| anonim_4396 a întrebat:

Am o boala psihica care se manifesta prin crederea ca o anumita persoana este inlocuita cu una care arata la fel... Nu stiu ce sa ma fac. nu stiu cum sa cer ajutor. nici macar nu stiu cum se mai numeste boala sad. nu vreau sa le spun parintilor ca imi este frica sa nu ma interneze. ajutor

Răspuns Câştigător
| M7Seven a răspuns:

Discuta cu parintii, eventual mergi la un psiholog, nu este de glumit cu astfel de boli

| RaulPeNet2003 a răspuns (pentru M7Seven):

Nu pot Imi e frica

| anonimulanonimus a răspuns (pentru RaulPeNet2003):

Fa-ti curaj. Crede-ma! Parintii stiu ce e mai bine. Te rog sa ma anunti daca ai vorbit cu ei ca sa stiu ca esti bine

| M7Seven a răspuns (pentru RaulPeNet2003):

Si frica este tot o boala, dar asta se poate invinge mai usor si singur, cealalta problema a ta necesita clar ajutor, mergi fara griji si vorbeste cu parintii, te asigur ca o sa fie mai bine

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ar trebui sa iti fie frica sa duci boala de unul singur. Mai devreme sau mai tirziu, cei din jurul tau vor observa ca e ceva in neregula cu tine, asa ca, de ce sa nu le spui? Ei itivor fi alaturi, si vor face tot ce le sta in putinta sa te ajute. Si in ziua de azi exista tratamente care pot ajuta foarte mult pe cei ce au probleme ca tine.

| miolina a răspuns:

Cerceteaza singur : iti dau un exemplu : presupui ca tatal tau a fost inlocuit cu alt barbat. Cum il cheama pe tatal tau? Cere-i, asa din joaca, din curiozitate, Cartea de Identitate si o analizezi cu atentie. Si sa fii obsedat pentru pripriul tata. Iar daca va aparea un alt barbat care sa semene cu tatal tau, procedeaza la fel cum ai procedat cu tatal tau. Poate vei descoperi doi barbati care seamana mult. Memoreaza numele tatalui, nu al altui barbat. Bafta, piciule.

| T0T a răspuns:

Păi tu crezi conștient asta? Mi se pare ciudat că dacă erai bolnav psihic nu te mai îndoiai de chestia asta. Totuși nici normal nu ești, du-te la un psiholog fără ca ai tăi să știe, măcar.

| RaulPeNet2003 a răspuns (pentru T0T):

M-am gandit la asta dar imi trebuie si actele parintilor si niste semnaturi ale lor

| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu ei despre acest lucru. Exista sigur o solutie si fara sa te interneze. Părinții te pot ajuta sa treci mai usor peste această problemă. Imi pare sincer rau. Oricum, gandeste-te la sănătatea ta si fii sigur ca va fi mai bine. O inima veselă înseninează fața.

| alin131 a răspuns:

Stai sa inteleg.

Deci persoana x azi se comporta si e intr-un fel si maine e o cu totul alta persoana desi fizic arata la fel si are alte sau aceleasi haine?

Daca se schimba comportamentul acelei persoanei total de la o zi la alta adica si gesturi si tot nu stiu ce sa zic ca ar fi boala psihica.

Oricum ai nevoie de un specialist sa vezi ce e toata treaba asta.

Dar exista o mica sansa de 0. 0000000001 la suta sa fi tu mai special si sa vezi ce altii nu vad...

Nu stiu, zic si eu...