| Hereiam7 a întrebat:

La varsta de aproximativ 14 ani am auzit-o pe mama cum vorbea cu un barbat la telefon, i-a spus "te iubesc", eu neauzind niciodata sa ii spuna asta tatalui meu, nici pana in prezent. Apoi mi-a spus ca nu-i nimic, o greseala pe care a facit-o, etc. Am suferit mult atunci, dar in timp am uitat. Acum am 25 de ani, si acum cateva luni m-am uitat in telefonul mamei, cu ea de fata, cautam niste poze mai vechi, de cand am fost cu ea intr-o calatorie. Prima poza era cu un barbat in penisul gol, ma scuzati, nu i se vedea fata, insa era un barbat pe care il cunosc din vedere, odata cand eram cu mama ne-am intalnit cu el, si ea vorbea foarte deschis. Mama il cunoaste de mai demult, de cand mergea sa faca curatenie la el. Ea mai face curatenie la persoane, ingrijea batrani. Atunci cand am vazut poza nu imi venea sa cred, pana la urma i-am zis, subtil, ca si cum cine faca asta e o curva. Si-a dat seama, s-a suparat si a zis ca el i-a trimis din greseala, ca voia sa-i trimita la alta femeie, ca l-a blocat, ca ii e scarba si ca nu are nicio legatura. Eu am tot insistat ca sigur e ceva intre ei si a zis sa ne intalnim toti trei sa vorbim si sa imi spuna ca nu e nimic, ceea ce mi s-a parut ciudat. Am vorbit de pe alt nr. cu barbatul respectiv, -am intrebat ce legatura au si a zis ca nu vorbeste pe internet si sa ne intalnim daca vreau. Ceva de genul, pana la urma m-a blocat. A trecut si de atunci timpul, dar nu stiu...si cand eram mica, o urmaream pe mama, uneori, sa vad daca se intalneste cu barbatul respectiv, odata cand mergeam acasa de la scoala a trecut cu el cu masina pe langa mine. Ma intreb daca asta m-a afectat atat de tare si de asta am devenit excesiv de geloasa si posesiva in relatia mea. Ce parere aveti? Ma gandesc daca sa merg la un psiholog...

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg cum il cunosti din vedere daca nu i se vedea fata? Probabil dupa penis?
Scuze!

| Freya1 a răspuns (pentru darrio2007):

Si eu ma gândeam la asta laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu gelozia provine din relația cu mama când sugeai la ea la sân.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, posibil sa ai dreptate cu referire la gelozie. "Traumele" din copilarie se revarsa dupa in comportamentul copilului.
Ok, nu este chiar o problema daca esti constienta de ce faci.
Poti sa mergi la psiholog daca vrei, dar poti sa rezolvi si tu aceasta "problema" singura.

Analizeaza ce anume te deranjeaza? Care este problema in acest moment? Este normal sa fii geloasa si posesiva in relatia ta, este absolut normal atat timp cat nu o dai in extreme. Dar mama ta este o persoana din 7, 594 miliarde de persoane de pe Pamant. Nu toti fac asta si nu toti sunt asa. Sa luat un caz in care minim 2 persoane (tot e mai mult) traiesc fericite langa partenerul de viata toata viata. Asta... nu te ajuta? Sau nu te ajuta pentru ca nu este legat de familia ta? Ia atunci alt caz din familie.

Daca ni se intampla ceva personal, cea rau, o luam prea personal. Dar daca ni se intampla ceva bine... nu este nicio problema? Nu ne stresam, nu ne intrebam de ce noua? Este la fel. Deci nu iti face griji. Acela a fost un caz, nu se mai intampla, doar la persoane care nu stiu ce vor de la viata lor.

Asa ca fii sigura pe tine, pe relatia ta, nu mai aduce trecutul in prezent, traieste clipa si bucura-te de fiecare secunda alaturi de cei dragi ^_^. Zi faina in continuare.

| Freya1 a răspuns:

Acum ai 25 de ani, ai viitorul si viata ta si chiar nu ar mai trebui sa iti pese de ce fac ei.
Poate ca nu e corect sa înșeli, dar nici sa judeci nu e.Nu prea ai de unde sa stii ce relație mai avea ea cu tatăl tău de-a lungul anilor. Poate mai stăteau impreuna pentru tine, iar daca ea de 11 ani umbla cu persoana respectiva ceva e acolo.In loc sa o faci curvă mai bine incercai să afli ce s-a intamplat in familie ta de ati ajuns in punctul asta, sa o întrebi pe mama ta ce a impins-o sa faca asta, ce a suferit, ce a tras la fel si pe tatăl tău si sa încerci sa ii ajuți sau sfatuiesti (in cazul asta cu despartirea) ca sa poata fi amândoi fericiti.
Stiu ca va suna aiurea ce voi spune acum si poate va fi de blamat, dar poti macar sa iti închipui cum e sa stai casatorita/căsătorit cu un om fata de care nu mai ai sentimente și umblând 11 ani pe ascuns cu cel pe care poate il iubesti? Stiu ca suna aiurea si ca fiecare si-o face cu mana lui, dar gândește-te un pic de ce putea fi la mijloc.

| Emma30555 a răspuns:

Părerea mea e sa nu te intereseze prea mult ce fac alte persoane, chiar dacă este vorba de mama ta. E treaba ei pana la urma cum își trăiește viata și nu trebuie sa o judece nimeni nici măcar tu. În legătură cu relația ta la fel îți spun, gelozia și posesivitatea sunt nocive pentru relație și oricât te ar iubi cineva nesiguranța de care da dovada persoana geloasa dar și stresul pe care îl provoacă celeilalte persoane din cuplu, duc la erodarea relației. Eu nu înțeleg gelozia, pur și simplu oamenii nu ne aparțin, ei aleg dacă vor sa fie cu noi sau nu, dacă vor sa ne însele sau sa plece, gelozia partenerului nu ii va împiedica cu nimic, fiindcă suntem oameni liberi și alegem și cu asta am spus tot.

| Dana2103 a răspuns:

Treci peste. A trecut timpul iar viata parintilor tai nu te priveste