| Emazio a întrebat:

Salut, asa ma trasni o intrebare si sunt curios de mai multe pareri in legatura cu subiectul: Cand eram in liceu mereu vedeam colegele care tot erau interesate sa fie cu baieti mai mari, ori din clase mai mari dar ulterior cu 20+ pana in 30. Si intre timp ma regasesc acum printre acesti 20+ si ma gandesc cat de inutil e ca tip mai mare sa fiu intr-o relatie cu un copil. Imi vine fix intrebarea: tu ce poti sa imi oferi si nu o sa gasesc la una de varsta mea sau apropiata, eventual mai mare? Adica imi pare asa o pierdere de timp, sex de proasta calitate, discutii din care tu poti sa inveti 0 pentru ca practic tu esti profesorul ei personal, deci baieti si fete care poate ati trait asa ceva sau pur si simplu vreti sa conversam despre asta va astept raspunsurile.

131 răspunsuri:
| OrdanKarris a răspuns:

Eu nu iau o fata mai mica decat mine sa invat ceva de la dansa. O iau sa mi-o trag cu dansa si sa am pe cine exersa tacticile mele de manipulare. Observ reactiile si invat din asta. Fetele mai mici decat mine sunt cobai perfecti pentru a-mi satisface nevoia de manipulare. Poate oi fi bolnav mai stii happy

| Frank51 a răspuns:

Sunt si tipi de 30 de ani care se comporta ca niste copii, si sunt si tipe de 17 ani care se comporta exemplar, deci situatiile difera.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu spune nimeni ca exista o varsta standard dupa care sa iti alegi partenerul. Si eu am 21 de ani si prefer barbatii de 30-32 de ani pentru ca au o personalitate bine conturata, un caracter inchegat, exista sanse ca ei sa fie stabili dpdv financiar (si nu ma refer la salariu de mii de lei, conteaza doar sa aiba banii lui) ei au principii si au idee cam ce vor sa faca cu restul vietii lor. Si mai e si aspectul intim, probabilitatea ca un tip trecut de 30 de ani sa aiba experienta sexuala este mai mare (dar asta nu garanteaza, totusi, imaginatia individului, si felul erotic in care se manifesta - poate sa aiba oricata experienta… daca nu ii place sa satisfaca femeia si nu o priveste egal, si nici nu aduce noutate, nu empatizeaza sexual cu femeia, e foarte putin placut)
Majoritatea relatiilor din ziua de azi sunt superficiale, fie acelea cu copile de 16-17 (sau chiar mai mici, multe dintre ele sunt spalate pe creier de mass-media si internet, din toate punctele de vedere, au parinti dezinteresati de soarta lor, nu comunica, si mai e si categoria foarte restransa care gandeste singura si e chiar geniala, fete cu anumite talente pe care si le dezvolta, fete cu minti de femei mature - da, am intalnit) si tipi de 24-25 si asa mai departe, fie intre oameni maturi de 30-35. Este un haos pentru ca lumea e nehotarata, orgolioasa, fricoasa, hedonista (cauta foarte mult placerea), oportunista, si nu ofera nimic unic. Stii, pentru ca o relatie sa fie interesanta, stransa, ambele persoane ar trebui sa aiba pasiuni si interese, sa caute tot timpul informatia - pe baza asteia discuti/dezbati/afli lucruri noi. Daca nu suntem interesati sa crestem, cum sa ii inspiram pe ceilalti?
Si nimeni nu trebuie sa invete nimic de la nimeni de la inceput! Tu trebuie sa fii interesat sa descoperi singuri, sa te descurci, sa fii interesat in general de lume. Si bine informat! Tu practic reduci o legatura emotionala la ''a da-a oferi''. Pai atunci asta se numeste troc intelectual. Schimb de experienta si informatii poti face cu colegii de facultate sau la un workshop. Daca vrei sa ai discutii ample si dese despre filozofie si lucruri profunde poti cauta foarte bine domnisoare erudite. Si ele exista la orice varsta, dupa 18. Dar intrebarea e: pentru ca balanta sa se incline cat trebuie, tu esti cat de cat erudit?
Sa nu intelegi gresit, sunt de acord ca in relatie ambii parteneri trebuie sa se invete reciproc anumite lucruri, dar asta in timp, totul vine de la sine, nimic nu e static, experientele curg pur si simplu. Tu cu cat vei citi mai mult, vei cunoaste mai mult, si cei din jurul tau nu vor putea tine pasul, mai mult sau mai putin, ceea ce face dificila relationarea la un nivel mai intim.
E o lozinca asta cu ''sa ma invete experienta''. Experientele de viata sunt pur personale si implica valori proprii de viata. Daca asculti experientele altora, nu inseamna ca trebuie sa inveti ceva, ci doar sa iei aminte, sa iei in considerare. Tu cauta sa ai propriile tale valori, nu te inspira din povestile altora, pune-ti tu sufletul si mintea acolo, in viata ta, si construieste. Gandeste singur. Si apoi o sa zici, pai daca nu discutam despre viata, experiente etc., despre ce sa vorbim? Doamne, sunt atatea de dezbatut. happy Dar ambii trebuie sa aiba o baza de informatie ca sa poata dezbate subiectele respective. Opinii argumentate, stii tu. Ele nu vin din cer.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Bolnav nu știu, dar cu siguranța ești egoist. Le-ai putea învața vreo câteva lucruri, și anume ca dragostea și gripa se tratează cu patul; sau ca nu trebuie sa intre in panica (sa devină isterica, mai corect) dacă nu reusesti (nu ai chef) sa o suni după o zi, sa o faci sa înțeleagă ca deși încrederea, loialitatea și respectul sunt lucruri obligatorii intr-o relație, toate duc la sex; sau ca orgoliul este singurul lucru pe care un bărbat îl vrea mângâiat mai mult decât penisul; sau ca intr-o relație nu intri cu așteptări, ci trebuie sa știe încă de la început la ce sa se aștepte; mai mult, ai putea s-o înveți ca este datoria ei sa-ți propună ceva inedit, astfel încât sa nu devină plictisitoare.
Sa continui, OrdanKarris? big grin

