| anonim_4396 a întrebat:

Sunt într-o situație foarte complicată și va rog frumos să mă ajutați. Cam de 1 an mama mea a rămas văduvă și eu am luat-o la mine acasă să o îngrijesc până când nu va mai fi. Problema este că mai am 2 frați. Înainte de a lua-o pe mama mea la mine, i-am întrebat daca nu cumva vor ei sa o îngrijească și au spus că NU. Mama are o sumă foarte mare in bancă, dar știau și frații mei de chestia asta și tot au zis că NU. După ce am luat-o la mine, am vândut casa in care a stat ea până a muri tata, iar din bani am dat 25% unui frate și 25% celuilalt, restul păstrând eu. Ceilalți frați au o situație financiară proastă și de aia in fiecare luna le dau 50 lei din pensia mamei mele. Acuma vine problema: îmi cer mereu bani, iar mama vrea să le dau. I-am explicat mamei mele că le-am dat deja destul de mult, dar parcă tot suferă că nu le dau. Frații mei tot o bagă pe aia cu: da ție ți-a rămas banii din bancă, da tu de unde ți-ai luat mașina... Când i-am întrebat dacă vor să aibă grijă de ea, au fugit amândoi și mi-ai zis că nu vor, iar acum nu mai scap de ei. Ce naiba sa fac? Mama e supărată că nu le dau, soția e supărată că aia vor bani deși nu ar merita, frații sunt supărați că nu le dau... Daca și soția era de acord, le dădeam, dar nu vrea deloc să audă de varianta asta. Mama nu sta la pat, dar nu face nimic, adică soția se ocupa 90% de ea. Ajutați mă fraților, va rog.

23 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da-le **** in mana si gata.Tu ii spui mamei tale asa..."Eu am grija de tine, te ajut cu orice, deci eu trebuie sa iau mai mult ca ei, ca sunt cheltuieli.Ei nu au vrut sa auda de tine sa aiba grija de tine.Eu le dau cat vrei tu, dar sa aiba si ei grija de tine, nu numai eu ".In plus, daca nu ii convine mamei tale, spune-i sa se duca la ei, daca crede ca traieste mai bine. Tatal meu are 2 surori, deci in total 3 copii, tatal meu a ramas in casa, si are grija de bunici mei. Tatalui meu i-au lasat mostenire deja prin act de vanzare cumparare o casa de la tara, si un apartament cu 3 camere.Surorile lui nici nu au avut curaj sa ceara 1 leu de la parinti lor. Tatal meu are totu,si detine totu, pentru ca acum noi suntem cu bunici, ii ajutam, mergem saptamanal, le facem cumparaturile, bunici is batrani 87 si 82, deci despre ce vb? tu nu te lua dupa mama ta, si iai toata averea mamei tale, si ai grija de ea pana la sfarsitu zilelor.Si spune-i clar.Eu am grija de tine pana mori, eu obtin TOT! Daca nu, sa aiba ei grija de tine, si sa obtina tot.Eu imi asum raspunderea ssi in fata notarului sa nu iti lipseasca nimic, dar vreau tot!" asa ii spui happy

| sabin89 a răspuns:

Tu ai acces la banii din bancă ai mamei?

| Xander112 a răspuns (pentru sabin89):

Da, i-am trecut pe mine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pune-o pe maica-ta sa iti lase toti banii ACUM, prin act notarial. Nu le mai da putorilor absolut nici un leu, ca nu merita. Si maica-mea a fost intr-o situatie de genul si cand bunica-mea i-a zis sa ii faca actele la casa pe numele ei maica-mea nu a luat-o in secunda doi sa mearga la notar si sa faca asta. Nu era nici o valoare, e o mizerie de casa intr-o mizerie de sat cu o palma de pamint linga ea, nu face nici 15.000 EUR, dar nu de valoare e vorba. E vorba ca sora-sa si cu barbata-su sunt niste nenorociti.

| Freya1 a răspuns:

