| anonim_4396 a întrebat:

Aproape in fiecare zi ma cert cu mama mea deja sint obisnuita cu asa ceva, Mama se enerveaza de la diferite fleacuri si ne certat mai tot timpul!
ajutati-ma cu un sfat va rog m-am saturat sa ma cert defiecare data cind o vad?

6 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Buna.
In primul rand ramai calma, inteleg ca este insuportabil, stresant si obositor sa ai o relatie de acest gen cu propriul parinte.Inceraca sa analizezi situatia actuala a familiei tale, sa iti dai seama de ce mama ta se irita atat de usor(probleme economice,divort,neintelegerea cu partenerul,partenerul plecat prin tari straine, alte cauze)Pt mama ta, aceste situatii sunt, de asemenea extrem de stresante, nestiind cum sa rezolve aceste probleme.Intelege-o si ajut-o cu vorbe bune, pastrarea calmului, treburi casnice iar cand este mai calma vorbeste-i despre comportamentul ei si cum te afecteaza.Solutii exista trebuie doar sa le cautati, sa le aplicati ca sa aveti o relatie mama-fiica armonioasa.Succes!

| h3r a răspuns:

Nu spune nimeni că nu se enervează și de multe ori se descarcă pe tine! Te înțelegem!
Însă și pe ea! Deoarece tu mereu îi întorci vorba și n-o ajuți cu nimic.
Încearcă s-o înțelegi, așa ca un copil. Gândește-te că ești om mare cu responsabilități, ai face la toate față?
Mama ta ți-a dat viață...și va avea grijă de ea până când e momentul să plece de aici!
Când se mai aprinde o scânteie, vorbește cu ea, spune-i că asta se va rezolva și nu ridica tonul la ea! O să vezi că și ea își va schimba atitudinea.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poate are probleme si nu stie cum sa le ascunda.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Dacă eşti în perioada adolescenţei atunci nu ţi se întâmplă nimic deosebit. Majoritatea tinerilor întâmpină probleme în relaţiile cu părinţii lor în această perioadă.
Sau poate că mama ta traversează o perioadă mai dificilă.
Oricare ar fi situaţia îţi sugerez să citeşti aceste două articole care tratează acest subiect: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011121
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011122
Sper că te va ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai depinde, poate pentru tine sunt niste fleacuri, dar pentru dansa pot fi mai mulot decat fleacuri, acum sunt mai multe situatii, incearca sa nu mai faci nimic din ceea ce o enerveaza, sa vorbesti frumosc cu ea ( poate a avut o zi mai putin buna la serviciu), invata la scoala sa ai note bune, poti face treburi de-ale casei (curatenie prin camere, bucatarie, vase spalate etc) daca ai timp liber, dar si daca esti foarte mult ocupata incearca sa faci cat de cat, incerca sa o indulcesti cu o prajitura, cere-ti scuze atunci cand stii ca ai gresit si incearca sa-i explici ceva la care tu ai dreptate iar ea spune contrariul ( atunci cand te cearta incearca sa nu ridici si tu tonul la ea, o lasi sa terminea ea prima de vorbit si dupa aceea incerci sa-i da-i o explicatie in legatura cu acel lucru ) sper ca ti-am fost de folos si bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
Pentru tine sunt doar fleacuri,insa pentru ea sunt mai mult decat "fleacuri" draga mea!
Asculta de ea,iti vrea binele, ajut-o la treburile gospodaresti, vorbesti frumos cu ea, cand nu o s-o mai ai, atunci vei realiza ce inseamna cu adevarat mama.
Te pup!