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Emazio):

Dacă îmi citești răspunsul anterior, îți vei da seama de ce te atrag femeile mai in vârsta. Pentru ca toate, ma rog... majoritatea dintre noi, am avut un "profesor personal". Și tu poți fi unul dintre ei, astfel încât sa-ți "educi" eleva după plac happy.

P.S: da-le pace celor care citesc pe diagonala happy.

| sofisis a răspuns:

Nu ai inteles bine situatia. E invers. Ce pot oferi ei unei femei mature? In toate cazurile in care ei au iubite de liceu cand ei au 20+, raspunsul e NIMIC. E mai usor sa aburesti o copila decat o femeie mai coapta la creier.

| Endoryus a răspuns:

De asta sunt cupluri de 20/30. Ea? O copila care nu e buna de nimic. In cel mai bun caz poate e la facultate. El la 30 vrea familie dar daca nu gaseste una calumea la 26/28 incepe sa se uite la varste mai fagede. Aia cu fetele sunt mai mature mental, era o data. Acum decenii la 21 de ani o femeie avea grija de casa, masa, copii. IN ziua de azi? laughing. Nu zic ca unu la 21 de ani e mai breaz. Observ ca trebuie sa specific mereu ca de nu sensibilosii se simt repede.
Mai trebuie cireasa de pe tort? In unele cazuri nici nu conteaza varsta. Mereu conteaza viata care ai avut-o. O persoana de 18 ani (calit/a de viata) poate fi mai matura ca unu/una de 23/25 care a avut o viata usoara.

| Emazio explică (pentru GirlOnline81):

Am fost in trecut si eu profesor si am realizat la final ca nu imi convine schimbul, eu invat si formez parțial un om si apoi ne despărțim. De asta sunt interesat de tipe mai în vârstă, sa invat de la ele.

| Emazio explică (pentru sofisis):

Am cunoscut un tip, si ei bine dupa cum spunea mai sus despre eruditie, el chiar era intelept pentru varsta lui (avea 29), datorită inteligenței reusea mereu sa aiba iubite mai in vârstă, chiar el mi-a si declanșat pasiunea asta pentru fete mai mari, pentru ca am realizat ca pot invata mai multe de la ele. De asta nu ma prind de ce isi pierd timpul baietii cu alea de liceu... Ce **** pe el de sex cu o minora neexperimentata

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Poate cei cu viata mai usoara au avut ''noroc'' pentru ca au gandit inainte de a face un anumit lucru. De obicei cand gandesti, anticipezi ce se va intampla daca (nu) faci un anumit lucru. big grin Cu alte cuvinte, nu trebuie neaparat sa ai parte in mod empiric de experienta daca tu deja ti-ai imaginat ce se va intampla si ulterior vezi ca ai dreptate. A te da cu capul de X chestie ca sa vezi ce se intampla nu e neaparat necesara intotdeauna. Economisesti timp si energie sufleteasca daca vrei.
Si atunci cand nu teoretizam ''experientele de viata'' si nu le dam un sens simplificat, obiectiv, ca sa le putem aplica si in alte situatii, evenimente, probleme, riscam sa repetam intr-un fel aceeasi poveste cu un final asemanator laughing Eu stiu ca fiecare experienta are farmecul ei dar de ce sa te complici cand poti sa prevezi atat de multe…

