| anonim_4396 a întrebat:

AM excese de furie. La scoala de cate ori ma enerveaza un coleg arunc cu banci cu scaune la ore trantesc mese.
Asta seara bunicamea a intrat la mine in camera si a comentat la mine si mi-a dat o palma.
Cand mi-a dat acea palma eu efectiv i-am dat un picior. Acum maine vine unchemiu si o sa ma bata.
AM 14 ani. Ce ma sfatuiti?

30 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este ca te-ai lasat repede de karate, "sportul autocontrolului" si te-ai dat la "sportul datului cu piciorul".

Cand mai ai asemenea momente de furie, inainte sa-ti deschizi gura sau sa dai cu mana sau piciorul NUMARA in tine inapoi, de la 25 pana la 0.
Daca nu faci asa, risti sa lovesti pe cineva si sa faci puscarie... pana la 25 ani!

| darrio2007 a răspuns:

Internare la nebuni.

| Archangells a răspuns:

Apuca-te de un sport unde sa iti consumi energia negativa acumulata si frustrarile. Box, Karate, Kickbox. O sa iti dea incredere in tine, te disciplineaza si te invata sa iti controlezi emotiile si furia.

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru Archangells):

Salut! AM facut cateva luni (3 luni) karate. Nu imi place. NU sunt un tip violent sau sa imi placa bataia sau sa ma uit la meciuri de box. DOar cand ma enervez fac asa dintr-o data. Acum timpul trece. SI maine o sa fiu ca si mort

| Smallquestion a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Înseamnă că există o cauză puternică pentru a fi provocate astfel de reflexe. Încearcă să faci ce-ți place și să nu mai atragi atenția la cei care te irită. Dacă te enervează cineva, zîmbește-i, apoi te întorci și spui încet ce ai pe suflet. Dacă ai nevoie de a te răzbuna, mai bine scrie totul pe o foaie, mototolește-o bine și arunc-o sau poți să i dai foc. Pe mine asta mă calmează cel puțin.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este lipsa de bun simt si educatie.
O bataie buna te-ar invata sa gandesti inainte sa lovesti sau sa distrugi.
De ce nu dai cu capul in perete pana faci cucuie, de ce sa lovesti oamenii sau sa farami lucurile care nu-ti apartin?
Asemenea temperamente se potolesc dupa 1 bataie zdravana.
Rezolvarea este sa gandesti inainte sa actionezi, pentru ca nu-i normal si te vor duce ai tai la psihiatru sa te potoleasca.
Apuca-te de un sport si scoate toata energia aia din tine, un sport de echipa ti-ar fi de folos, te-ar invata sa pretuiesti oamenii dar si sa scapi de extra energia care-ti prisoseste!

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru Violleta2022):

Am facut karate 3 luni. Acum fac fotbal de 4 ani... sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Deci ramane pana la urma lipsa educatiei la tine!
In anumite cazuri, disperate ca al tau, pedeapsa este cea care trebuie sa fie pusa in functiune si te asigur ca iti ajustezi comportamnetul imediat.
Ceea ce se intampla cu tine trebuie sa-ti dea de gandit! Ai totusi 14 ani si un copil normal la cap nu se comporta asa, realizezi si tu asta?
Daca realizezi, atunci este normal sa cuplezi si creierasul la gurita, maini, picioare si cand te apuca nervii, te autocontrolezi si te satapanesti.
Pentru ca, risti ca intr-o zi vei da peste unul care iti va trage o mama de bataie si te aduce la nivelul celorlalti imediat.

| anonim_4396 explică (pentru GeorgeBerbec):

Iei 2-3 batai bune si te potolesti tu.

| KiszMy a răspuns (pentru Violleta2022):

Și o scroafă se lăuda că poate zbura la fel cum te lauzi tu cu acea bătaie pe care ți-ai furat-o.

| Violleta2022 a răspuns (pentru KiszMy):

Daca ai intra pe mana mea, te-as face sa mergi pe sarma mai copilas!
Din astia ca tine, am mai mancat eu pe paine si acum sunt oameni la casa lor, cu bun simt si cu creier.

| KiszMy a răspuns (pentru Violleta2022):

Se observă de la distanță cât de "inteligentă" ești, la cât ești de încrezută nici nu vezi pe unde mergi. Ești doar o băbuță instigatoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un consult la psiholog nu ti ar strica

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru suntserios):

