| Mynnie a întrebat:

Sunt si eu in aceeasi situatie la fel ca multe alte persoane: vreau o pisica! Ii bat pe ai mei la cap de cel putin 3 ani sa imi ia una. Nimic nu ii poate convinge. Mama mai e cum mai e, ea e mai ingaduitoare, dar cu tata razboiul l-am pierdut de multe ori. Va rog sa ma ajutati! Tata ma innebuneste ca miroase de la pisica, ca nu stiu ce, ca toxoplasmoza, ca aia, ca aia. Daca se intampla sa gasesc ceva care sa contrazica vreo chestie de-a lui zice ca nu e sursa de informatii buna si ma dau batuta pentru ca stiu ca in ziua aia nu mai am ce discuta cu el. I-am zis de o prietena de-a mea ca are pisica, si ca nu miroase, plus ca datoria de ingrijire e a ei, nu a parintilor. Mi-a mai zis ca pica par (este adevarat ca la cele cu blana lunga poti sa-ti faci pulover, dar la una maidaneza daca o perii putine sunt sansele sa vezi par prin casa). Dar el nu intelege! Astazi a vazut ca am cautat sftauri si idei despre cum sa-i convingi pe parinti sa accepte un animal in casa si parca s-a mai inmuiat, dar nu cred ca este de durata! Va rog mult de tot sa ma ajutati! Va implor! fundita! Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| maryusGosSu a răspuns:

Pai incearca sa faci ca si mine. si eu tot asa cu parintii pana cand am fost vara trecuta la bunici si bunica avea un catel mic cu par mediu nu scurt nici lung, si am stat vreo 3 zile l-am indragit si bunica tot zicea hai nul iei acasa hai nul iei si dimineata cand am plecat. mi-am adus aminte si l-am urcat in masina tata nu era nici fericit nici bucuros big grin, nu zic ca tata zicea la gluma hai sal ducem la piata sal vindem [era duminica] si eu ii ziceam nu lasa. si acasa cand l-am bagat in curte fugea de colo colo si plangea. mama a iesit afara cand la auzit. era si ea fericita. cu toate ca ai mei inainte nu suportau cainii delocccc deloc stii cei aia? m-am dus cu el la o clinica. i-am facut deparazitari i-am loat sampon. una alta. si il am si azi...
incearca sa aduci un pui de pisica acasa. sa le spui parintilor era pe strada si mi-a fost frica sa nul calce vreo masina. sau daca prietenei tale ii fata pisica. sa-lasi sa creasca puii, fara sa le spui alor tai nimic si cand e mai marisor sal aduci acasa invocand acelasi motiv descris mai sus
SUCCES!
Funda TE ROG CA TE-AM AJUTAT :X:X

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu să fiu taică-tu tot nu ţi-aş da voie.
Pur şi simplu, dacă staţi la bloc nu are ce căuta un animal în apartament!
Dacă staţi la casă, spune-i că pisica e felină şi are loc unde să alerge şi să vâneze şi că vara oricum stă mult şi pe-afarăwinking.
Dar dacă stai la bloc, sfatul meu e nici măcar să nu mai încerci.
E un chin pentru pisică să stea la bloc!
Miau! wave

| pyma a răspuns:

Până nu ai un animal în casă nu ai de unde să știi. Din punctul meu de vedere nu este un chin să ții o pisică într-un apartament, sau, mă rog, depinde de animal, poate fi și un câine, depinde câtă grijă îi acorzi. Eu una am avut multe pisicuțe... 5 ani de zile am avut-o pe ultima, mama nici nu voia să audă de așa ceva. Între timp ultima a devenit prietena ei cea mai bună. Nici nu știi câtă bucurie poate să-ți aducă un suflețel pur și sincer. Sfatul meu: pune-i la incercare, atât pe ei, cât și pe tine. Vedeți cum funcționează treaba. Dacă nu e pentru voi, găsiți-i o familie frumoasă, în care să fie fericită. Și încă ceva, ia te rog o pisică maidaneză, nu cumpăra una. Animalele, ca și oamenii, sunt suflete, rasa chiar nu contează.
Dacă alegi să ai un animăluț de companie, sunt absolut sigură că nu vei regreta, nici tu, nici părinții tăi.

| GiuliaTamas a răspuns:

Aratale ca esti responsabila!