| anonim0017 a întrebat:

as dori sa ma ajutati si pe mine la intrebarea aceasta.
Am o relatie cu o fata de 10 luni in cap, si am vorbit cu parintii si am dorii ca la vara sa ne logodim, atunci amandoi o sa avem o varsta cat de cat mare eu 18 ea 17 neimpliniti, desii as doriii ca daca ea trece pe numele meu, mama ei ii mai poate face ceva?
Pentru ca mama ei o cearta ot timpul ea e bolnava nu are voie sa se supere, si tot timpul se ea de ea din orice motiv...as dori sa stiu ca dupa logodna la starea civila mama ei mai poate face ceva daca ea doreste sa se mute la mine? plzz DAU FUNDA CELUI MAI BUN RASPUNS

Răspuns Câştigător
| Anciu001 a răspuns:

E un lucru bun ca o iubesti atat de tare incat vreti sa va logoditi, insa gandeste-te si la binele ei ca ma-sa nu se supara aiurea fiindca ii vrea si ea binele. sigur ca poate sa ii mai faca. pana la 18 ani ea e tutorele ei legal asa ca nu te bucura prea tare daca va logoditi fiindca practic tot a ei este fata!

8 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Poti sa ai si 10 ani in cap, picioare si-un deget de la vecinul. Anumiti pasi in viata, ii faci atunci cand te simti pregatit cu totul: psihic, fizic, financiar, suflesteste, tot! Iti asumi orice responsabilitate, te gandesti la tot, daca poti face fata. Ma rog, stii cum e? Atunci cand te grabesti sa treci de semnafor si pleci pe portocaliu, exista riscul sa ti-o iei in freza. Tu abia ai 18 ani, ea 17. Cum o sa supravietuiti? Stii sa bati un cui in casa? Sa schimbi o priza? Ai castigul tau? Sau ai citit doar 2-3 romane de dragoste si te-ai trezit peste noapte cu gandul la logodna? Nu mai zic de faptul ca e bolnava. Te crezi acum Praslea cel Voinic, dar la primul mar cazut, o sa plangi in hohote ca te simti depasit. Asteapta, prietene, asteapta. Daca te simti compatibil cu ea in totul, te poti logodi si peste 3 ani, si peste 5 sau 10 ani. Rabdare, rabdare, rabdare...

| Adina77 a răspuns:

Eu zic ca te cam pripesti cu logodna.Nu de alta, dar esti cam tinerel.Mama ei ar trebui s-o lase in pace, sa fie libera.Nu trebuie sa recurgi la solutii majore pentru asta.Intri intr-o lupta prea puternica, mult prea mult pentru varsta ta.Eu zic sa nu te legi la cap daca nu te doare.Esti mult, mult prea tanar.Mai cugeta, mai, lasa timpul sa treaca.

| Floris83 a răspuns:

Dacă trece de 18 ani, nu cred să mai aibă vreo putere

| tinaHd a răspuns:

Are dreptate adina:*

| miolina a răspuns:

Dar de ce sa va grabiti sa va logoditi? Aveti meserii pentru a va intretine in viata? Va cunoasteti indeajuns de bine?

| spaima1aricilor a răspuns:

Cum adica ea trece pe numele tau? laughing e o masina/casa/obiect? omule daca chiar ai 17 ani esti tare di tat. traiesti niste drame specifice scolii primare. sa-ti explic, dupa noul cod civil logodna este un contract, o promisiune ca o iei candva de nevasta. nu e pe numele tau si nu schimba cu nimic situatia voastra locativa. la 17 ani ei ii trebuie acordul parintilor si autoritatii tutelare pentru logodna. dar nu te mai complica si ia-o direct de nevasta ca acelasi acord iti trebuie. o poti lua de nevasta cu dispensa de la doctor ca e suficient de dezvoltata sa-ti poarte progeniturile care cu voia domnului nu vor semana la intelect cu tatal.

| liv21ro a răspuns:

Daca ea nu e majora, in primul rand parintii ei trebuie sa fie de acord cu logodna, conform noului cod civil.

| liv21ro a răspuns:

In legatura cu mesajul...da-mi add pe mess, liv_21ro@yahoo.com si iti explic eu cum sta treaba.