| anonim_4396 a întrebat:

urmatoarea mea problema este: Mama si cu Tata sunt plecati in Italia tata e vitreg dar ma inteleg foarte bine cu el si mi-a dat mai multe decat tatal meu adevarat. Problema este ca de fiecare data cand Mama si cu Tata vin din Italia 1 luna in vacanta Tata are un frate mai mic copil face 15 ani dar e mic la inaltime de nici 8 nu ii dai si se comporta copilareste ma inteleg foarte bine si cu el. Dar Mama cand vine acasa vara prin august il baga mai mult inseama pe fratele lu Tata cel de 15 ani iar pe mine nu. Ma ignora precizez ca eu o bag pe ea inseama vorbesc cu ea dar ea tot cu el sta mai mult de parca ea ar fi copilul ei nu eu. iar Tata ii face observatie sa stea si cu mine mai mult dar ea nu intelege si tot cu el sta mai mult a si precizez ca bunica vitrega mai are o fata de 6 ani luata in plasament exact ca si cum e cel de 15 ani, precizez ca fata e tiganca dar se poarta ca romanii. ca a fost luata la 1 an si cel de 15 la 2. Si ce vreau eu este sa ma sfatuiti ce sa fac ca mama sa nu ma mai prea "ignore" cand vine in vara precizez ca vb cu mama pe mess si vb cu mine mult si frumos dar cand vine ma ignora crying sta numai cu fata de 6 ani si cu cel de 15 pe fata de 6 ani o ia in brate etc nu e problema inteleg e mica dar nici sa exagereze iar pe ce de 15 la fel sad pe mine nu la mine mai mult tipa fara sa fac nimic ce imi mai ia tata apararea deoarece el ma vede cel mai mult. ce fac. Ce sa fac in situatia asta sa nu mai fiu ignorat? si vara asta in august vine mama si tata.

5 răspunsuri:
| Iolss a răspuns:

Spune-i mamei tale ca te deranjeaza comportamentul ei. Poate va intelege.Dar nu evita sa-i spui ca te doare bine? Incearca. Sper sa iti fi fost de folos

| Minutza96 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebuie sa vorbesti cu mama ta spunandu-i sa nu te mai ignore pentru ca te doare. Poate face asa cu cei doi frati pentru ca nu vrea sa-i faca sa simta nevoia de parintii.

| TuttyFk a răspuns (pentru Minutza96):

Nu sunt frati adevarati cei 2 nici de parintii nu simt nevoia ca bunica le a fost si le este inca cel mai bun parinte posibil apropo inca o chestie mama in timp ce ii ia in brate se si uita parca la mine de parca mi-ar face in contra am vobit cu sora mea despre chestia asta ea din prima zi cand a observat a plecat la bunica adevarata ( mama mamei mele ) care ne iubeste foarte mult pe mine si pe sora mea si pentru ea si bunicu suntem egali. Dar eu am zis sa nu plec deoarece sa nu se supere apoi pe mine rau.

| Minutza96 a răspuns (pentru TuttyFk):

Stiu ce spui pentru ca si mie mi se intampla de multe ori cu sora mea dar eu incerc sa vorbesc cu mama de fiecare data. Poate mama ta nu-si da seama ca va exclude, poate nu face intenzionat ceea ce face.

| TuttyFk a răspuns:

Am vorbit cu mama intra adevar incepea sa ma inceteze dar nu de tot. Mi-a spus ca ea e copil mic si vrea sa se joace i-am explicat ca are mama a spus ca nu conteaza si altii se jucau cu mine sau cu sora mea cand eram mic. Dar totusi nici chiar cum face ea...