| Mynni3 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac sa scap de furie? De multe ori ma enervez si incep sa ma comport foarte urat mai ales cand ceva nu imi convine sau cand imi vine sa-l bat pe un coleg de clasa care ma enerveaza foarte tare si nu stiu cum sa ma controlez. De obicei incep s-a rup harti sau sa trantesc lucruri de fata cu profesorii! CE SA FAC?

Răspuns Câştigător
| ArinaRya a răspuns:

Ar trebui sa te autocontrolezi in sensul in care sa devii constienta ca te enervezi si ca esti o fire irascibila happy Peste ani se poate agrava foarte tare aceasta problema, nu folosi pastile, nici medici, incearca sa te ajuti tu, sa ai un dialog interior cu tine. Pastilele nu le poti folosi o viata, dar pe tine te poti folosi o viata intreaga caci mai intai de toate esti prietena cu propria persoana

7 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Autocontrol!
Probabil daca te-ai vedea in acele momente te-ar motiva destul de mult ca sa nu te inrusinezi pentru comportarea ta si vei lua masurile necesare.
Trebuie tu sa te educi in primul rand, sa-ti impui calmul.

| etudor a răspuns:

STAI cam rau cu nervii...NU mai ai putere de autostapanire. Eu zic sa incerci cateva sedinte de consiliere psihologica,sa nu faci ceva gesturi sau fapte care sa-ti cauzeze mai tarziu, intr-un viitor apropiat! TREBUIE depistate cauzele aparitiei acestor stari si apoi tratarea lor. Oricum, ai nevoie de sprijinul apropiatilor(parinti, rude prieteni), de sedinte de psihoterapie si tratament medicamentos de specialitate.DEPISTAND cauzele, stabilind diagnosticul si imbinand aceste 3-trei modalitati de combatere iti vei reveni repede. Nu te juca, consulta un psihoterapeut! Am lucrat in invatamant si-mi dau seama de situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Prin autocontrol, numai prin autocontrol.
Te pup!

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Numara pana la 3 si cand ajungi la 3 il pocnesti pe cel ce te enerveaza cu ce iti vine la mana sa vezi ca nu te mai enerveaza nimeni

| Mynni3 explică (pentru MrkiddyKid1):

Chiar mi-ai dat o idee!laughinglaughinglaughing

| ioana21S a răspuns:

Fara misto...sa numeri ..pana cand te linistesti..sau ia ceva ceai pt.calmare.Bafta!

| Mandarinaa a răspuns:

Fă ca mine! Am aceeaş problemă.
Ori mă retrag într-un loc şi mă calmez
Ori încep să plâng
Ori...pur şi simplu fac ce îmi vine să fac în acel moment laughing))