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ai scirs mult si practic nu ai zis nimic. Esti de omul cu cartea in mana care crede ca le stie pe toate dar la experienta e 0 barat? Sunt curios.
Oamenii in general cauta oameni ca ei. Unu crescut in puf vrea una la fel. Unu care a trecut prin viata vrea si el o femeie, nu printesa lui tati buna de nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

De obicei e mai simplu cu cele mature pentru ca nu au atatea pretentii.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Prostie mai mare nici ca puteai spune

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Si eu cand citeam Cioran mi se parea mult, ca nu intelegeam ori nu prea aveam rabdare sa inteleg. happy
Ce inseamna "experienta", totusi? Nu vorbesc despre cele " sortite", intamplatoare, involuntare, ca moartea ambilor parinti sau cresterea intr-un orfelinat. Aceia intr adevar, sunt mult mai caliti, dar e o pura intamplare, nu inseamna ca unul care nu a suferit vreo trauma e superficial si cel suferind trebuie sa ajunga erou...
Spun doar ca nu suntem atat de importanti si interesanti pe cat credem. Daca iei orice filozof grec antic si il citesti vei vedea ca ei desi stateau toata ziua sub soare si mancau fructe, stiau sa disece aspectele vietii si empatizau cu diverse situatii.

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am inteles. Esti cea cu cartea, nu experienta. Lasa ca ai toata viata inainte sa faci si experienta. Esti tanara.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Experienta se reduce la niste simple ''ecuatii'', si ca o paranteza, toate ecuatiile astea duc intr-un singur punct de multe ori - omenirea e o greseala.hee hee
Si nu ai raspuns la ce inseamna experienta pentru tine. Acest cuvant e vag, hiper folosit, isi pierde esenta, pare ceva de plastic.
Cred ca daca te referi la experienta ca suferinta, sa stii ca am suferit mult mai mult emotional decat primele 10 fete pe care le gasesti in Instagram. big grin

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Isi pierde esenta pentru cineva ce nu are asa ceva, pentru cine a trecut prin multe, nici macar nu trebuie sa dau exemple. Sau 400 de explicatii.
Sunt mai neandertal de fel, nu le am cu Instagram, Facebook si alte prostii.

| OrdanKarris a răspuns (pentru GirlOnline81):

Da, dar uiti un aspect care l-am repetat incontinuu: cu cat incerc sa conving o fata de aspectul cu sexul cu atat nu merita acea fata. Daca trebuie sa negociez/conving o femeie pentru sex, e clar ca ori are o frica, ori e frigida, ori nu vrea cu mine, ori are chef de jocuri. Oricare ar fi motivul, aleg o solutie pentru toate problemele, antibiotic cu spectru larg: impun o limita peste care nu trec si daca vad ca nu conving din primele 2-3 incercari, o las balta cu totul. Si sunt genul de om care se simte suficient de stapan sa am si femei mature. Oricat de versate ar fi alea mai in varsta decat mine, sunt cu atat mai insetate si mai nedorite. Se poate in ambele directii, pe ambele spectre, si mai tinere si mai batrane. Un singur lucru ramane constant pentru amandoua categoriile: sexul nu este negociabil, ci garantat. Altfel nu relatie, nu atentie, nu timpul meu, nu bani, nu nimic. Relatia este parghia de control absoluta a unui barbat. Noi oferim relatia, voi sexul. Nu zic ca un barbat nu poate beneficia de o relatie, sau femeia de sex. De ce sa nu fiu egoist? Am de unde da, dar nu dau fara un motiv bun. big grin Nu mai sunt ca la 19-23 ani sa ofer si sa sper, nu nu nu. Mi-am invatat lectia. Este in interesul meu sa fiu cat mai egoist.

| Emazio explică:

Insa prin experienta in intelegerea mea personala nu implica doar scoala vietii, ci traind o perioada mai lunga pe pamantul asta, o fata mai in varsta a avut mai mult timp sa se intrebe lucruri, sa acumuleze intelepciune, si confruntandu-se cu poate mai multe decat mine e deja calita si poate cu brio daca doreste sa invete sunt tip mai tanar. Dar da mereu este argumentul cu cineva la 18 ani poate sa fie oarecum mai cu experienta decat cineva la 30, dar tine de personalitatea fiecaruia. Insa ai mai multe ca cineva mai in varsta sa stie totusi mai multe decat cineva la 18 ani in cele mai multe cazuri.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Puteai sa dai niste exemple, nu sa arunci cuvinte cu aroganta unui om care pare (doar pare) ca le stie pe toate, spunand cu emfaza rautacioasa interlocutorului ca n-a trait nimic in viata lui happy Nu e productiv pentru conversatie.
Nici eu ''nu le am'', dar cred ca ar fi ridicol si IPOCRIT ca in secolul 21, anul 2019, un tip la vreo maxim 30 de ani sa nu stie ce inseamna Instagram/Facebook si tipologiile care se invart pe acolo in general. laughing
Numai bine si spor la... experiente.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Emazio):

