Salut..sunt nou ca utilizator, dar citesc de ceva vreme pe acest site. Am 20 de ani, am o relatie de 6 luni, circumstantele au facut in asa fel incat ea a ramas fara locuinta ( statea cu chirie ) iar eu, posibili din cauza faptului ca poate m-am indragostit, sau din alte morive, am luat decizia de a locui impreuna. ea a fost de acord, doar ca de cateva zile, din pricina situatiei financiare, sunt constrans sa ma mut cu fratele meu si prietenul meu cel mai bun. pe ea nu pot sa o las singura, iar eu sa plec. Parintii ei locuiesc in alt oras, iar noi momentan stam cu chirie. din cate se observ in ultima vreme, e foarte posesiva, iar eu nu sunt genul de baiat sa stau " in lesa " si incerc pe cat posibil sa nu o supar, si sa tac din gura, sa nu o supar pe ea, dar a intervenit problema cu mutatul.
I-am propus, am rugat-o frumos, i-am prezentat avantajele in ceea ce priveste mutatul, dar ea continua sa fie pesimista, si vede doar partile negative in acest lucru. Are si ea dreptatea ei, doar ca eu nu consider ca e timpul sa ma distantez de toata lumea, doar pentru ca asa simte ea. Cum pot sa fac sa impac si capra si varza, adica, sa ma si mut, si sa nu fie nici ea suparata? Raspunsurile " la misto " nu o sa le iau in considerare, iar cei care vor sa ajute, le multumesc frumos.

10 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
Sunteti adulti amadoi, de ce nu discutati deschis? Spune-i pur si simplu ca te deranjeaza faptul ca e posesiva. O viata ai, de ce sa nu te bucuri de ea? De ce sa faci pe dadaca cu iubita? Fii mai dur, mai sigur pe deciziile tale. Nu te lasa impresionat si manipulat de lacrimile ei, care la urma urmei pot sa fie false.
Pune-ti lucrurile 'pe masa', si discutati despre ce veti face, ca nu mai aveti 10 ani. Si ea trebuie sa inteleaga ca ea nu e totul pentru tine, ca ai si tu prieteni si o viata.
Discuta cu ea, nu pune intrebari pe site-uri, ca asa nu rezolvi problema!

| Roxana121 a răspuns:

DIN cITE am inteles tu doresti sa schimbati chiria unde sa locuiesti cu fratele si prietenul tau, pai da nu te gindesti cum sa locuiasca o fata in 3 baieti? e aiurea eu ca femeie o inteleg in cazu acesta, poate e mai eftina chiria poatei mai aproape de servici, bun asta-i clar da cum ramine cu partea barbateasca? sunteti un cuplu mai vrei sa umblati goi prin casa sa va iubiti si multe din astea.Eu consider car fi bine sa locuiti impreuna doar voi 2 ca pereche, unde si cum asta decideti voi, stai de vorba cu iubita ta lamurestei frumos situatie si vedeti cum faceti sa va fie si voua bine si sa va descurcati bafta.

Ai si tu dreptate, dar pana una alta, cu barbatia si alte alea, e altceva. totusi, am 20 de ani, am multe in fata venind, nu pot sa ma impotmolesc de acum, sa ma debarasez de toti cei din jurul meu, pentru ea. cum se spune. alea alea gasesti pe toate drumurile. o sa incerc sa schimb ceva in comportamentul meu fata de ea, pentru ca are impresia ca ma joaca pe degete, pentru ca sunt sufletist, si nu imi place sa supar pe nimeni, tocmai de asta, ca de obicei, totul se intoarce importiva mea. mercu frumos de raspunswinking

| Roxana121 a răspuns (pentru Unknown1992):

TIAM Raspuns in cazu in care ai dori sa fii cu ea, nu zic acum puneti-o in cap pe viata si fa ce zicea ea.Tu decizi este ea jumatatea ta cu care vrei sa mergi in lume sau nu? asta-i o alata problema.

| Vix999 a răspuns:

Hai sa lamurim ceva : tu ai ajutat-o deja pe ea o data.Nu e ok sa o cari in spate mereu. Daca pentru tine e mai avantajos sa stai cu cei 2 baieti.ea va trebui sa se obisnuiasca cu ideea.
Eu cunosc persoane care locuiesc asa si n-au nici o problema.
Daca ea e prea mofturoasa si pe dinafara cu situatia ta financiara.e problema ei.
Eu am facut o data greseala sa gandesc la dublu in loc de singular si mi-am luat-o in freza.Pentru ca stii ceva : asta e un test pentru voi. O persoana care vrea sa fie cu tine, va fi cu tine indiferent ca stai in palat sau la cort.
E vremea cand tu trebuie sa fii egoist si sa iti orientezi viata si prioritatile. Nu este vremea sa te lasi influentat de niste lacrimi false. Nu mai ceda aiurea ca astea nu sunt lucruri de joaca.