Am fost. SI a zis ca sunt ok...

| untu a răspuns:

Omule,e un pacat mare sa dai cu piciorul in bunica ta! Dupa moartea ta,Dumnezeul te blestema si piciorul tau nu te mai putrezeste! Du-te si cere iertare bunicii si saruta-o mana! Iar in legatura cu furia ta, ar fi bine sa te controlezi ca iti scade imunitatea si ai sa te imbolnavesti! Uite un sfat, cand te enervezi, inspira si respira adanc, numara de la 1 la 10 si zici asa,, Soarele straluceste in sus si iarba e verde!'' Si asa te vei domoli furia si asa te vei putea sa te controlezi!

| BlackRose03 a răspuns:

Daca nu iti poti stapani emotiile gaseste o persoana(un prieten sau un membru al familiei)care sa te sprijine in cele mai grele momente, sa te apere si sa te aduca pe drumul cel bun.In legatura cu unchiul si bunica ta... daca te bat de mic se poate explica comportamentul tau, ceea ce vede un copil de la un adult invata si el.Ai putea sa mergi la bunica ta, sa ii ceri scuze, sa o implori sa te ierte si cred ca situatia se va ameliora.Nu mi se pare normal sa rezolvi o problema prin bataie stiind ca copilul are accese de furie.Nu tu esti cel vinovat, ci ei.Ai putea sa te consulti cu un psiholog.Altceva,nu stiu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti irascibil, nu e bine sa-ti lovesti bunica, dar la scoala e bine sa faci cate o "Traznaie"
A
Asa o sa-ti stie Colegii de frică.
Daca va veni unchiul tau sa te bata...
Trebuie doar sa fii serios si cu nasul pe sus(Creaza-ti o personalitate!)
Si n-o sa te bata, crede-ma!

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e ca nu sunt un bataus. Dintr=o data cand cineva imi zice ceva si nu suport acel lucru turbez.Si nu nu sunt pachet de muschi. Ba chiar sunt slab si fara muschi laughing

| RaduXZ9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bubuie prostia in tine.

| anonim_4396 explică (pentru RaduXZ9):

Probabil că prostia ta a "Bubuiit" in timp ce-ai scris acest raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate esti bipolar

| KiszMy a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu există așa ceva, decât în capul tău.

| anonim_4396 explică (pentru KiszMy):

Dragule
cauta pe dex si dupa revino

| TanteMarianne a răspuns:

Intreaba-te pe tine de ce ai aceste excese de furie. Daca unchetu te bate sau alti membri ai familiei te-au batut probabil de aia.
Oricum de cand ai resctionezi asa? poate sa fie si de la pubertate, iar cu timpul e posibil sa-ti treaca.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Fugi s-au rabda fraiere, ai tai nu ti-au cu piciorul in fese cand iti schimbau scutece

| KiszMy a răspuns:

Ai reacționat normal, doar ea te-a lovit înainte, nu? Bunica ta, la "venerabila" ei vârstă, nu cunoaște bunele maniere; rușine să-i fie! Nu se face să dai buzna în camera cuiva, chiar dacă are 14 ani.

| antoniaidk a răspuns:

Sa te potolesti in puii mei.mai usor

| LuluOneMillion a răspuns:

Stai o saptamana la spitalul de nebuni si te linistesc aia.

| alex1711 a răspuns:

Pai esti pe win streak. bate-l si pe unchiul tau

| Hulea_Danut_1982 a răspuns:

Esti un rasfatat sau posibil nu esti f mult luat in seama si asta deriva din comportamentul tau.

Cu timpul consider ca vei vedea altfel lucrurile momentan le vezi ca la 14 ani ca si cumcineva ar avea personal ceva cu tine, crede-ma ca nu e asa;
Consider ca ar trebui sa te linistesti macar incearca si daca reusesti pune-te 2 min in locul celui din fata ta fata de care ai reactii de nervozitate si intreaba-te ce ai face daca tu din pozitia lui ai primi asa ceva.
Esti tanar si toti am trecut prin asta si chiar daca rabufnesti lumea din jurul tau nu va sti cauza ci va acuza efectul comportamentului tau, chit ca parerea mea e ca tu vrei doar putin mai multa atentie.
Sper sa nu te fi deranjat raspunsul meu, dar daca da te rog sa ma ierti nu a fost cu intentie.
Bafta in tot ce vei face si fii constient ca deciziile doar de tine tin.