| BogdanMarian999 a întrebat:

Am o problemă destul de serioasă. Sunt într-o relație de aproape 9 luni cu o fată de 14 ani și eu am 21. Problema este că nu ne putem simti liberi mai ales ea pentru ca are niste părinți care o controlează. Ei ma judeca desi nu ma cunosc, ei nu stiu ce fel de persoana sunt, dar ei stiu cate am facut pentru ea si cum am atras probleme ei asupra mea, am avut grija de ea, am fost acolo pentru ea, i-am dat porția mea etc. Ei mereu spun că nu ai nimic cu mine, dar intr-o conversatie telefonică dintre ea si mama ei i-a spus că nu are nimic cu mine, iar la finalul conversatie mama ei a uitat sa închidă apelul si nu si-a dat seama si spunea crezând că nu o aude "Nu il suport pe băiatul ala". I-a plăcut cand ii duceam si eu cadouri cand era ziua ei si ii plăcea să primească, dar nu a făcut nimic ca sa încerce să mă cunoască, doar ma judeca ca si atat. Ma gândeam ca in aproape 9 luni ar fi încercat si ei sa accepte asta ca pana la urma ea alege pe tine vrea sa iubeasca nu parintii. Părinții ei au un comportament care nu ar trebui sa existe, cum ar fi:
1. Într-un timp ii interzicea sa iasa cu mine desi e alegerea prieteni mele nu a părinților, pana la urma de asta suntem adusi pe Pământ ca sa iubim.
2. Mai mereu ii spune ca nu are voie sa iasa din casa si au fost cazuri când o încuia in casa si prin faptul că îi interzice să iasă inseamna ca este o violare a dreptului la liberare. Deseori imi spune ca a fost bătută. Nu o lasa sa se maturizeze deloc. Si de fiecare dată când nu le convine ceva ii scoate ochii cu "Dar nu ti-am dat mereu să mănânci? " Nu am avut grija de tine?" "Cand ai vrut ciocolată, ti-am luat." Si de fiecare dată vin cu aceleași pretexte doar ca sa ii scoată ochii. Nu mi se pare normal de se intampla, părinții ei ii ia drepturile la viață, libertate, iubire si pe mine ma judeca si fac urat cand aud de mine si nu vrea nimeni sa ma cunoască. Ce sfaturi îmi puteți da?

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce maturizare la 14 ani tu te auzi? du-te naiba și caută-ți una apropiată de vârstă, cum să stai la 21 de ani cu una de 14, e penibil de-a dreptu

| Violleta2022 a răspuns:

Fugi cat poti, ca-i caz de PUSCARIE!
Tu nu ai nici un drept sa spui nimanui ce ti se pare normas au anormal, asupra ingrijirii unui copil de 14 ani. Nici macar sa-l corpui sau influntezi, fiindca inseamna ani grei de puscarie!
Uita-te la fete de varsta ta, nu la fetite mici, ca nu glumesc, se adu pana la 15 ani, daca parintii depun plangere la Politie ca le seduci si corupi fetita. Diferenta peste 3 ani si relatii sexuale cu o minora? Inseamna garantat, puscarie (posibil acuzatie si de pedofilie.).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu esti pasibil de parnaie si problema ta e ca nu va simtiti liberi? Lada dracului copilul in pace

| sierra1 a răspuns:

"cu o fată de 14 ani și eu am 21. Problema este..." da problema e gravă, chiar frizează penalul.

Dacă eșit isteț, dispari vreo 4 ani și eventual revii apoi dacă o mai fi cazul

| Frank51 a răspuns:

rolling on the floor

| SilentRain a răspuns:

Sa lași copila in pace si sa vezi de una majora

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi-e scârbă. Castrează-te.

| ywar a răspuns:

Esti penal!
Nu numai pe ea s-o bata, sa te bata si pe tine. Si daca nu ai presta bine la dezvirginare eu m-as duce si te-as da in primire. Ca razbunare. Ce sa zic. Violeaza-o! Asta inseamna sa fii mafiot sa ai o minora penala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are 14 ani ce dracu vrei sa i zica parintii

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Să-i zică vaaai, mulțumim că-i furi inocenta copilei noastre, pedofil mic și adorabil, îți susținem bolnavia love struck

| Adry05 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu cred că-i neapărat pedofil, probabil doar unu din ratații ăia la care nu se uită nicio fată apropiată de vârstă și doar la astea mici le merge cu vrăjala

| FreddieM a răspuns (pentru Adry05):

N-are nici o scuza tipul. E pedofil cu acte in regula, fara dubiu. Se simte atras de un copil de 14 ani un ditamai omul adult de 21 de ani, nu nici macar un pusti adolescent, e o persoana buna de facut puscarie. Eu as investiga si maniera in care a fost atrasa copila in acest joc.
Oribila poveste

| Adry05 a răspuns (pentru FreddieM):

Parcă e greu laughing la 14 ani la cât îs de neexperimentate și încep să le umble hormonii se îndrăgostesc de oricine, mai ales de unu așa mare care o face să se simtă șmecheră că are iubit în vârstă

| FreddieM a răspuns (pentru Adry05):

