Întrebare recomandată | Locian67 a întrebat:

Salut, am o problema cu depresia asta. Mama mea ma cam uraste, bine asa cred eu mereu imi zice lenesule, puturosule, prostule, nu o sa faci nimic in viata asta. Ce pot face sa scap de toata tampenia asta? Si daca vorbesc cu ea cel mai probabil o sa rada sau o sa ma bata pentru ca e desteapta si cine zice ca e usor sa fii copil? E mai greu pentru ca uneori esti sclav la tine in casa din cauza parintilor tai nebuni.

Răspuns Câştigător
| 1dintrevoi a răspuns:

Ok. Am citit mai multe raspunsuri date de tine pe aici si cred ca problemele tale au o alta sursa. Eu cred (nu sunt vreun guru intr-ale intelepciunii despre viata, e pura parere personala) ca problema ta se trage dintr-un mic haos al intregii familii. O sa incerc sa scriu cat mai pe scurt unde-i problema, cu toate ca-s multe de discutat, si sa-ti dau cateva sfaturi, pe care tu le vei lua sau nu in considerare, dupa plac.
1. E posibil ca mama ta sa fie intr-o mica depresie. Si atunci chiar s-ar explica de ce e asa depasita de situatie si irita(n)ta. Singura in tara cu doi copii, sotul fiind plecat la lucru de doi ani in strainatate. Chiar daca nu duce lipsa de bani, intr-o familie copiii au nevoie atat de model feminin, cat si de model masculin. Vede ca incepi sa te transformi in barbat si nu stie cu ce sau cum sa te indrume. E o varsta de tranzitie foarte sensibila, unde cuvantul unui tata e foarte important. In mintea ei nu te jigneste, ci se descarca. Vrea sa te invete sa devii responsabil, dar nu stie cum.
Accentul pe care il pune pe bani "irositi aiurea" e tot un fel de descarcare. In mintea ei e asa: "uite de ce mi-e plecat barbatu' in tari straine si sunt singura aici cu doi copii, ca sa avem bani sa cumparam de toate, chiar daca nu sunt esentiale. Mai bine nu cumparam toate draciile, suntem mai saraci, dar uniti/impreuna". Adultii gandesc asa. Vor face intotdeauna diferente intre ceea ce au si ce trebuie sa sacrifice pentru acel ceva. Mama ta il vrea prezent pe tatal tau acolo, nu banii pe care ii produce, si-atunci isi varsa nervii pe ce/cine apuca. Cum tu esti mai mare... ghinion.
2. Nu te grabi sa-ti declari mama personaj negativ in toata treaba asta. Sa fii parinte nu-i usor. Nu exista scoala pentru parinti. Incerci sa te adaptezi la sirul evenimentelor. Tatal tau e departe, aduce bani in casa, dar este cu mult mai putin implicat in procesul vostru de crestere si educare. Un parinte trebuie sa zica si "da" si "nu". Trebuie sa valideze, dar si sa interzica, iar el, in postura in care este, nu prea poate sau nu prea este in măsură sa va interzica ceva pentru ca nu e acolo sa va observe. E avantajat. Toata partea mai putin placuta a parentingului ca cazut in dreptul mamei. Lucrul acesta o sa-l intelegi mai bine cand vei deveni parinte. Rezumat=daca mama ta era plecata la munca si ramaneai cu tatal, probabil ca acum tatal era personajul negativ din viata ta, care te facea in toate felurile.
3. E vremea ca tu si mama ta sa incepeti sa negociati niste limite. Solutia nu este sa pleci prin alte parti, ci sa comunici. In doi ani devii major, lucru greu de acceptat pentru parinti. In ochii lor vom fi mereu copii, chiar daca ne vor vedea cu nevasta si copil pe langa noi happy. Is trecut de 30 de ani si cand vorbesc cu ai mei la telefon tot ma intreaba daca mananc la timp, de parca nu ma descurc singur la acest capitol. Tot timpul vor dori sa ascultam de ei, iar noi tot timpul va trebui sa le aducem aminte ca ne traim propriile vieti, dictate de propriile decizii.
Ceea ce vezi tu acolo nu e depresie. E hopul pe care trebuie sa-l treci ca sa dovedesti ca ai devenit adult. Invata sa negociezi si vei avea de castigat. In acest fel vei deveni cu adevarat responsabil, iar mama ta se va potoli.
Una peste alta, exemplul cu painea e putin exagerat. Hai sa fim seriosi, chiar si la - 2 grade, TREBUIE sa incepi sa te duci sa cumperi paine. Cand vei pleca la facultate, in doi ani, e posibil sa fie - 10 grade pe drum si mamica la sute de kilometri departare. Cine o sa-ti ia de mancare atunci? Mancarea pe care ea te pune sa o cumperi nu e doar pentru ea, ci si pentru tine. Intr-o anumita masura esti OBLIGAT si tu, ca membru al familiei, sa te ocupi de lucrurile acestea. Nu te pune sa faci lucruri in casa pentru ca tu esti "barbatul", ci pentru ca tu trebuie sa inveti sa ai grija singur de tine de acum inainte. Cum o sa faci asta daca nu te pune nimeni sa treci prin ele?
2-3 ore in fata calculatorului? Nu-i problema. Dovedeste-i ca ce faci acolo 2-3 ore e util, si n-o sa te mai bata la cap.

