| anonim_4396 a întrebat:

O mica mare problema mai complexa. Problemele in familia mea au inceput in ultimii ani din cauza consumului de alcool si din banii insuficienti. Tata bea din ce in ce mai mult, facand doar certuri mai nimic prin casa, mama s-a saturat si a plecat la ma-sa. Aici e ca dracu deoarece bunica e comunista si nu poti face mai nimic sa nu spuna ea ceva. I-a mai spus si mama sa o lase mai moale dar nu ai cu cine te intelege. Suntem plecati de 2 luni si am gasit in telefonul mamei mesaje cu un tip pe care l-am gasit e neinsurat. Pe langa ca e analfabet si agramat nu e insurat la 45 de ani, nu a fost, m-am interesat de el.
Problema e ca eu mai am un frate mai mare, 18 ani si doi mai mici de 13 ani, eu sunt la facultate, pot sa spun ca ma doare la basca, cu banii ma descurc singur. Mi se rupe sufletul de ei, cu tata nu ai cu cine te intelege, betiv, cu bunica comunista practic teroare si ma gandesc sa nu aiba de gand sa se mute la el mai ales ca am un nume si nu vreau sa mi-l pateze sa o tina ala ce o tine si sa ii dea papucii.
Ce sa fac? Cum sa fac?
Stiu ca pe o parte ar avea dreptate, are dreptul la fericire dar nu am incredere asa usor, plus ca fratiorii invata atat de bine incat doar un necaz e de ajuns sa se duca naibii viitorul.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai ce face pana nu scoti un venit lunar de 1000€ sai tii sub acoperisul tau

| RAY a răspuns:

Daca omul e analfabet inseamna ca nu vobeste limba Romana,nu il cunosti asa ca nu trage concluzi, las-o pe ea sa faca ce vrea, e viata ei, despre frati tai se vor muta cu mama ta banuiesc, e trist ceea ce traiesti, din pacate sunt multe familii asa

| Freya1 a răspuns:

Daca tatal tau consuma alcool iar mama ta a plecat si si-a luat si copii cu ea inseamna ca pana acum nu a gandit rau, deci este posibil ca ce face pe mai departe sa nu fie chiar o greseala.
Ca bunica ta e mai de moda veche nu poti sa schimbi, poti doar sa nu stai asa mult cu ea sau pe acasa daca tot ai bani si iti permiti.Iar in legatura cu fratii tai pot intelege ca iti e mila si frica de soarta lor si poti sa ii ajuti cu un sfat, cu niste bani dar nu i-ai facut tu ci ai tai deci este responsabilitatea lor in mare parte.
Ca si-a gasit mama ta pe cineva asa repede cand are problemele pe care le are poate sa fie un semn de intrebare dar in fond nu poti comanda tu pe viata ei.Ce ma uimeste pe mine e ca tu te temi sa nu iti faca "numele" de ras nu daca e ea fericita. Daca ai gandi corect ai vorbi cu ea, ai intreba-o daca e ceva serios si daca da sa il chemati la voi sa discuti cu el, sa vezi ce fel de om e si ce are de gand.Ca e neansurat ar trebui sa te bucure, e mai bine decat sa fie cu cineva, iar despre faptul ca nu are facultate ca si tine sa fim seriosi nu are ani si posibilitatea ta si nu cred ca tatal tau e vreun lector de universitate.
Cred ca ar trebui sa te preocupe mai mult sanatatea si bunastarea familiei si mai putin relatile amoroase ale parintilor. Daca vrei sa faci un lucru bun vorbeste cu mama ta si spune-i ca orice face si alege sa nu uite ca are copii si sa se calculeze bine.

| Catrice a răspuns:

Dacă spui ca tu ai banii tai și te întreții cum trebuie, ai putea să-ți iei frații mai mici (poate și pe cel mai mare) în grija. Presupun ca tu ești fratele cel mai mare, ai putea sa obții tutela lor, deși aici trebuie acordul părinților sau ancheta cum ca n-ar avea grija de ei.

