| noob a întrebat:

Am 22 de ani si am 3 copii.Saptamana asta prietena mea este plecata din oras iar eu am ramas cu micutii. Ce ar trebui sa le dau de mancare? Am doi gemeni de 5 ani si o fetita de 3 ani.Eu ma gandeam la sarmale dar nu stiu cum se fac. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Doar1îngeR a răspuns:

Nu te pot ajuta la retete si la idei dar... felicitari pentru curaj! SINCER.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa-le o data la doua zile supa de legume cu carne de vita (fierbi carne slaba de vita si multe legume curatate si spalate in apa cu putina sare si apoi le maruntesti bine si le dai. Felul doi e bine sa il gatesti inainte de a-l manca: piept de pui la gratar cu fasole verde si mazare fierte (congelate sau conservate de voi, nu cumparate la borcan), ficatei de pui inabusiti cu piure de cartofi, carne de vitel la cuptor (fiarta bine) cu piure de legume (mazare, morcov, cartof, radacina de patrunjel fierte si pasate bine), branza de vaci, fructe proaspete rase sau taiate bucatele mici.

| fabiola a răspuns:

Cine a avut curajul sa-ti lase pe mana acesti micuti? E bine ca ai vointa!

| EUSIATIT a răspuns:

Cum ai 3 copii la 22 de ani si. prietena? sau e mama copiilor? si ea pleaca si te lasa cu ei? hmm marte curaj ai avut de ai facut la virsta asta 3. sau te a pacalitca sa te tina linga ea? off imi este mila de tine /am si eu 2 baieti mai mari ca tine dar inca nu au facut copii si ma bucur ca nu e timpul... tu insa apucate de treaba fale supoa. cartofi piuteu si ceva snitele. mamaliga cu brinza. ceva care poti face tu ca si barbat. dar normal ar fi sa gateasca ea pentru voi pentru 3 zile cit e plecata. altfel muriti de foamesau mergeti la pizzarie

| IooMar a răspuns:

Poi dimineata ai pute sa le dai lapte cu cerelale sau cacao, unt pe paine, omleta, ou ochi sau prajit si la pranz iti dau eu acum o reteta de ciroba!
Ingrediente:-morcov
-ardei
-telina
-cartofi
-2 linguri smantana
(Optional, cand bebelusul e mai mare)
-1 ou
Prepareare:Se pun la fiert morcovii.Cand sunt aproape gata se adauga ardei, dovlecel, telina, conopida, sfecla rosie si cartofii.Se fierb toate bine.Se scot din apa, se mixeaza si se mai pun la fiert adaugand verdeturile.
La sfarsit se ia oala de pe fac si se adauga oul batut cu smantana.

| Irinna a răspuns:

Ai putea sa le dai fructe(copii adora asta), lapte, margarina pe paine, dulceata, cartofi pai, oua ochiuri sau fierte, dupa 3 ani copii manca cam orice, daca sunt supravegheati.Ai grija sa nu bage in gura bucati prea mari, s-ar putea sa se inece.
Sarmalele sunt putin cam greu de preparat, asa ca mai bine te axezi pe alte mancaruri, fa o supa sau pireu cu carne, cum am mai spus sunt multe mancaruri pe care le poti da.
Bafta!

| Sally06 a răspuns:

Sarmalele is mai greu de facutbig grin
Daca nu sunt mofturosi le poti da intr-o zi un piure de cartofi cu o carne fripta langa.
O supa ca se face usor.
Dimineata cereale cu lapte.
O mamaliga cu branza (sau fara daca nu le place)

o fundita?batting eyelashes

| jessyca_5795 a răspuns:

22-5=17 pai la varsta asta vrei sa stii ce sa ii dai la copii sa manance. ca bonus 3 retete brocolii cu pui sanghai, pilaf cu pui, piure cu peste file; sarmalele nu sunt bune doar daca le faci cu piept de pui

| ProjectJackpot a răspuns:

Dc. nu o suni sa o intrebi? In astia 3 ani, nu ti-ai dat seama ce le da prietena ta de mancare?! E cam lol, parerea mea.

| AGGA a răspuns:

laughingeu zica sa le dai ce ti-au dat tie ai tai de ai ajuns la o gandire asa inteligentalaughing)feeling beat up... apropo ce mananci sa ajungi de la 22 de ani la 15?rolling on the floor)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa o luom cu inceputul :

http://retete.acasa.ro/......12200.html

Si dupa aia, o fetita de 3 ani acepta mai orice si cei de 5 ani! Nu stiu mai potrivit ar fi pilaful!

http://www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/garnituri/pilaf_de_orez-400/

Mai mult nu stiu, sunt un copil, nu pot ajuta la prepararea mancarii pentru un copil!

Fundita? http://www.retete-gustoase.ro/retete-sarmale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai omule, eu iti spun frumos : ce ai avut in cap cand ai facut copii la 17 ani si o fetita la 19 ani? sa fim seriosi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice numai margarina nu! hahahahha!

| CristinaLorena a răspuns:

Oameni buni asta e un copil ce isi bate joc de noi laughing sh ai copii si ai prietena? laughing nu e sotia tah? sau faceti nunta la 60 de ani? in fine nu exista situatia asta laughing oricum copii imaginari nu existawinking tongue laughing

| baalial a răspuns:

Otrava de sobolani ca la cat delirezi ar trebui sa iei si tu o portie parca aveai 15 mai devreme

| staicustefan a răspuns:

Ba noob se vede ca esti noob inainte ziceai ca ai 15 acum ca ai 22 mai du-te si bagati intrebarile in c**