Un părinte trebuie sa isi ajute copii in mod egal atata timp cât ea se descurcă singura sau copii o ajuta si ei la rândul lor in mod egal.
Eu o inteleg pe sotia ta si sunt complet de acord, în fond mama ta sta in curățenia si mâncarea făcută de ea, o "suporta" cu greutățile batraneti, ii poarta grija daca e bolnavă si e normal sa nu ii convina ca aia care nu o ajuta cu nimic sa primească bani.In fond ce te astepti de la ea? Nu e mama ei, are o familie cu tine nu cu ea si cu toate astea a fost de acord sa o luati, sa si împărătești bani cu ceilalți frați, sa isi asume responsabilitatea si traiul greu cu un om batran fara sa fie obligată, pentru ca in fond," averile" tot la voi vi se împărțeau fie ca aveai grija de ea fie ca nu, iar tu aca ai luat 50% din bani ai luat o decizie înțeleaptă si corecta pentru ca, cheltuiești poate 25% cu ea (medicamente, mâncare, spitale si multe alte nevoi batranesti).
Explicai mamei tale lucrurile astea, iar in caz contrar adunati-va toti si aveti grija de ea cu rândul si sa de-a ea la cine cat considera daca are de unde, daca nu, nu ceara din bani tai.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca nu detii tutela asupra mamei tale, nu o poti opri sa le dea bani fratilor tai. Tu trebuie sa discuti cu ei si sa-i lamuresti ca daca nu inceteaza cu cersitul banilor de la mama ta, nu mai ai grija de ea.
Cat priveste banii trecuti pe numele tau sunt buni trecuti, desi si in acest context ar fi cai de atac. Cati ani are mama ta?

| Alverto a răspuns:

Pai acum e doar in mâinile tale totul, nu se bazează pe horoscop sau religie
E familia ta, nu trebuie să se bage alții
Tu alegi ce faci cu banii și frații, dar banii, cel mai comun lucru pe care se ceartă/bat oamenii de sute de ani încoace

| Xander112 a răspuns (pentru Alverto):

Știu asta, dar eu sunt 50%, 50%. Mie nu mi-e că se supără frații pe mine, mi-e că stă mama supărată. Daca nu era mama la mijloc, nu vedeau niciun ban, dar așa nu știu ce să fac.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Xander112):

Acum mai sus am vazut ca ai zis ca le dai fratilor cate 50 RON PE LUNA din pensia mamei si mai devreme mentionasesi o suma "foarte mare" de bani. Ce inseamna la voi suma foarte mare de bani? 2000 EUR? P.S. E irelevanta suma, ce am zis mai devreme ramane valid, fie ca e un leu, fie ca sunt 100 de milioane. Doar ca sunt curios - nu e musai sa imi zici exact, doar aproximativ. Nu de alta, dar ai mai putea discuta frumos cu maica-ta daca tot e suma aia mare - sau/si are pensie - sa gasiti un azil privat cum se cade si sa stea acolo.

| sabin89 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu cred că e bună ideea cu azilul privat, că ăia cer bani nu jucărie. Şi pensia n-o să ajungă şi atunci trebuie apelat la ăia din bancă; şi unde ajungem?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sabin89):

Pai nu stim citi bani sunt in banca. Nu stim cit e pensia. Nu am zis azil in Monte Carlo. La noi sunt aziluri decente cu pana in 2500 RON lunar... http://www.azil-de-batrani.ro/ro/tarife

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa mearga la munca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți inteleg supărarea și sa știi ca cu timpul chestia asta va aduce foarte mult rău. Vor veni certuri in familie. Cel mai bine este sa vorbești cu soția ta mai întâi și sa i spui ca ești de acord cu ea, ca are perfecta dreptate, dar nu știi cum sa împaci pe toată lumea. Discuta cu ea de o suma de bani pe care sa le o dati lunar. In loc de 50 da le 100 sau 75, cât decideți voi. Sau nu le mai dati bani,dati le strict necesar(făina ulei,chestii din astea)Apoi, stați la o masa toți împreuna cu mama ta și explica i dumneaei ca familia e familie, ți e mila de frății tai,ii ajuți cu ce poți,dar pentru faptul ca tu ai rămas cu banii din banca,nu le ești dator mort toată viața. Sunt destul de capabili sa se descurce singuri. Nu poți sa i duci toată viața pe toți in cârcă. Și mai spune i ca atunci când a fost vorba de cine sa aiba grija de ea, ei au fugit.
Ii mai spui ca: pe lângă venitul ăla pe care îl dati lunar, dacă vreodată sa zicem o data pe an au o problema financiară,atunci ii Ajuți. Dar nu permanent,asta înseamnă sa i crești și pe ei ca pe aia mici. Și soția ta normal se supara și ea,dacă era alta te lasă nu accepta chestii din asteawinking
Cu mama ta sunt total de acord sa o ajuți, dacă ei nu au vrut, dar pe frați sa i întreții asa.e de tot rasul. Fii mai bărbat, impună te puțin, pentru ca altfel ți am zis, cu timpul apar mai multe discuții și va veți certa rău. Iar tu vei fi stresat și frustrat pe chestia asta. Rezolva acum. Numai bine!

| Xander112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema la frații mei e că dacă apuc sa le dau o dată, nu voi mai scapă de ei niciodată, sunt niste nesimțiți. De exemplu acum unul vrea 1000 lei pentru nu știu ce, altul vrea 500 lei și tot așa. Daca le dau, vor reveni cat de curând și mama iar va fi supărată că nu le dau. Am mai zis și sus, nu mi-e de frați că nu vor mai vorbi cu mine, mi-e de mama care e supărată pe mine de parcă eu am greșit cu ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Xander112):

