| Andrei9716 a întrebat:

Salut, pentru cei care stiu intrebarile mele vreau sa va mai pun una! Eu am ales sa plec de acasă lăsând-o pe soția mea sa ia o decizie legată de faptul cu cine vrea sa fie, cu mine sau cu fostul. Vreau sa va intreb ce se va întâmpla mai departe? Cum credeti ca va alege? Repet a mai ales odată sa fie cu el si plângea dupa mine inainte sa facem copil si nunta. Acum?

70 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Cine a ales prima data stramb, va alege si a doua oara la fel. Fiecare pe drumul lui. Fara resentimente. Crede-ma ca e mai bine asa.

| Simpatic a răspuns:

Nu-s casatorit asa ca raspunsul meu e mai mult facultativ.
Dar ce femeie este aceea care dupa ce se casatoreste se gandeste la fostul?
Nu stiu povestea de ansamblu.
Dar nu mi se pare ok a se da sanse unei astfel de femei, conform vorbei din strada nu faci din c*r*a femeie de casa!
Pe de alta parte daca ai plecat de acasa este cred din punct de vedere juridic o greseala, mai ales ca aveti copii (daca am citit bine), nu stiu sa explic mai mult ca n-am trecut prin divorturi, dar plecarea de acasa poate fi aducatoare de probleme pe partea cu custodia copiilor, adica ii poate da ei castig de cauza.
In rest nu ai de ce sa te mai gandesti prietene, sotia ta va fi amanta cuiva toata viata, ca asa sunt unele sunt amante de profesie si nu sotii loiale.
In Germania de ex. sotii si sotiile sunt open mind se duc impreuna la bordeluri, la petreceri de swingeri etc, poate de asta la ei divorturile sunt mai rare. Asa ca daca eram in Germania o intelgeam la faza cu fostul dar asa nu are de ce.
Nicio femeie intreag ala cap nu-si risca casnicia pentru fostul.
Cand te-ai casatorit orice lucru din trecut ar trebui uitat, pararea mea, este o viata noua si o iei de la capat alaturi de persoana cu care te-ai casatorit, din pacate lipsa de loialitate si respect duce la ce duce.

| BogdanM275 a răspuns:

Da ca prima data a ales "greșit" foarte posibil sa aleagă și a doua oara la fel.

| Andrei9716 explică (pentru Simpatic):

A spus că ne Am împăcat atunci si nu era 100% sigură de sentimentele ei nici fata de el nici fata de mine

| Andrei9716 explică (pentru BogdanM275):

Adică? Prima dată a ales să se împace cu el apoi plângea dupa mine

| sofisis a răspuns:

Pe mine tu ma scoti maxim din sarite. Nu prea inghit eu slabiciunea in general dar asa carpa ca tine, mai rar mi-a fost dat sa vad. Adica dupa ce te-a lasat pentru fostul de TREI ori,...tu tot ei ii dai puterea de decizie?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai plecat de acasă pentru asta, ai făcut o mutare în defavoarea ta. Astfel i-ai dat un motiv în plus să se gândească la celălalt. Mai trebuia să dai și un termen.
Ce văd eu aici. Confortul psihic al ei sau al tău, este mai important pentru voi, decât fericirea și viața copilului. Copilul vă leagă, dta vei dori să îl vizitezi. Atunci te vei întâlni cu rivalul. Așa că roagă-te să decidă în favoarea ta. Dar chiar acum, dă-i un termen de 30 de zile, nu să se gândească un an. Eu prognozez că se va întoarce la tine, căci la fostul nu îi va conveni să crească copilul tău.

| Andrei9716 explică (pentru Andrei9716):

Da

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Nu i-am dat termen dar stie si ea ca trebuie sa i-a o decizie. Nu stiu sa ia decizia pe care o crede ea dar va ramane cu ce va hotărî alta sansa nu va mai fi. Fostul o iubeste