Fiecare se formeaza in ritmul lui. Nu trebuie sa judecam toate tipele de 16-17 ani acum prin prisma ''trairii pe pamant mai mult timp'', pentru ca e evident, asta e destinul, s-a nascut in 2000, ce sa zic.hee hee Nimeni nu te opreste sa-ti cauti una in varsta.
Eu nu as avea incredere in tipele de peste 30 de ani care nu au studii solide, ceva pasiuni, daca as fi in locul tau. De ce? Pentru ca instinctul de barfa si ''mi-e frica de gura lumii'' e foarte pregnant, tine de generatie. Plus ca ele au prins ceva din (post)comunism. Si fara studii reale (nu ase si agricultura)… e foarte periculos sa iau in seama modul lor de gandire, viziunea si experienta acestora laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Scuza pentru care-ti plac barbatii de 30 de ani e ca fu t bine?
eu cred ca de fapt astia de varsta ta nu vor sa te fu ta nu ca ar fu te mai prost laughing)

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Exemplele alea care le voiai nu ar fi fost de folos. Acum inteleg ce inseamna intr-adevar sa scrii mult si sa nu spui nimic. Folosesti atatea expresii doar sa para ca ai mama facultatilor dar in relitate? Nu stii sa deschizi frigiderul.Cel putin asa pari in ochii mei, tu stii care e realitate. Mai era un barbos pe aici care vorbea, vai, nici cei de la MIT nu au asa vocabular dar asa e cand incerci sa pari ceva ce clar nu esti.
Viata e ca sexul. Practica conteaza.
Spor si tie la... citit.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Si astia zic de mine ca sunt nesimtit straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Păi are 1000 de întrebări că e virgină dar ne zice că vrea bărbați de 30 de ani că fu t bine laughing)))))0

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

E treaba ei ce ii place si ce nu. Si de ce ii place ceea ce ii place. Pe mine doar ma amuza ca e la fel ca restul din genul ei. Doar incearca sa gaseasca chestii bune despre ea dar naspa de altele. "Aia de 17 nu stiu dar nici alea de 30 ca nu stiu ce ". Imi aminteste de una de 17 ani care le facea lunile trecute prin intrebari cu/rve pe alea de 25. Doar pentru ca fac sex cu iubitii lor. Nici macar nu m-a lasat inima sa postez ceva la misto. Mi se facuse mila cate scuze penibile gasea ca ea e mai buna ca restul. Doar ca e tanara. Si de fapt buna de nimic.
PS. Nu stiu de ce nu ma mira ca e virgina. Acum sunt eu nesimtit. Dar nu o zic cu rautate. Nu am nimic cu ea.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

O scuza? Adica ce, e o nenorocire, o imoralitate, o greseala?! big grin
Carei femei nu ii place f utaiul pasional?

Mereu am fost antipatica celor de varsta mea si sentimentul a fost reciproc. Ori nu intelegeau sarcasmul meu, ori il intelegeau dar nu stiau sa raspunda decat cu vreo frustrare pentru ca nu eram impresionata de lipsa lor de originalitate big grin Dar nu am zis nicaieri ca ar f ute prost cei de varsta mea. Nu m-as afisa in viata mea cu unul de 20 si ceva de ani, pentru ca in primul rand nu ma atrag fizic, felul in care se imbraca e aberant, arata ca niste fetite si se comporta daca nu ca niste tarani, ca niste papusele. Si astia cu moda barbilor hipsteresti sunt la fel de penibil. Aproape toti sunt la fel, au acelasi NONSTIL! Sunt niste carute goale care fac mult zgomot si sunt rare exceptiile.
Ma scarbeste prostia indiferent de varsta si nu as putea sa ma frec cu unul care daca ar inlocui creierul unei oite cu al sau, ar incepe sa behaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ce sarcasm sa inteleaga? laughing) Adica probabil consideri ca mosii aia care iti dau dreptate o fac fiindca-s destepti, nu ca esti ultima lor sansa sa mai arda si ei cv tinerellaughing)

Astia de varsta ta...vai mortii nostri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Eu nu știu de ce te-ar miralaughing))

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

Mos la 32 de ani?
Du-te ba si culca-te, troll suprem
Si din contra, cunosc tipi care stiu sa dezbata cand e cazul, nu au mutrele aprobatoare de catei. Si sunt si frumusei, nu urati ca tine! big grin