Răspuns Apreciat de Editori
| 1dintrevoi a răspuns:

Ce vârsta ai?
1. Mama ta nu te uraste, e depasita de situatie. Daca intr-adevar esti asa cum zice, e si vina ei. Exista doua posibilitati: a) sa-i semeni (parintii sunt modele pentru copii, ei nu fac decat sa copieze ceea ce vad); b) sa nu-i semeni, caz in care tot ea pierde, fiindca este direct responsabila pentru educatia ta. Daca obiceiurile tale sunt nesanatoase inseamna ca nu a stiut sa te corecteze la timpul potrivit. Vorba aia... "asa-l cresti, asa il ai".
2.Nu scapi. Dintr-o astfel de situatie nu scapi. Incerci sa intelegi unde e problema, cum o rezolvi si ce trebuie sa inveti din ea. Se numeste maturizare. Nestiind ce varsta ai, nu pot intelege exact la ce se refera mama ta cand zice ca esti lenes sau mai stiu eu cum. Ce activitati specifice varstei nu indeplinesti de e asa nemultumita? Intreab-o ce o nemultumeste si vezi ce poti rezolva. Pentru toate astea trebuie sa ai rabdare sa asculti si dorinta sa actionezi in sensul schimbarii.
3. Nu esti sclav la tine in casa. Esti sclav in casa parintilor tai. Daca ai fi cumparat tu o casa era casa ta. Ceea ce ai acum e un adapost temporar, pana vei ajunge la varsta la care sa te poti intretine singur.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai vorbi prostii, ca mama ta nu te uraste, doar ca nu mai sporta sa te vada in starea asta de prosteala si indolenta, de aceea te jigneste, doar-doar te-ar vedea ca te mobilizezi sa-i demosterzi ca nu esti lenes, puturos sau prost.

| ibaal a răspuns:

De unde stii tu ca o sa rada!? Deja zici ca iti spune alte prostii, daca ai incerca sa vorbesti cu ea, poate chiar vei avea o surpriza si te va asculta. Nu ai nimic de pierdut. Desi, mereu poti sa-ti gasesti pe altcineva cu care sa vorbesti.
Stai linistit si schimba gandurile alea rele cu ceva mai pozitiv.
Si ce daca ea spune porcarii!? Daca atat o duce capul!
Arata tu ca poti mai mult si pe viitor va vedea ca ai "iesit" cineva din viata asta.
N-ai sa stai toata viata ta cu mama...si tu traiesti pentru tine, nu pentru ea!

| darrio2007 a răspuns:

Dar despre tine de ce nu spui nimic? Are ea destule motive daca se comporta asa.

| Andreeush a răspuns:

Din ce motiv îți vorbește așa?
Nu te-ai gandit că poate ești și tu de vină?
Probabil sa săturat de comportamentul tău.

| darrio2007 a răspuns:

Depresie pe drk! Ifose de adolescent imatur!

| croissant a răspuns:

