| Mayhem666 a întrebat:

Ok, e timpul pentru o mica povestioara.

Acum cateva luni, eram in camera la mine, la birou, cu castile pe urechi si ma jucam un joc pe calculator (Genshin Impact, pentru cine cunoaste jocul).

Sora mea era si ea in camera la mine, era in pat si tot cu castile pe urechi, dar ea statea pe TikTok.

Aveam si noi "some sibling bonding time", chiar daca nu interactionam unul cu celalalt. Se simtea placut doar sa stam amandoi in aceeasi camera si sa ne vedem de treaba noastra.

Era prin timpul in care popa umbla cu botezul, sau cu ce naiba umbla el prin timpul ala, cu sorcova sau ceva religios ce face el. Ok, am glumit la partea cu sorcova.

In fine, eu eram in mijlocul unei batalii pe joc, iar sora mea era concentrata pe telefonul ei si hopa, apare popa la mine in camera.
Aparent mama l-a lasat sa intre in casa si sa sfinteasca peste tot, chiar daca eu am specificat ca popa nu are ce sa caute in camera la mine.

Vine popa, canta si pleaca. Nici eu nici sora mea nu l-am auzit cand a intrat, ci doar cand canta dar deja spre final. Eu eram prea concentrat pe joc ca sa reactionez, iar sora mea era cu spatele la usa cand a intrat popa si nu l-a vazut si nici auzit decat cand era pe la final, ca atunci i s-a terminat TikTok-ul la care se uita.

A plecat popa si dupa vine mama furioasa in camera si s-a luat de noi ca nu i-am zis buna ziua lu popa.
Adica, what? NOI? De cand trebuie gazda sa dea prima buna ziua musafirului?
Si tata a fost de acord cu mine si cu sora mea. Popa e cel care a intrat in casa cuiva, asa ca el trebuia sa dea buna ziua primul, nu viceversa. Aici rank-ul/statutul nu conteaza, e o chestie de bun simt.
In fine, se supara pe noi si bunicul, si bunica, si nu mai vorbesc cu noi, dar dupa cateva zile le trece.

Revenind la subiect, la nici o ora mai tarziu vine sora mea grabita la mine in camera si-mi spune ca a primit mesaj de la o prietena de-ale ei ca a zis popa ca noi nu l-am salutat.
Eram ceva gen, dar cum a aflat ea de toata povestea, mai ales ca sta departe de noi?

Aparent dupa ce popa a plecat de la noi s-a dus si a spus la toti vecinii ca nu i-am dat buna ziua, ca suntem prost crescuti si a spus anumite lucruri despre noi scoase din context evident. Nu a mentionat ca nici unul dintre noi nici nu l-a vazut si nici nu l-a auzit. Pur si simplu a spus ca noi am fost nepoliticosi si am REFUZAT sa il salutam pentru ca suntem necredinciosi.

Adica WTF? Asta e o prostie. Chiar daca cineva e necredincios, asta nu e motiv sa fie si nepoliticos. Credinta si politetea nu au legatura una cu alta. Iti trebuiesc doar 2 neuroni ca sa faci aceasta legatura banala.

In fine, aparent una din vecinele noastre care a aflat despre asta e bunica acelei fete care i-a trimis mesaj surorii mele, si imediat cum popa a plecat, aia s-a apucat sa-si sune rudele si sa spuna tuturor ce eu si cu sora mea am facut, de parca am fi comis cine stie ce crima, si asa a ajuns vorba si la prietena respectiva.
Bineinteles, tipa era chill, si nu prea i-a pasat. A spus ca daca era ea in locul nostru, ea pleca si se ascundea intr-o camera ca sa nu dea ochii cu popa si sa creada ca nu e acasa.

Aaaah, da, am uitat sa mentionez. Asta e cea mai buna parte, cand popa s-a dus sa spuna tuturor, a si PLANS. Efectiv a inceput sa planga cand le spunea altora de noi. Am aflat asta tot de la prietena respectiva. A zis ca plangea in timp ce ii spunea bunicii ei de noi.

Voi cum credeti ca ar fi trebuit un om matur, sa actioneze?
Lasam la o parte ca e popa. E un barbat matur in toata firea, si credeam ca e cu capul pe umeri, dar sa faca asa ceva, e inimaginabil si complet copilaresc.
Sa nu mai mentionez ca a ajuns vorba si la mama si s-a enervat. A zis ca data viitoare cand mai vine popa, o sa aiba ea grija sa se ia putin de el. A spus ca asa ceva nu se face. Nu te apuci sa spui tuturor ca cineva nu te-a salutat.

Chiar daca asta s-a intamplat acum cateva luni, m-am gandit ca vreau sa impartasesc cu voi aceasta experienta, si sa va cer opiniile.
Initial nu voiam sa scriu despre asta, dar am zis F it, ce se poate intampla? Cel mai mare dezastru ar fi daca stau mult sa scriu si nu citeste nimeni.

