| Twister09 a întrebat:

Salut. Într-o zi ai mei au început sa se cearta, din cauza Facebook-ului ca taică-meu e gelos pe Facebook și zice ca maica-mea are pe altul pe Facebook. Taică-meu a fost beat și a început la ea și a făcut-o curva ca are alta p...a.
Și se tot certau, eu m-am băgat pentru maica-mea și am sărit la el sa termine odată ca maica-mea plângea nu mai suporta.
Eu l-am tras de par pe taică-meu, l-am luat de gat și l-am tras de haine.
Maica-mea zice ca nu e frumoș ca asa îmi vor face și mie copiii mei.
Dar nu mai suport sa o vad pe mama plângând din cauza lui și ca se amenință că se omoară și ca se spanzura și ca anul asta îl încheie.
Tin sa precizez. Maica-mea nu e curva. Totul a început ca maica-mea i-a spus unui coleg al lui pe Facebook la mulți ani și de acolo a început totul și acel coleg al lui taică-meu a murit și a fost gelos pe el.
Ceva sfaturi, ce sa fac?
Nu-mi place sa o vad pe mama plângând din cauza lui.
Fără comentarii urate.
Mulțumesc

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deci tatâl tău e gelos pe un mort?

| Freya1 a răspuns:

Problema aici este mai apla.Intr-aderav sa reactionezi violent nu e solutia, dar nici pe femeile astea terorizată ce le iau apărarea agresorului nu le pot intelege.Pai daca esti acuzată si jignită (sa nu mai zicem ca si pe nedrept) de ce nu pui punct si sa iti vezi de treaba?
Tu cam asta ar trebui să vorbești cu mama ta, sa ii spui ca daca este stresata fizic sau psihic poate sa incheie această situație si sa isi vada de ale ei.Ce va face pe mai departe nu te mai privește, tu iti faci doar datoria de a spune ce consideri si nu mai intervi.

| mi25 a răspuns:

Nu este bine sa te bagi intre ei, doar daca se bat. In rest, in certurile intre soti nu e bine sa se bage copiii.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Închiderea conturilor de Facebook. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din care am citit, tatal tau are cel mai probabil probleme de natura psihica.
Ai luat in considerare un consult de specialitate?
Bine, aici cel mai probabil tatal tau nu ar accepta. Dar poti sa incerci.
Doar din reactiile lui e clar ca nu e ok, iar situatia poate degenera usor in violenta imporiva ta sau a mamei tale. Si nimeni nu si-a dorit asta.
Vad ca are si probleme cu alcoolul.
Macar propune-i niste consiliere sau o terapie de cuplu sau de familie (asta daca permite bugetul, desigur).

Iar mama ta ce zice?
Cum poate accepta asa ceva?
Eu la primul cuvant urat as pleca.
Eu as sfatui-o pe mama ta sa nu accepte asa ceva. Sa isi seteze standarde mult mai inalte.

Meriti o copilarie mai bună, fara violenta si traume.
Iar mama ta merita sa fie tratata cu respect.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu-i delo bine nici normal ce ai făcut sa stii nu trebuie sate bag între părinți tei ei se certa ei se împacă

Răspuns utilizator avertizat
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Nu te judec, dar poate că nu ai acționat neapărat corect, etic sau moral. sad Știu că în sinea ta, ești conștient de lucrul acesta și știi că gestul tău a fost un pic deplasat. sad Adică, da gestul lui, al tatălui tău este oribil, dar încearcă pe viitor să fii tu bun, să fii tu schimbarea către vrei să se producă în lume! happy Și până la urma urmei, nu ai nimic de pierdut, dacă ești bun. Succes și sănătate! Funda? big grin

| MariaEElena0505 a răspuns:

Ai auzit de divorț? Stiu. Este un pas greu…mai ales când stai cu părinții. Ai mei sunt divortati spre exemplu, mama s-a recăsătorit. Iar acum sunt amândoi fericiti. Deși da, nu se punea problema de batai și înjurături la mine. Însă, odată ce doi oameni nu se mai înțeleg, nu se mai suporta…singura soluție este separarea. Mama ta are doar o viața. Merita sa fie și ea fericita. ‘)

| Alexandr1onnn a răspuns:

Dacă tatăl tău a început cu scenele astea din cauza Facebook-ului, de ce mama ta nu își închide contul ca să îi demonstreze că nu are nimic de ascuns?