| daniline93 a întrebat:

Salut, ma numesc Daniel, am 17 ani si pana acum 1 an nu mi-am cunoscut tatal, nu am stiut de unde este, unde locuieste, daca traiesti, nu am stiut absolut nimic despre el. Acum 1 an mama mi-a povestit despre el si ce s-a intamplat intre ei acum 17 ani. Mama a pastrat legatura cu el si a ascuns asta de mine pentru a ma lasa sa cresc si a-mi povesti cand cresc ca sa pot intelege situatia. Problema este ca tatal meu a parasit-o pe mama chiar dupa ce ea a ramas insarcinata si cand a aflat, el deja avea pe alt cineva. In prezent am facut rost de numarul lui si i-am trimis un mesaj in care i-am spus ca am nevoie de el, ca simt lipsa unui tata langa mine si ca orice s-ar intampla el ramane tatal meu si eu il voi ierta pentru ceea ce a facut. Nu vrea sa ia legatura cu mine pentru deoarece el considera ca nu merita dupa tot ceea ce a facut dar eu vreau sa iau legatura cu el pentru ca intr-adevar vreau sa avem o relatie tata-fiu buna si sa pastram legatura. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Pitic a răspuns:

Poate e doar un pretext, poate nu vrea sa aiba grija de tine,
poate se teme ca va trebui sa contribuie la crestrea ta, danduti bani
la asta te,ai gandit? daca nu gandeste-te! sunt in aceiais situatie cu tine si nu vorbesc prostii oricat de mult s, ar preface el ca ii pare rau ca s, a despartit de mama ta daca dorea sa vorbeasca cu tine o facea nu astepta sa faci tu acest pas, si ceea ce ai facut tu a fost o mare greseala, de ce sa cauti o persoana care nu te, a dorit si nu s, a interesat de tine
poate te vei supara dar priveste si altfel, nu totul e roz,
tatal tau poate acum se victimzeaza in fata ta dar nu este asa.un parinte trebuie sa fie parinte! indiferent de relatia cu mama ta, el putea sa abia 100 de neveste iubite, si 100 de copii, si tu esti copilul lui si trebuia macar sa se intereseze.
nu incerca sa cauti dragoste acolo unde e dor frica de a da niste bani.sau poate ii este frica de actuala sotie ca nu ii va conveni sa vorbeasca cu tine,
sigut nu voi primi raspunsul castigator, vreau doar sa intelegi ca si eu am trecut prin asa ceva.
ai girja de tine si de cei care te iubesc m nu ''cersi'' dragostea cuiva, tatal tau ar trebui sa faca asta si dupa cum vezi putin ii pasa.

| daniline93 explică (pentru Pitic):

Multumesc de sfat.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sunal tu si spune-i ca vrei sa tii legatura si il ierti, poate asa se va schimba.

| daniline93 explică (pentru mgtow):

Nu imi raspunde la telefon.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Poţi încerca prin mama ta dacă spui că ţin legătura, să-i spui asta. Dar în acelaşi timp, ţine cont şi de posibilitatea ca el să nu-şi dorescă o relaţie mai apropiată. Chiar dacă asta sună dureros se poate întâmpla, dar nu cred că ar fi înţelept să te concentrezi atât de mult pe asta încât să nu-ţi poţi trăi fericit propria viaţă. Indiferent de reacţia lui, ar fi bine să-l respecţi întrucât ţi-a dat viaţă şi să rămâni deschis în a restabili relaţiile. În rest, tu vei avea viaţa ta: bucură-te de ea şi încearcă să nu repeţi greşelile părinţilor din cauza cărora ai avut de suferit.
Cele bune!

| dryft3r a răspuns:

In mare parte Pitic are dreptate. Dar nu trebuie sa renunti. Lupta pentru ce vrei si iubesti!

| Caty2000 a răspuns:

Uite, eu vad ca tie iti este greu. Propunerea mea este sa mergi la un psiholog si sa intelegi cum sa-ti rezolvi problema. Intelege corect, un psiholog este omul caruia ii povestesti ceva, el nu are dreptul sa zica la nimeni ce si cine i-a zis si iti da niste intrebari prin care vei gasi rezolvarea la ceea ce te macina. Bafta!