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Mai am eu o prognoză varianta B.
Ea nu divorțează încăm dar îl va chema pe fostul să stea cu ea.
Apoi cei doi se ceartă și el o lasă.
Atunci ea te roagă să vii inapoi, cu promisiunea că nu mai greșeste.
Atunci ce faci? Te întorci?
Eu recomand să o faci.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

De ce recomanzi sa o fac? Acasa nu il va aduce cel putin pana nu va fi sigură de el

| BogdanM275 a răspuns (pentru Andrei9716):

Ori e cam protuța de fire ori nu știe ce vrea, sau amândouă.

| Andrei9716 explică (pentru BogdanM275):

Nu stiu ce sa mai zic. Atunci când s-a întâmplat a fost la psiholog si ii vorbea aluia numai de mine ca ma iubeste si il punea sa ma urmărească sa vada unde si cu cine sunt, si nu a putut sta cu el

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca ar trebui ori sa accepti sa fie si cu tine si cu el
ori sa tai relatia de tot si sa ii spui ca NU se poate ca periodic sa se razgandeasca, iar chiar daca revine la tine si acum, nu ai nici o garantie ca iar se razgandeste

| mgtow a răspuns:

Nui de tine handralaua. Miroase a materialism

| Andrei9716 explică (pentru Bizon95):

Stiu ca si el o iubeste ca inca se gândește la ea mereu a făcut asta de cand am cunoscut o dar crezi ca v-am accepta copilul?

| Bizon95 a răspuns (pentru Andrei9716):

Cred ca pana cand viata nu ii da un pumn (la figurat evident) direct in mijlocul fetei, sa o doara pana nu mai vede bine, NU o sa se decida intr-o directie sau cealalta, iar cand se duce in partea cealalta o sa ii para rau dupa partea asta

deci, pana nu esti ABSOLUT SIGUR ca s-a decis definitiv, NU MERITA sa mai investesti timp si efort in cineva atat de volatil!

| Andrei9716 explică (pentru Bizon95):

El a batut o eu nu, a stat 7 ani cu el înaintea mea el a fost primul ei bărbat eu al 2 lea

| Bizon95 a răspuns (pentru Andrei9716):

Eu vorbeam la modul figurat, nu la ceva fizic
iar daca ala a si batut-o atunci poate e mai bine asa, e clar ca e mai rau decat indecisa, e PROASTA, un barbat care bate o femeie o sa o bata toata viata, si extrem greu si-ar putea schimba naravul asta

| Andrei9716 explică (pentru Bizon95):

Ea este asa pentru ca a fost primul si a stat 7 ani cu el, iar e batut o de cateva ori nu mereu de ce sa mint si bea mult, iar acum are un copil cu mine ea si plus de asta l a deranjat ca ea si a scris numele meu pe mana ei, eu cred ca nu o sa mai fie la fel cel putin pentru el

| Bizon95 a răspuns (pentru Andrei9716):

Mama draga, iti lovesti femeia ODATA, DOAR ODATA, si din momentul ala tot respectul s-a dus pe apa sambetei si deja e clar ca lucrul respectiv se poate intampla din nou... oricand

deci, ai facut FOARTE BINE ca ai plecat, lasa-o sa se gandeasca si sa isi stabileasca prioritatile!

| Andrei9716 explică (pentru Bizon95):

Si sora ei a spus ca o sa imi duca dorul

| Freya1 a răspuns:

Cred ca tu ar trebui să divorteze si sa ceri custodie comună daca zici ca ai un copil si sa iti vezi de ale tale.Problema este ca daca te va alege pe tine se poate oricand din nou răzgândi si nu cred ca meriți sa trăiești pe veci cu teama ca va pleca si te va lasa pentru altul, asta nu e viata plus ca nu e nici sănătos pentru un copil sa stea intr-o familie in care tata o iubeste pe mama dar mama pe altul.
Fi constient ca daca avea sentimente pentru tine nu mai pleca de loc.

