| GLA a întrebat:

Salut, ce inseamna pentru voi o relatie toxica? Cum trebuie sa te comporti intr-o relatie?

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu prea inseamna relatie in primul rand. Daca doua persoane considera ca au o relatie si nu se mai inteleg, vad ca profita unul pe seama celuilalt, reprosuri si certuri... ar trebui sa se desparta sau sa faca ce cred ei de cuviinta. Asa nu se ajunge la denumirea de toxica.
Asta a fost pentru relatia dintre doi parteneri. La relatia dintre doua persoane, sa zicem... cunoscuti numai sau chiar necunoscuti, aproape cam la fel, la partea cu profitul, santajul si neintelegerea.

| Freya1 a răspuns:

O relație toxică e una in care clar nu te simti bine, nu te simti tu, ti se ingradesc anumite lucruri prin crize de gelozie sau dorinta de a deține controlul.O relație în care mereu e cearta, abuz verbal, fizic, control fizic sau psihic.Mai pe scurt o relație in care aveti doar anumite beneficii nu iubire si de care tineri din obisnuinta sau frica.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Toxică e o relație în care nu te simți tu însuți/însăți, te simți anxios, nervos, ți-e frică să spui una și alta să nu deranjezi, nu poți să comunici sau să te exprimi sincer, ești controlat sau te controlezi exagerat de mult, ai o stimă de sine scăzută, suferi constant, te simți nebăgat în seamă, te simți singur, simți că asta e relația pe care o meriți etc.
O relație ar trebui să ai cu un om cu care te simți bine, față de care nu ai rușine, față de care ai mult respect, cu care poți să comunici, cu care poți să-ți imaginezi un viitor și să simți că totul e reciproc.

| TFL007 a răspuns:

Nu stiu neavand o relatie pana acum as spune, ceva de genul -> toxic in momentul i care doar unu trage la ''caruta'' si celalalt sta pasiv sau in care unul nu iubeste in egala masura cum iubeste celalalt

| Balalau95 a răspuns:

Relatie toxica e o relatie in care te simti foarte nasol
in general, cuplul obisnuieste macar sa se "impunga" unul pe altul, si ajunge pana la bataie, sau chiar mai rau

intr-o relatie ar trebui sa iti peste de partener(a) si sa o tratezi ca si cum nu ai vrea sa o pierzi (relatia), ori insulte, injurii si chiar bataie, nu o sa "ajute"

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

O relație toxică este o relație care îți aduce doar suferința, sau cum se zice acum, când nici nu te respectă cum trebuie dar nici nu te lasă să pleci pe drumul tău

| Maeve a răspuns:

O relatie toxica e una in care plangi tot timpul si iesi mereu in pierdere.