| unMinuTo a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a trec a 9-a si am dat examenele nationale. La romana am luat 7, 20 si stiu ca meritam mult mai mult, nu am putut depune contestatie pentru ca nu am putut, iar ai mei ma invinovatesc ca nu meritam mai mult, ca asta sunt eu, ca de atat am facut si tot asa. Stiu sigur ca am facut de mai mult la cat de usor a fost. Cum pot sa le explic si lor asta fara sa discut subiectele ca nu ar intelege, sa le demonstrez ca aveam dreptate, sa termine cu " purtatul urat " fata de mine...

Răspuns Câştigător
| Pearl01 a răspuns:

Of of, unii parinti sunt atat de imaturi si se comporta nefiresc. Sa zica mersi ca ai luat si atat ca ai trecut cu bine, ce tot te bat la cap ca nu ai facut mai mult? Ei erau numai de 10 la scoala? In ziua de azi e greu sa fi premiant, materiile de la an la an devin tot mai grele, mai sunt si unii profesori care nu-si fac datoria cum trebuie, nu predau pe intelesul tuturor etc. Ar trebuii sa te aprecieze ca inveti si atat, avand in vedere ca sunt multi copii care nu mai invata, chiulesc, renunta la scoala, raman repetenti. Tu nu mai trebuie sa le demonstrezi nimic la ai tai, insa trebuie sa fi ferm si sa le spui ce te deranjeaza la atitudinea lor. Spune-le ca nu e bine sa te invinovateasca si sa te sprijine, asta astepti de la ei sprijin, nu sa te certe ca de ce ai luat 7, 20 si nu 9...intreaba-i: ei au venit acasa numai cu 9 si 10, ok vremurile erau mult mai diferite decat acum, e clar asta! In loc sa se bucure pentru tine ca ai trecut cu bine, ei se comporta imatur. Nu te mai supara si pune la suflet toate porcariile...lasa-i sa vorbeasca daca nu inteleg. Tu bucura-te ca ai trecut cu bine(sunt ff multi care pica examenele si ce ar trebui sa faca parintii lor? Sa-i bata, sa-i tina legati? Doamne fereste! Dau la anul, se pregatesc mai bine si o sa fie totul ok) si bucura-te de vacanta!

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

„nu am putut depune contestatie pentru ca nu am putut," - Cum vine asta, că nu pricep?
În altă ordine de idei, subiectele la evaluarea națională au fost banale - și la română și la matematică.

| Elsiane a răspuns:

Unii părinți chiar se poartă imatur cu unii părinți. Copii știu cel mai bine că meritau mai mult, deoarece părinții nu au putut fi de față când era examenul, sau nu au văzut ce ai scris în fișă. Nu-i mai băga în seamă dacă te ceartă, tu rămâi cu părerea ta atâta timp cât știi că ai dreptate și lasă-i să creadă greșit.

| Faniii a răspuns:

Si eu am terminat anul acesta clasa a8a,si la limba romana am luat nota 8, 50 dar nu ma asteptam, le poti explica parintilor tai despre neintelegerile ministerului educatiei, ca in mare parte subiectele au fost penibile! inclusiv exercitiul de la partea a2a,cu subordonata propozitiei predicative si/sau subiective.In final au fost punctate ambele, daca nu ai pus raspunsul final atributiva trebuie sa fii un norocos. Succes in continuare. Sper ca am ajutat :*

| unMinuTo explică:

Ii las sa creada, dar stiu ca nu am facut de atat, nu am voie sa fac mai nimic, ofense mereu, nu am cui sa ii spun, eu sunt genul de retine aproape tot de peste an, si apoi pe final de tot mai arunca un ochi, cine a vazut subiectele stie ca anul acesta in afara de aia cu subiectiva era super usor! Au niste idei preconcepute prost, stateam cu un coleg care nu invata asa bine, dar ne intelegam relativ ok, si acum zic ca daca stau cu el si chestii d-astea, am incercat sa le spun ca nu au fost cu mine acolo dar cu cine pot vorbi..INTELEG!? dau vina pe scris, lizibilitate si alte prostii, daca era lizibilitate nu luam nici 7... si stiu sigur ca meritam mai mult, niste colegi mi-au zis cat am luat, si eu le-am zis si mi-au raspuns ca de ce nu am vrut sa mergem toti sa vedem, am ceva de ascuns si faza d-astea. clachez psihic. nu mai pot..de vacanta nu ma bucur in niciun fel.

| calator a răspuns:

Ce ar fi sa intrebi ei cand au dat examenele cat au luat cum s-au pregatit si ce anume spuneau parintii lor?

| unMinuTo explică (pentru calator):

Or sa zica ca ce treaba am eu si chestii d-astea.