| Diano4ka1 a întrebat:

Salut am nevoie urgent de ajutorul vostru. Miine este anul nou si nu stiu ce sa-i cumpar mamei surorii bunelului si taticului.Mama are 33 de ani si nu am idee ce sa ii cumpar as dori sa ii cadonez un parfum dar pot sa gresesc cu mirosul dar cosmetica i-am cadonat de ziua ei de nastere. Taticului l-a fel nu stiu ce sa ii cadonez, m-am gindit sa ii dau ceva pentru masina dar nu stiu daca e o idee prea buna Azi toata ziua m-am gindit ce sa ii dau bunelului si surorii dar nu mi-a venit nici o idee.Sora mea are 8 ani. Ajutati-ma va rog frumos e foarte urgent. ce pot sa ii cadonez mamei buelului t aticului si surorii sad

Răspuns Câştigător
| xXdoareuXx a răspuns:

Eu anul trecut mamei i-am cumparat o carte si o ciocolata... tatalui meu o sticla de vin...iar surorii tale ii poti cumpara o papusa. iar bunicului tau poti sa-i cumperi o felicitare in care ii spui cat de mult il iubesti. sigur va insemna enorm pentru el

2 răspunsuri:
| Diano4ka1 explică:

Cei ce ma vor ajuta, vor primi o funda
promit
happywinking

| Hbrnm a răspuns:

În primul rând o scrisoare de mulţumire pe care să o redactezi caligrafic şi mai presus de toate CORECT dpdv gramatical.

În limba română "a cadona" e impropriu, însă "a face un cadou" este exprimarea corectă.

Nu îţi recomand să "cumperi", ci să confecţionezi singură cadourile: mamei nişte cercei sau un medalion cât se poate de simplu, tatălui un breloc pentru cheile de la maşină, bunicului să-i brodezi ceva cu ac şi aţă pe tocul de la ochelari, surioarei poţi să-i oferi un lucru de-al tău pe care şi-l doreşte foarte mult.

Medalionul mamei şi brelocul tatălui pot conţine o poză cu tine şi surioara (sau familia). Ăsta e sfatul meu, lucrez în educaţie.

Sau poţi să le cumperi cele mai scumpe cadouri din lume dacă-ţi permiţi. Nu valorează nimic dacă sunt luate din magazin...