Mai beieti, trebuie sa fiu sincer cu voi, pentru ca si voi ati fost la fel cu mine. M-am gandit la astea..ca orice om intreg la mine, si am incercat sa le dau pe toate partile...dar, mai nou, de fiecare data cand aduc asta in discutie, iese cearta. inchid subiectul imediat ce ii vad prima reactie pe dinafara si pornita pe rele. In cateva cuvinte, o iau cu mine, si daca ii convine, bine, sau nu o iau cu mine, pentru ca nu e ce vrea ea. Chiar aveti dreptate, pana la urma, ea face asa pentru ca e viata ei si vrea un anumit lucru ( dumnezeu stie ce ) si totodata am acelasi drept, sa am dorintele mele.
Dar aici nu se mai numeste cuplu..ideea e ca trebuie sa cadem de comun acord, sa iasa totul bine. Va multumesc frumos pentru raspunsuri, nu stiu la ce folosesc fundele alea, sincer nu prea ma intereseaza, dar as da cate una tuturor celor care mi-au raspuns. merci inca o data.

| Vix999 a răspuns (pentru Unknown1992):

Problema de baza nu e ca o iei tu sau nu cu tine...nu pricepi?
Problema de baza este ca ea nu vrea sa vina cu tine. Fii atent, ea are o imagine despre cum ar trebui sa fie viata ei. Tu ii cam faci valuri in acea imagine. Aici vei vedea clar ce insemni tu mai exact pentru eawinking Daca te iubeste, o sa vina dupa tine oriunde ai merge... daca nu vine.te-a cam folosit ca sa aiba unde sa stea ...si probabil o avea si sentimente pentru tine dar nu suficiente incat sa-i fie indeajuns ce ai tu de oferit.
Treaba e simpla : tu nu te muti pentru ca asa ti s-a sculat tie. Presupun ca o faci din niste motive intemeiate. Nu mai sta la discutii interminabile cu ea ca nu are rost. Tu muta-te si vezi dupa ce reactie are ea. Sunt fata si crede-ma ca eu una nu as avea nimic de obiectat daca asa ar fi situatia si nu ai avea alta solutie. Iar daca mie nu mi-ar conveni...as cauta eu alta solutie sa iti propun...nu te-as bazai pe tine la cap. Ma rog, tu faci cum vrei si iei din ce am zis eu ce iti convine tie dar parerea mea este ca face prea multa drama pentru absolut nimic.

| MrSoapte a răspuns:

In primul rand, am un singur cuvant la adresa ta, in ceea ce priveste dorinta ta de-a o ajuta: RESPECT! Mai departe...TU esti cel mai important om de pe planeta, pentru tine! Sa NU UITI ASTA NICIODATA! Prioritatile ti le stabilesti in functie de NEVOILE TALE! Daca tu vrei sa o iei cu tine, e de apreciat... daca ea nu vrea sa vina sau, vrea sa te tina in colivie, e treaba ei! Niciodata sa nu ajungi sub papucul unei femei! Pe langa iubita, ai prieteni, amici, familie, colegi, etc! Atata vreme cat tu incerci sa-i creezi, ei, un confort, pe care ea-l refuza, multa sanatate! Renunta cu sufletul impacat! Tu ai incercat! Mare atentie cum joci cartea asta! Succes!

| Alexa1995alexa a răspuns:

Buna..sunt de parere ca ar trebui sa te debarasezi de partener/a care devine respectiv posesiva.dar nu in aceste circumsante in care este vorba de locuinta ei si de faptul ca poate ramane pe drumuri.nu ii da papuci acum pentru ca va crede ca nu ii esti alaturi in momentul asta cu siguranta greu pentru ea, dar totusi incearca sa discuti cu ea sa ii spui ca nu iti place atitudinea ei. daca nu ajungeti la un numitor comun va trebui sa pui punct intr-un fel.

Mìam gandit si la ce ai spus tu, si la multe alte variante, dar, nu pot sa imi impun sa fiu rau cu ea. oricum, ea e mai sireata, si face pe victima sa ma faca pe mine sa cedez. sunt o persoana foarte sufletista, si nu imi place sa vad plangand pe nimeni, pentru ca sunt optimist, si intotdeauna spun, vom vedea noi ce vom face, va fi bine, si cred ca asta este si cel mai mare defect al meu. asta e arma ei, de care profita foarte tare. slabiciunea mea, e acum in folosul ei, si incearca sa ma joace pe degete. am totusi o limita, dar acum nu pot sa iau atitudine, pentru ca situatia e asa cum e. o sa ma gandesc, si o sa am mici schimbari de comportament, in ceea ce o priveste, si poate asa se schimba lucrurile.merci frumos de raspuns.