Anyway, deja am cam lungit-o. Am spus la inceput ca e o poveste scurta, dar abia acum realizez ca nu e chiar asa. Daca ati avut rabdare si ati citit pana la final va multumesc. Daca nu, e ok.

Ce credeti despre situatie? Ce credeti despre popa? Voi cum ati fi reactionat ca si popa, sau ca si persoana care nu a salutat?
Ce parere aveti de situatia respectiva in general?

Astept raspunsurile voastre.
Multumesc!

29 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ca popa ala e un penibil si jumate. Trebuia sa va atraga voua atentia, sau sa ii zica la mama voastra si atat. Dar se vede ca ii place drama si sa se creade important. Eu la biserica lui nu as mai calca.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mama voastra TREBUIA sa vina si sa va avertizeze.
Cand vine cu botezul, intra in fiecare incapere incapere, inclusiv in baie /bucatarie, singura voastra scapare era sa plecati de acasa in acea perioada.
In codul bunelor maniere scrie ca cel tanar saluta pe cel mai in varsta.
O fi camera voastra, dar e casa parintilor vostri...deci mama putea sa il bage pe preot si la voi.
Preotul poate nu a procedat tocmai corect spund tuturor ca nu ati salutat, dar asta e...
Veti fi mai atenti data viitoare.

| Mayhem666 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu intra in fiecare incapere. Nu a intrat niciodata in baie si in bucatarie si nu se urca nici la etaj. Se plimba doar in camerele de la parter, dar evita baia si bucataria.
O fi scriind aia in codul bunelor maniere, dar ce sa facem daca nu am stiut ca e acolo? Asta e.
Ai facut sa para ca totul e vina noastra, dar cand a fost despre popa ai zis asta e. Nu mi se pare cam corect. Nu ai fost deloc impartial, ci chiar ai luat partea lu' popa.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu a fost total vina voastra.Cand preotul si-a anuntat venirea matama trebuia sa vina la voi sa va spuna sa lasati telefoanele 2-3 minute.Atat.
E de bun simt sa salutati pe cine vine la voi in casa atunci cand va intersectati, cand veniti de afara si ei sunt in sufragerie.Chiar si pe parinti.Aratati respect.

| Mayhem666 explică (pentru Fatamuntilor):

Eu imi mentin parerea. Cand musafirul vine in casa gazdei, e normal ca musafirul sa salute primul nu gazda, indiferent de statutul social al amandurora.
Mie asa mi se pare normal.

| SilentRain a răspuns:

Dovada vie că preoți sunt niște cretini big grin
Ce a făcut el încalcă bunul simți cât și poruncile Domnului Isus Hristos Macarona

| halogen001 a răspuns:

E firesc ca cei care nu cred in povesti false sa nu participe la ritualuri primitive, deci copiii s-au comportat normal si cred ca nici n-au avut timp sa se gandeasca sau sa reactioneze pentru ca popa e grabit, are multe case de colindat, merge in viteza si se asteapta ca toti sa-i stea la dispozitie. Popa din asta traieste si daca nu mai are enoriasi trebuie sa-si schimbe jobul, asa ca are tot interesul sa ii forteze pe toti sa accepte povestile si ritualurile cu care se ocupa si incearca sa mobilizeze comunitatea impotriva acelora care nu il apreciaza. Omul si-a vazut viitorul in culori sumbre. Copiii care sunt viitorul nu mai pot fi prostiti si inselati. Cred ca nu e prima data cand i se intampla si nici ultima, deci va trebui sa se obisnuiasca cu realitatea. Asa cum toti oamenii isi schimba jobul la nevoie, tot asa va trebui sa faca si el daca ceea ce face nu il mai multumeste sau nu mai e rentabil.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca citeai Biblia nu mai intrebai. Isus spune; "feriti-va de cei ce umbla in haine lungi, care pretind sa li se fac plecaciuni prin piete, care cauta scaunele mai de funte in Sinagogi, care jefuiesc casele vaduvelor..."

| Mayhem666 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Intrebam si daca o citeam, ceea ce nu voi face.

| Superior a răspuns:

Poti suporta pe popa ala 2-3 secunde, dar voi rebeli rau de tot.
Va plangeti ca nu vi se respecta drepturile de majori =]
Dar aia care erau sclavi acum 100 de ani? Aia erau cei mai fericiti cand primeau o paine si nu ii biciua pentru o zi. Sunteti penibili rau. Popa ala nu a venit sa te bata, a venit sa-ti cante o fraza de sfintire si atat. Nu-ti convine, il suporti si tu cateva secunde cat e. Offf

| Mayhem666 explică (pentru Superior):