| papuciirupti a răspuns (pentru Catrice):

Sunt la facultate si eu, si trag de dimineata pana seara sa am ce vreau bossule, si fac una dintre cele mai grele, unde sa stau cu ei eu? de unde atatia bani pentru toti 4? oricum eu cheltui o gramada de bani si nici nu stiu pe ce...nu am mai luat 1 leu de la parinti de peste 1 an

| Emma30555 a răspuns:

Nu te baga peste mama ta, e treaba ei ce face. Dacă bărbatul ala e singur și fără obligații este mai bine pentru ea. Ce treaba ai tu? Lasă să vină lucrurile de la sine și mai vezi pe parcurs ce i de facut

| Crackman a răspuns:

Părerea mea : vorbește cu mama, și aduna pe toți intr-un loc.
Mai greu poate te angajezi și tu, ea sau amândoi și ii ajutați pe aia mici.
Nu știu sincer, cu cel care bea nu o poți rezolva ușor dacă ii place.

| papuciirupti a răspuns (pentru Crackman):

Ma rog pe asta betivu da-l in **** mea ca oricum mi-a distrus viata, cu banii acum suntem ok, eu cu ai mei si mama cu ai ei pentru ceilalti, problema era ca ea vorbeste cu unu si nu stiu ce are de gand, nu m-ar mira sa se mute la el deoarece cu bunica nu te poti intelege, e o comunista. si daca se muta mama la ala ar trebui sa se duca si ei si mie asta nu-mi convine dar nu-mi convine nici ca ei sa stea cu bunica, am zis mai sus de ce.
ce ai face daca ai fii in locul meu?

| Stropdeploaie a răspuns (pentru papuciirupti):

Dar De ce sa nu se duca cu mama. ta?

| papuciirupti a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Bossule tu nu stii cum sunt barbatii azi?
ala la 45 de ani neinsurat, fara copii, o fi poama buna?
gandeste putin inainte sa actionezi

| Stropdeploaie a răspuns (pentru papuciirupti):

Bossule nu judeca omul daca nu l cunosti!
Adica daca n a fost insurat gata il cataloghezi ...cum?
Bossule si nu poti sa i impui tu mamei tale pe cine sa aleaga!
Ca sigur nici tie nu cred ca ti a place sa aleaga mama ta pentru tine! Eu iti garantez ca mama ta se va muta la el.~!

| Stropdeploaie a răspuns (pentru papuciirupti):

Daca Respectivul are un loc de munca stabil. are casa. poate omul este o fire pe frecventa mamei tale! Care i problema? CE studii are mama ta? Ce lucreaza?

| Crackman a răspuns (pentru papuciirupti):

OK.
Este o posibilitate sa închiriezi ceva unde sa stați toți 3?
Ii spui mamei tale situația tranșant. Nu o sa ii convină mai mult ca sigur dar așa cel puțin posibil sa realizeze treaba. Din 2 râuri alegi pe ăla mai mic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa zic. ce ai tu nu se numeste familie. E casa de nebuni, e balamuc. Iar la felul de exprimare si greseli in scriere nu prea pari om cu facultate.
Si nu ar trebui sa te mire ca maica-ta se vede cu un tip analfabet. De fapt asa sunteti cu totii, numai ca nu v-ati dat inca seama despre acest aspect.

Ce sa faci, cum sa faci. Adica, ce sa faci mai exact? Oricum, se vede cata cultura ai si in ce familie traiesti dupa felul in care te exprimi. Ca te doare la basca, ca da-l in ...aia. Foarte bine gandesti.

| GirlOnline81 a răspuns:

Inainte de a o judeca pe mama ta, gandeste-te ca nu ar fi ajuns in aceasta situatie daca alcoolul nu i-ar fi facut viata insuportabila.

| Stropdeploaie a răspuns:

Si ce ai vrea sa stea langa un betiv? Pleaca acolo unde se simte fericita. si linistita!