O mama intotdeauna isi va dori binele copilului. Probabil vrea sa te trezeasca la realitate, sa fii mai atent cu viata ta sa iti faci un rost

| Nilsson a răspuns:

Eu sunt de parere ca mama ta nu te uraste, chiar te iubeste pentru ca daca nu i-ar pasa de tine nu ti-ar zice nimic dar asa incearca si dansa sa te mobilizeze mai mult.
Ar trebui sa eviti situatiile in care pari delasator, sa te implici mai mult in treburile casei si sanu te certi daca iti vorbeste mai dur si sa tratezi orice situatie cu calm.

| cristimihailov a răspuns:

Cel mai bine e sa pleci din mediul acela.

Daca nu se poate (sub 18 ani, etc), atunci o pereche de casti si muzica aproape de rosu...

| Lucian2473 a răspuns:

Problema nu e la tine ci la mama ta. Nu asa se vorbeste cu polilul tau! Ar trebui sa iti iei inima in dinti si sa ii pui ca nu iti place cum vorbeste cu tine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu te uraste, dar e o nulitate absoluta la capitolul parenting. Oricit de lenes, puturos, si prost ai fi, un parinte NU ARE VOIE sa spuna asa ceva copilului lui. Efectiv asta e ceva ce nu se face. Si eu o mai fac pe fiica-mea adesea nesimtita, fiindca ignora multe treburi pe care ar trebui sa le bage in seama, dar sa o fac lenesa si proasta... astea sunt cuvinte-cheie care contin si o componenta puternica de programare subconstienta a individului. Zi-i unuia ca e prost suficient de multe ori si va incepe sa se comporte/simta ca atare. Intr-un final, nu stiu ce poti face, decat sa te focusezi pe scoala si a ii demonstra maica-tii ca de fapt ea e aia proasta in toata povestea.

| Locian67 explică (pentru Andreeush):

Eu fac chestii normale gen o ajut in casa pentru ca sunt singurul barbat in casa dar ea zice chestile astea ca stau cate 2-3-4 ore la pc si cand nu pot sa o ajut imi zice prostule si lenesule ca nu fac ce vrea ea...

| Locian67 explică (pentru 1dintrevoi):

Am 16 ani

| Locian67 explică (pentru darrio2007):

Am 16 ani... Si nu înţeleg de ce se comporta asa. Eu fac cam tot ce vrea ea. Dar cand nu pot sa fac lucrul ala imi zice lenesule si ma face prost ca nu ma duc la magazin cand sunt -2 grade afara cand e ditamai zapada.Si plus ca orice imi cumpar si de 30 lei si sunt banii mei facuti de mine zice da ce prostie iti cumperi si totusi o intreb de 7 ori daca are nevoie de bani si ea zice nu nu chiar daca imi cumpar chestii de şcoala tot zice ca dau banii pe prostii Doar ea conteaza de cand s-a nascut sora mea mai mica acum 6 ani eu numai exist...

| darrio2007 a răspuns (pentru Locian67):

Cam asa se intampla cand apare unul mai mic. Celalalt se simte neglijat, desi nu este asa. Poate fi si putina gelozie din partea ta. Probabil se gandeste la cheltuielile casei iar banii sunt putini.

| Locian67 explică (pentru darrio2007):

Nu sunt banii putini. nu stam in chirie tatal meu ia vreo 20 de milioane pe saptamana nu inteleg. plus ca eu nu am cerut niciodata 10 lei la ea... dar asta e.

| Locian67 explică (pentru darrio2007):

Oricum tata lucreaza in strainatate si primeste salariu 20 pe saptamana si el sta la niste rude si nu plateste gen intretinere chirie chestii de genu nici mancare nici noi nu platim chirie si noi primim cate 15 milioane eu nu i-au nici un ban din banii aia si tot zice ca cheltui mult. de cand a plecat tatal meu a cam luat-o razna... acum 2 ani am inceput sa fumez... dar m-am lasat. oricum o sa o mint eu sa faca procura ca trebuie pentru scoala si o sa plec la un prieten in Spania ca pur si simplu nu mai suport ori o sa ma duc la tata sa vad