Spune le ca nu ai. De unde sa ai banii ăștia frecvent când au ei chef? Și mama ta o sa se supere o data de doua ori și ii trece sa fie sănătoasă. Ii poți spune și ei ca nu ai. Ca vrei sa i strângi, ca vrei sa achiziționezi ceva. Orice. Cata răbdare ai..eu m as enerva și pe ea și i as spune la nervi ca dacă nu i convine sa meargă la ei sa i dadaceasca.
Doamne dar ce oameni nebuni. ăștia sunt oameni profitori nu au obraz de nimic

| Xander112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ăștia știu că mi-a rămas de la mama aproape 17 mii de euro și tot se leagă de chestia asta. Dar atunci când i-am întrebat dacă nu o iau ei, au zis că nu, deși știau de suma asta și că le rămâne lor. Ei tot cer din acea sumă, că cică mi-a rămas mult... Off Doamne

| anonim_4396 explică (pentru Xander112):

Spune le ca suma de bani e a tahappy ca tu ai grija de mama ta. Și dacă comentează sa comenteze. Spune le ca dacă banii aia îți revin tie nu ești obligat sa le dai lor. Nu ei o spala și ii găteștehappy sa o ia la ei de 3-5 ori pe an câteva săptămâni și atunci împărțiți suma de bani. Asa sa le spui. Ai si tu nevasta si poate ai si copii nu știu,dar oricum, ai familia ta si trebuie sa ți vezi de ale tale, poate ai si tu altele pe cap, nu sa le dai lor bani când au chef. Sa muncească da i naiba de nebuni la cap. Da i naiba de nenorociți, oamenii ăștia trag societatea in jos. Niște trântori și Terminați

| Xander112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa o să fac. Au avut ocazia de a alege, nu am făcut pe ascuns, așa că...

| Endoryus a răspuns (pentru Xander112):

Si daca se supara mama ta pe tine, ce? Te bate la fund? Nu iti mai da bani de acadele? Tu esti pe bune? Doamne, trebuie sa ii pupi picioarele sotiei tale ca sta cu un asa fatalau ca in locul ei iti dadeam un sut in fund de mult timp. Halal stalp al casei care nu e in stare sa puna piciorul in prag. Trebuie sa vorbesti cu parazitii aia 2, sa ii faci sa inteleaga ca partea lor de bani au primit-o deja si trebuie sa isi vada de ale lor. Si mama ta la fel. Daca eram in locul tau ii spuneam de mult sa taca din gura si sa isi tina supararea pentru ea. Daca nu inceteaza ii faceam bagajul, banii in brate si sa plece la aia 2. Daca vezi ca cei 2 nu inceteaza sa te lase in pace, spune-i sotiei tale sa sune la politie si sa zica " ca se simte umarita de cei 2. Cand vine vorba de o femeie politia sare ca din foc. Si daca nu se linistesc nici asa, pui ordin de restrictie pe cei 2 ( sau cum naiba se zice), sa nu aiba voie macar pe strada. Cand vorba buna nu ajuta., o bataie buna e bine venita dar esti prea pampalau tu asa, nu cred ca ai fi in stare. Evident, sa nu o superi pe "mami". Femeia poate are o varsta mai inaintata si nu mai gandeste bine. Pe ea trebuia sa o doara de cei 2 care au grija de ea, nu de parazitii aia 2 care vin doar sa ceara. E timpul sa fii barbat si sa faci ceva, nu crezi?

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Sa mearga la munca si sa isi castige proprii bani, altfel vor face asa toata viata!

| Sertisafeti a răspuns:

Liviu are perfecta dreptate, ai dq toți vor pe degeaba, dar când vine vorba de responsabilități nu mai vezi pe niciunul, da-le la m**e indiferent ca se supăra sau le placewinking

| Filip4Ace a răspuns:

De ce te intereseaza asa mult daca maica ta e suparata pe tine? Ai o sotie pe care probabil o iubesti, nu te ai saturat sa stea in balamucul din familia ta si sa-i lasi naiba pe toti. E o limita pana la urma. Nu mi se pare ca maica ta sau cel putin un membru din familia ta arata ca iti vrea binele, asa ca daca nu ai pe nimeni in familia ta care nu ti vrea binele, de ce nu pleci?

| Alex23652 a răspuns:

Părerea mea e ca ar trebui sa ii găsiți la mama un azil frumos pe care îl plătiți din banii ei. Tu muncești pentru tine și soția ta, și ar trebui sa aveți grija de viata voastră. Bani si mostenirile mereu ajung sa destrame familii, asa ca aveți mare grija la asta