Si ce legatura am eu cu sclavii de acum 100 de ani? Atunci a fost atunci, acum e acum.
E ca si cum ai spune "Nu te mai plange, altii o duca mai rau decat tine" fara sa te gandesti ca sunt altii care o duc si mai bine decat tine.

| Mogiojojo a răspuns:

Tu și cu sora ta nu aveți vedere periferica? Aveți vedere tip 'tunel' ca unele specii? laughing Ma amuza. Nu contează ca era preot sau borfaș oricine ar fi fost măcar trebuia sa îți scoți capul din PC, sa te uiți la el și sa saluți. Mi se pare ca el te-a salutat și tu nici nu ai auzit. Tu cum te-ai fi simțit sa intri într-o camera cu oameni și sa nu te bage nimeni în seama ca și cum ai fi invizibil hmm?
Si prostia aia cu plânsul n-o cred, ai inventat-o ca să 'condimentezi' povestioara ta plictisitoare. Generație de rahat. Mă faci să râd și să plâng în același timp.

| Mayhem666 explică (pentru Mogiojojo):

"Tu și cu sora ta nu aveți vedere periferica? Aveți vedere tip 'tunel' ca unele specii?"

Macar noi avem un tip de vedere, tu nici pe aia tip "tunel" nu o ai, daca o aveai vedeai ca am mentionat ca amandoi eram cu spatele cand a intrat. Daca tu prin vedere periferica intelegi si ceea ce se vede in spate, atunci cred ca ai anumite probleme cu logica. Tu din ce specie faci parte, ca om clar nu esti.

"Nu contează ca era preot sau borfaș oricine ar fi fost măcar trebuia sa îți scoți capul din PC, sa te uiți la el și sa saluți."

Clar nu ai citit ce am scris, ca daca citeai, nu spuneai asta. Am mentionat ca nu observasem ca a intrat. Cum vrei sa reactionez la ceva ce nu stiam ca se intampla?

"Tu cum te-ai fi simțit sa intri într-o camera cu oameni și sa nu te bage nimeni în seama ca și cum ai fi invizibil hmm?"

Ar fi fost cea mai mare placere din viata. Daca s-ar intampla asta tot timpul ce bine ar fi. Eu chiar incerc sa fac asta sa fie posibil pentru ca urasc atentia, dar niciodata nu imi iese.

"Si prostia aia cu plânsul n-o cred, ai inventat-o ca să 'condimentezi' povestioara ta plictisitoare."

Chiar nu-mi pasa ce crezi. Adevarul tot adevar ramane chiar daca tu crezi sau nu. Nu e ca si cum TU esti centrul pamantului, si daca TU nu crezi ceva insemna ca nu e adevarat.
Credeai ca daca comentai asa aiurea si imi votai intrebarea cu nota 2 pentru ca nu esti de acord cu ce am spus, te face mai speciala? Viseaza in continuare draguta. Du-te si vezi-ti de caracterele tale din desenele animate si fa-ti degetica in timp ce te uiti la pozele lor, ciudato.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Mayhem666):

Asa se scrie 'ciudato'? Hmm

| Mayhem666 explică (pentru Mogiojojo):

Si din tot ce am avut eu scris acolo, tu doar la asta te-ai uitat si doar atat ai avut de spus?

| IubescRomânia a răspuns:

Preotul are dreptate, e o chestie de bun simț să saluți. El a văzut că sunteți ocupați și de aia nu v-a zis, dar voi cum naiba nu l-ați văzut? Sunteți autiști?!

| Mayhem666 explică (pentru IubescRomânia):

"dar voi cum naiba nu l-ați văzut?

Am mentionat ca amandoi aveam castile pe urechi si nu am auzit nimic, iar eu eram cu ochii in calculator si ma concentram la joc, iar sora mea era cu ochii in telefon, plus, popa a aparut in spatele nostru. Nu avem ochi la spate sa stii. Nu ai cum sa vezi pe cineva cand e in spatele tau si nu ai cum sa auzi pe cineva cand ai castile pe urechi si date la maxim.

"Preotul are dreptate, e o chestie de bun simț să saluți. "

Dar el a intrat in casa cuiva si nu a salutat, si se asteapta ca gazda sa fie cea care saluta? Sa nu mai mentionam ca nici unul dintre noi nu a stiut ca popa intrase in camera, si am mai mentionat ca i-am specificat mamei ca popa nu are ce cauta la mine in camera. El nu saluta, dar se asteapta ca altii sa salute? Ce logica e si asta?

"Sunteți autiști?"

