| anonim_4396 a întrebat:

Mama vrea sa divorteze de tata pentru ca nu e fericita, spune ea. si-a gasit deja un alt barbat care spune ca o iubeste. sad
Ma gandesc sa-mi pun capat zilelor pentru ca nu pot trai fara unul din ei. Am 15 ani, nu pot sa trec peste asta. Mama spune ca o sa ma ia acolo si o sa fie totul bine, dar pentru mine nu are cum sa fie bine fara tata si fara locul in care am trait 15 ani. crying( Plang in continuu si nu stiu ce sa fac.

14 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Esti destul de mare si matur sa realizezi ca dragoste cu forta nu se poate.
Iar daca mama ta a hotarat sa divorteze, crezi ca va da inapoi?
Stai de vorba cu amandoi, incearca sa ii faci sa isi mai dea o sansa.
Crezi ca solutia ta ar rezolva problemele? nu nu..mai rau le inrautatesti
Cauta sa stai de vorba si cu prietenii tai sa ai timpul ocupat sa nu te gandesti la prostioare.
Viata este frumoasa si trebuie traita.
O zi bunahappy

| mgtow a răspuns:

Alege cu cine vrei sa ramai si te vei obisnui in timp

| Adry05 a răspuns:

Ee, hai. Sunt multi copii cu parintii divortati si au supravietuit si crede-ma ca si eu au suferit foarte mult. Ce le demonstrezi parintilor tai daca te sinucizi? Ca esti o fetita lasa care la prima incercare a renuntat. O sa ai ocazia sa-ti vezi tatal cand o sa vrei si chiar poti alege alaturi de care parinte sa ramai. Nu te tine nimeni departe de tatal tau, poti sa-l vezi cand vrei. Trebuie sa te gandesti si la fericirea mamei tale, poate tu nu stii toata povestea, poate si tatal tau a avut pe cineva si a facut-o sa sufere. Esti cam egoista ca te gandesti numai la fericirea ta nu si a lor. Daca nu erau fericti impreuna si nu se mai intelegeau de ce ar ramane doar de dragul sa nu faci tu probleme astea existentiale? Cu timpul te vei obisnui si nu ti se va mai parea totul asa mare lucru. Serios, e ceva prin care trec sute de mii de copii, nu e normal dar se intampla. Fiecare a suferit dar a reusit sa infranga obstacolul. Daca ar fi sa faca toti ca tine ar ramane tarile goale. Deci potoleste-te cu prostiile astea si bucura-te de viata ca e frumoasa si plina de surprize mereu.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai spune-i mamei tale ca nu vrei ca ea sa divorteze si spune-i si ce ne-ai spus acum.

| RobertMoon a răspuns:

Uite, nu e o idee prea bună faza cu sinuciderea, dar trebuie să te gândești la niste lucruri, de preferat sa te gândești la ce iti zic acum noaptea, deoarece este un sfetnic bun si probabil chestiile ce ti le voi spune te vor tulbura si mai mult. Eu am 24 de ani, tu ai 15 ani, parintii noștri 40-48 de ani, gândește-te ca daca tu ai o iubită sau daca ai avut si nu te mai înțelegeai cu ea hotărâți sa va despartiti. Mama ta probabil are niste motive întemeiate pentru ca divorteaza de tatăl tau, nu le cunosc, dar din ce vad mama ta are vina cea mai mare deoarece spune ca si-a gasit alt bărbat, probabil si mai tânăr, cu masina si cu barbă, cum se caută in zilele noastre. Gândește-te ca tatăl tau te va vizita, si invers, vei discuta cu el la telefon, pe Facebook, pe whatsapp, va fi prietenul tău cel mai bun de aici in colo, mai mult ca un tată, de oarece amândoi veti realiza ca ati pierdut ceva foarte important, adica unul pe celălalt. Nu esti nici primul nici ultimul căruia i se va întâmpla lucrul asta. Cel mai bine de aici înainte este sa ai o relatie foarte rece fata de mama ta si sa fi prietenul cel mai bun al tatălui tau, deoarece relatia dintre tata si fiu este unică, cu el poti vorbi orice spre deosebire de mama ta.winking