| Andrei9716 explică (pentru Freya1):

Si de ce sa mai întors atunci...il avea pe el si putea rămâne linistită

| Freya1 a răspuns:

În primul rând esti tatal copilului, iar pentru alte răspunsuri trebuie sa imi răspunzi si tu la niște întrebări.
Tu ai casa, ai o situație financiară ok? El are casa? Cat timp a fost cu el? Da cu tine? Cati ani aveti toti? Ce relație a avut cu el inainte? Ce relație aveti cu părinții tăi, ai ei, ea cu a fostului? Etc

| ViruseZ a răspuns:

Depinde si de ea

| Simpatic a răspuns (pentru sofisis):

Iar o sa par ca Al Bundy si organizatia lor No maam, dar stii ca in ziua de azi orice taranca obosita ridica pretentii? Adica s-a intamplat ceva in societate in asa fel incat baieti buni din mai multe puncte de vedere fac compromisuri pentru a avea o fata langa ei, ce s-o fi intamplat nu am idee, dar este internationala treaba.
S-a ajuns parca sa numai fie 4 fete la un baiat ci cred ca s-a ajuns la 1 fata la 10 baieti, asa ceva.
Altfel nu imi pot explica cum barbati deosebiti pierd timpul si banii cu tot felul de urate si infecte, pe de alta parte iar nu-mi pot explica cum femei deosebite stau la brat cu niste idioti de 2 lei...
Am vrut doar sa zic cu acestea ca este greu in ziua de azi sa gsesti o femeie buna, si draguta si desteapta si SERIOASA!

| Andrei9716 explică (pentru Freya1):

Ea a fost cu el 7 ani înaintea mea iar el nu are casa nimic familia destrămata, o mai batea si bea mult apoi m-a intalnit pe mine am stat ceva timp impreuna nu prea m-am comportat ok la inceput eu pentru ca nu o iubeam iar dupa aceea din cauza asta a decis să ne despărțim si s-a împăcat cu el, familia de atunci nu a mai acceptat o dar eu da si am inceput un război cu familia mea pentru ca ne am împăcat ne am luat o casa 2 masini si am facut copil si cununie, cu bani muncite de amândoi în Spania si acum iar are dilema asta între cine alege! Asta nu inteleg, nu mint cu nimic pentru ca e in avantajul meu sa zic adevărul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei9716):

Îl va aduce de nevoie. Dar de ce mizez pe despărțirea lor. A eșuat cu el și te-a ales pe tine, conform unei ipoteze ale mele în cazul unor femei cu asemenea comportament oscilant. Ea are din start o nefericire profundă care speră să o rezolve prin relația cu un bărbat. Încearcă cu unul, dă vina pe el pentru nefericirea ei. Apoi încearcă cu al doilea. Nu rezolvă, decide că de vină este din nou bărbatul. Apoi revine. Ea în situația de acum, fiindcă tu ai părăsit-o, va miza din nou pe fostul. Relația din nou nu merge, motivul, acelaș. Iubirea e anulată de acea tensiune. Fostul nu mai suportă și se retrage. Mai rămâi dta, și vă leagă prin destin copilul. Ea cere iertare și promite că va rămâne cu tine, ca ultimă șansă. Dta atunci ai suficientă înțelepciune ca să o ierți și să o înțelegi. Și în plus dai un ultimatum fostului, anunțându-l că o viitoare imixtiune a lui poate să aibă consecințe tragice. Acesta este scenariul meu de mare probabilitate. Vom trăi și vom vedea.

| Andrei9716 explică (pentru sadrian46):

Eu nu ma mai pot intoarce daca ea alege sa fie cu el, ea a fost de acord sa luam o pauza pentru a ne da seama unul de altul, eu am atenționat o ca si atunci ca daca vede lumea si se afiseaza e gata orice sansa de a mai fi, atunci nu aveam copil acum e altceva