui popei cât vrei că nu te interesează religia, că nu scapi de el. Ăştia se ţin ca scaiul de tine. Şi mai cer şi bani.
Tu ai procedat corect, că ţi-ai şi avertizat mama că n-ai de gând să pupi icoana. Nimeni nu are voie să-ţi impună credinţa.

Răspuns utilizator avertizat
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Depinde!

Daca esti ateu, mi se pare normal sa ai tu dreptate, nu esti obligat sa crezi in Dumnezeu.

Mi se pare absurd sa pupi mana preotului/popa. E el un reprezentant al bisericii, dar mi se pare absurd.
Am citit acum din comentariile de pe prima pagina si ai zis ca a plecat suparat ca nu i-ai pupat mana. E absurd, e un popa, nu Dumnezeu si din pupatul aceleasi icoane de mai multi oameni e neigenic (poti sa te imbolnavesti).

Oricum, e problem, lui ca s-a suparat, dar am sentimentul ca si mama ta s-a suparat putin (daca nu stie ca esti ateu). Daca mama ta s-a suparat incearca sa-i explici.

La mine e faza, ca eu cunosc un popa (de fapt 2) si nu le-am pupat mana si nici nu am de gand si nu s-a suparat nimeni.

In principal tu ai dreptate, dar sa stii ca putina credinta e buna, chiar si fara dovezi (asta o stiu din experienta).

| Caddyi explică (pentru ZambetulNebuniei):

Mama stie de foarte mult timp ca-s ateu. big grin Si popa vazand ca-s la laptop ( eram in pat ), tot imi arata icoana si mana ( gen : " vino, prostule, si pupa mana si icoana " ).

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru Caddyi):

Bine i-ai facut!

Pana la urma e doar un popa. Chiar daca ai crede in Dumnezeu, nu inteleg de ce sa-i pupi mana individului. Eu unu nu am facut si nici nu o sa o fac.

| Almássy a răspuns:

Mama