Bine argumentat.
Mai ales din pricina asta, le face sa fie si mai vulnerabile. Smecherul potrivit le poate manipula fara scrupule, de aia sunt fara mila cu tipul asta de mizerabili.
Pace

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FreddieM):

La cum arata unele de 14 ani machiate... numai copii nu le poti zice, plus de ce corp fac pana la varsta aia de cum baga in ele dulciuri si carne cu hormoni. Acum a nu se intelege ca il scuz, abordarea lui mi se pare penibila. Auzi tu, cica o controleaza parintii. Pai bineinteles ca o controleaza, loaza ce esti, ca are 14 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Art 220 din Noul Cod Penal alineat 1 poate iti da de meditat. Varsta consimțământului sexual in România este de 15 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Jackpot2 a răspuns:

Diferențe foarte mare de vârstă dintre voi.E aproape evident sa se întâmple lucrurile acestea! Părinții ei vor sa o știe cât mai apropiata poate le este teama sa o piardă. Știu ce simți.Chiar te cred dar încearcă sa vorbești cu părinții prietenei tale. O suni pe ea și ii ceri numărul mamei ei/tatălui ei și te recomanzi frumos și stați de vorba...

| lorix a răspuns:

"Problema este(...)"
"ei nu stiu ce fel de persoana sunt(...)"
"Părinții ei au un comportament care nu ar trebui sa existe(...)"
"ca este o violare a dreptului la liberare(...)"
"Ce sfaturi îmi puteți da?"

Problema este ca nu esti mai breaz decat prietena ta, ceea ce-nseamna ca esti inapoiat mintal cu cel putin 7 ani.

Ei stiu ca ai 21 de ani si ca esti impreuna cu fiica lor de 14 ani. In Romania, consimtamantul la sex este prevazut pe la 15 ani, iar ea nici macar atat nu are. Dar si daca i-ar fi avut, tot ar fi fost o problema faptul ca ea este minora iar tu major. Si de parintii ei, bineinteles.
Astea fiind subliniate, crede-ma, nici nu le trebuie sa stie mai multe despre tine. Stiu indeajuns cat sa constientizeze ca nu-i de bine.

Nu, tu ai un comportament care nu ar trebui sa existe. O deviatie sexuala ce ar trebui reprimata si, eventual, tratata.

Ce violare a dreptului la libertate? Ai auzit si tu pana acum cred de coruperea de minori. Daca ai ei depun plangere impotriva ta tu esti pa, pa.

Ca sfat: incearca sa te maturizezi. Cel mai probabil are si @Adry05 dreptate cu ratatii de anii tai care nu se uita la tipe apropiate de varsta fiindca alea nu s-ar uita inapoi la ei. Pe bune motive.
Tu ai 21 de ani doar fizic.
Lucreaza la tine.

| xandra0301 a răspuns:

Bănuiesc ca pe tine nu te suporta ai ei din cauza vârstei, na, sunt 7 ani.
Și eu am fost in locul iubitei tale doar ca la mine a fost alta problema, nu cea a vârstei și crede-ma ca după un an de zile tatăl meu încă nu îl suporta pe iubitul meu dar nu mai spune nimic de dragul meu. Nu ai ce sa le faci, nu ai cum sa ii schimbi. Voi doi dacă va iubiți trebuie sa rămâneți uniți ca o sa treceti peste.
Acum, ea are 14 ani, este și normal ca părinții ei sa nu ii ofere o oarecare libertate mai ales dacă știu ce au acasă. Poate ea e încă imatura și nu se poate descurca singura iar părinții ei o văd încă "un bebelus", nu contează ca in ochii tai e super matura și cu capul pe umeri pentru ca ei știu cum e ea de fapt. Eu sunt majora și după ce am stat și eu și mama mea de vorba cu un psiholog, psihologul a tras concluzia ca in ochii alor mei eu sunt încă un copil, sunt copilul lor mic și ma pot comanda așa cum vor adică au rămas oarecum blocați și ei nu și-au dat seama ca am crescut, am o varsta și aici e in mare parte și vina mea pentru ca am depins foarte mult de ei și in ei mi-am găsit un oarecare refugiu, "dacă nu pot eu lasă ca fac mami și tati". Ei bine așa e și la ea doar ca ea e încă minora și depinde de părinții ei din orice punct de vedere.
Dacă părinții ei văd ca voi doi chiar va iubiți atât de mult o sa treaca cu vederea dar ea fiind mică îți dai seama ca ai ei zic ca e o relație ce nu o sa dureze și nu o sa ducă la nimic, de ce sa mai continue?
Sau mai exista varianta ca ei sa considere ca tu te folosești de naivitatea și inocenta fetei.
All in all, nu ai ce sa faci. Nu te poți duce sa discuți cu ei ca mai rău faci, doar ea poate sa discute cu ei pentru ca ea o sa știe cum sa ii ia.

| L1m80 a răspuns:

Fata are 14 ani! E minora si nu poate fi "alegerea ei" cum spui tu. Poate fi doar caz penal daca voi contunuati relatia. Cauta-ti una de peste 18 ani.