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti trai fara parinti? Pai si cand te vei casatorii ce vei face? Vei sta cu sotul sau trebuie sa doarma si parintii cu voi? Esti destul de mare sa intelegi ca nu poti alege tu pentru vietile altora. Vei alege pentru a ta atunci cand vei fii in gradul de a face asta. In plus, tu nu poti trai fara parinti, dar nu te gandesti, ei cum vor trai fara tine, mai ales stiind ca ti-ai luat viata din cauza lor? Gandeste-te la viata ta si nu lasa problemele alor tai sa te afecteze, nu zic ca nu trebuie sa te afecteze deloc, dar nici sa-ti p*si ochii toata ziua.

| Vi003 a răspuns:

Pacat ca doi oameni care au un astfel de copil nu se inteleg! Impaca-te cu situatia, du-te acolo unde-ti este bine ca la 18 ani o sa ai putere de decizie si doar tu vei hotari unde sa stai si ce-o sa faci. De ce sa-ti iei viata? Nu rezolvi nimic. Arata-le amandurora ca au scapat printre degete un copil minunat care a suferit in egala masura si pentru mama si pentru tata. Ai grija de tine si alunga acele ganduri, ai viitorul in fata!

| Zazy a răspuns:

Nu te gândi la aşa ceva. Nu te omorî. Nu e asta cea mai bună soluţie. Viaţa merge înainte. Eşti tânără, trăieşte-ţi viaţa pe care ţi-a dat-o Dumnezeu. Doamne fereşte. Dacă vei face o astfel de prostie, îţi dai seama că toate rudele tale vor rămâne cu un gol în suflet! Părinţii, fără tine, nu pot respira! Mama ta poate nu mai simte ce simţea înainte pentru tatăl tau.Dar asta nu înseamnă că trebuie să îţi închei viaţa aici! Dacă ei divorţeayă, va trebui să alegi ...la cien să mergi, cu cien să stai. dar măcar o dată pe lună îl poţi vizita pe celălalt părinte. Eşti puternică! Gândeşte pozitiv. Noi suntem aici pentru tine! Îngerul să te vegheze.

| RoxanaGhost a răspuns:

Mamei tale in primul rand pune-i asa conditia: Ori amantul, ori eu!
Si zi-le amandurora ce ai de gand sa faci.Fa pe dracu-n patru sa-i impaci big grin

| GangsterQuinn a răspuns:

Nu gandi asa...gandeste pozitiv, chiar daca esti intr-o situatie neplacuta, nu e sfarsitul lumii, oricum vei putea sa-i ai pe amandoi, chiar daca ei nu vor fi impreuna, gandeste-te ca nu e cel mai rau caz posibil, cum ar fi daca unul dintre parinti tai nu ar mai fi.Problema la tine e ca ai doar 15 ani, inca nu esti in stare sa concepi o astfel de situatie, dar iti spun ca nu ar trebui sa te gandesti la lucruri de genu`, pana la urma viata ta poate merge inainte si daca ei nu sunt impreuna, stiu ca e greu dar cu timpul o sa treaca, gandeste-te ca viata este un dar de la Dumnezeu si El te va ajuta sa treci cu bine peste aceasta situatie, ai incredere in El.
Sper sa ai "minte" si sa nu faci acel lucru happy Spune-i si mamei tale de gandul tau, incearca si asa...Bafta!

| Copaci_Alina_1990 a răspuns:

Draga mea, te rog sa te linistetesti! stiu ca treci printr-o drama si iti e greu dar viata e mult mai importanta. probabil te-ai gandit la o facultate, ai planuri de viitor, vrei sa renunti la ele? gaseste-ti refugiu in carti, in prieteni, bunici... vorbeste cu ai tai, poate mai au o sanasa.Dar fii tare, Dumnezeu iti va da gandul cel bun, important e sa il asculti! te pup si sper ca a fost doar o postare scrisa din disperare

| PrintesaAryMary a răspuns:

Ai putea sa vorbesti cu ei.Sa stati toti la o masa si sa vorbiti. Daca vrei, acolo poate fi prezent si iubitul mamei tale.
Sinuciderea nu va rezolva nimic.Sunt 80% sanse ca parinti tai sa devina sin nou un cuplu, dar nu imi mai poti avea...
Daca vrei sa ramai cu tatal tau poti sa-i spui asta mamei tale.
Daca nici una din solutii nu merge incearca sa vezi partea buna a lucrurilor.Incearca sa il vezi pe iubitul mamei tale ca pe tatal tau.Incearca sa vezi doar asemanarile si ce are mai bun ca tatal tau.

Sper ca te-am ajutat.