Daca incepi cu insulte la adresa personala te poftesc sa iesi de aici, ca nu am chef de cearta. Nu permit nimanui sa ma insulte, cand mai ales nici eu nu am insultat. Daca nu esti in stare sa porti o conversatie intr-un stil cat de cat decent, nu ar trebui sa incerci sa iti dai cu parerea.

| IubescRomânia a răspuns (pentru Mayhem666):

Se pare că ai sărit peste o parte crucială a răspunsului meu. Preotul probabil observase că voi doi aveți treabă și nu a vrut să vă deranjeze, e ceva de bun simț. Tu ai zis că l-ai auzit spre final; de ce nu ți-ai dat jos căștile să-l saluți măcar.
Încep să cred că toată faza asta cu tehnologia este un fel de hipnoză în masă menită a ne face distrage atenția de la planurile ascunse ale guvernelor.

| Mayhem666 explică (pentru IubescRomânia):

Nu am sarit peste acea "parte cruciala", pentru ca nu am considerat-o cruciala, deci prin urmare nu i-am dat prea multa importanta.
Motivul a fost pentru ca daca preotul chiar observase ca noi nu l-am observat, de ce s-a dus si a spus tuturor vecinilor ca noi nu l-am salutat INTENTIONAT?
Am mentionat mai sus, ca preotul a spus ca noi am refuzat sa-l salutam. Daca el chiar observase ca suntem ocupati, nu s-ar fi dus sa spuna ce a spus.

"Încep să cred că toată faza asta cu tehnologia este un fel de hipnoză în masă menită a ne face distrage atenția de la planurile ascunse ale guvernelor."

Nu incerca sa o dai cu teoriile conspiratiei, ca te depaseste.

| IubescRomânia a răspuns (pentru Mayhem666):

Să se ducă să se plângă la vecini mi s-a părut și mie puțin deplasat, dar pune-te puțin în pielea lui. Cunosc preoți care veneau să ducă dulciuri copiilor; dacă venise și el cu ceva cadouri pentru voi iar voi nici măcar un salut nu i-ați dat? Ție ți-ar plăcea să vii la cineva în vizită cu cadouri pentru copii iar ei nici măcar să nu te salute?
"Nu incerca sa o dai cu teoriile conspiratiei, ca te depaseste."
Vom vedea noi cine râde la urmă peste 20 de ani, dacă mai prindem anii ăia.

| Mayhem666 explică (pentru IubescRomânia):

Nu ar avea motive sa vina cu cadouri la noi, si chiar daca ar avea, nu i-am cerut eu sa vina cu ele, ar fi fost din simpla lui vointa.
Nu sunt genul care sa ceara lucruri de la alti oameni.
Plus, el stia deja de cativa ani, ca eu nu sunt religios, si probabil avea o vaga banuiala despre sora mea de asemenea, asa ca nu stiu la ce se astepta mai mult. Se astepta sa lasam tot ce faceam si sa ne inchinam la el?
Sa zica mersi ca nu l-am dat afara din camera, mai ales ca am specificat ca la mine in camera nu intra, si a facut exact contrariul. Ce faceam daca ma uitam la un film p0rno si el intra peste mine? Camera mea e "off limits" pentru orice e legat de religie.

Nu e nevoie sa astepti 20 de ani pentru asta, o sa-ti spun eu de acum ca cel care o sa rada, cu siguranta nu vei fi tu.

| roty78 a răspuns:

Mama voastră a văzut că vine părintele?
De ce nu a venit să vă spună?

| Zero?apteOpt a răspuns:

Deci în locul tău, când vine popa data viitoare intenționat aș spune "bună ziua!", ies din cameră și intru iar, "bună ziua!". Mai ies o data pana pleacă, ii mai dau un bună ziua și, dacă întreabă ceva ca fac mișto, încep a plânge.

| smmmmmragee a răspuns:

Am citit totlaughing)) 1 la mana si eu am prieteni obsedați de beshin impactlaughing aaa și 2 popa aia are probleme mintale grave si nici eu nu s o persoana credincioasa aa si 3 ești cumva din Hârlău?

| Mayhem666 explică (pentru smmmmmragee):

Nu, sunt din Prahova.

| dontknowd0ntcare a răspuns:

Pai in mod clar a fost de prost gust si total imatur ceea ce a facut preotul acela. Asa cum a spus si un user mai sus, daca tot a observat ca voi nu sunteti atenti la el, atunci ar fi trebuit sa incerce sa va atraga in mod personal atentia sau macar sa fi incercat sa discute cu mama voastra despre situatia asta. Faptul ca a inceput sa povesteasca despre voi si sa se victimizeze in fata altor oameni, in loc sa ia atitudine si sa vorbeasca cu voi despre ceea ce el considera a fi o problema, este un gest deplasat. Mai ales ca a fost si primit in casa voastra, unde scopurile lui ar fi trebuit sa fie cu totul altele si in niciun caz acela de a va denigra

| George00000 a răspuns:

Povestea ta mi-a amintit de clipu asta laughing https://youtu.be/QeVgt2reg1s