| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.Am o mare problema cu mama. Parca zici ca ma ia la misto din adins.Sa va dau niste exemple. Poate ca unii dintre voi stiti ca a inceput euro 2012 la fotbal.La mine in oras meciurile se vad pe un ecran mare la casa de cultura.Astazi am iesit la ora 9 jumatate ca de obicei cu 4 prieteni sa ne uitam la meci. Mergem ne asezam ne uitam la meci.In min 70 cam asa mama ma suna. Alex ce faci nu vii acasa? Mai stau si eu pana se termina meciu ca mai sunt 20 min. Bine dar sa vii. DA vin. Ma suna iar dupa 10 min. Hai ma nu mai vii? Vin dupa ce se termina meciu ca mai e un pic.Bine sa vii.Sa precizez ca am 17 ani si am fost singurul sunat de parinte sa vin acasa, ceilalti bine mersi si 2 prieteni sunt si mai mici ca mine cu 1 an 2. In fine. Vin acasa si mama direct cu cine ai fost tu afara. Pai am fost cu cine ma duc de obicei.Mama spunea ca mint.I-am aratat pe geam 2 dintre prieteni care s-au dus acasa ca ceilalti 2 au mai stat putin in parc. Mama spunea ca eu am fost decat cu ei 2 si ca ceilalti erau acasa. I-am zis ca nu e asa sa intrebe pe parinti sa vada..Si tot asa ma certam cu ea si mereu sunt chemat acasa primul dintre toti si cateodata sunt si luat la misto de prieteni ca vin devreme acasa. Eu zic ca la 17 ani si sa vin la ora 11 11 jumate seara(nu pe fiecare zii) cred ca e destul de bine.Si mai ziceam daca era departe drumu spre casa de cultura unde era meciul.(dureaza maxim 5 min de la mine de acasa pana acolo). Vreau sa ma ajutati cu ceva sfaturi ca nu mai rezist.Tot timpu gaseste ceva sa imi zica sa me enerveze. Ii zic mereu ca si ceilalti stau asa afara si nu ii cheama parintii acasa si ea spune ca nu are treaba cu ceilalti, tu ai teme de facut etc.Ii zic ca si ei au teme si tot stau afara.Mama Tota la fel ca nu o inteseaza de ceilalti cu temele si dupa cateva minute spune de un prieten care am iesit cu el afara ca el de ce nu intra in casa devreme ca are bac de dat etc.Si eu ii zic ca parca nu te interesa de ceilalti asa ai spus. Si dupa ce ii zic asta incepe sa se enerveze si imi zice sa tac din gura.M-am saturat.Dau funda pentru sfaturi bune. Si imi pare rau ca am scris atata dar am scris ce am pe suflet.

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

In cazul de fata si tu la randul tau ai o vina,faptul ca ea si-a pierdut increderea in persoana ta este un lucru destul de grav,ar trebui sa te gandesti ce ai facut rau de propia ta mama nu mai are incredere in tine.
Dar lasand asta de o parte, mama ta ca orice parinte care doreste sa isi vada copilul realizat isi face griji pentru el, este un lucru cat se poate de normal si face parte din instinctul matern, lucru de care si tu la randul tau o sa te lovesti in viata(mai ales sa ai si fata).
In cazul de fata mama ta nu iti cunoaste bine anturajul, motiv pentru care te suna din 10 in 10 minute.
Si are si de ce sa isi faca griji in privinta anturajului tau, din moment ce unu din prietenii tai anul acesta da examenul de bacalaureat iar el sta afara pana la ora 23:00, asta e unu din motivele pentru care mama ta se ingrijoreaza,crede ca persoana respectiva este o influienta proasta pentru tine,iar din nefericire pentru tine chiar asa si este,pentru ca tu unu prin modul in care te porti cu ea ii dai dreptate.
Cat despre mama ta,sincer sa iti spun si eu daca as fii parinte si as avea un copil as face acelasi lucru.
Chiar daca acesta mi-ar comunica locul unde s-ar duce si cu cine ar urma sa se duca,instinctul matern nu poate sa spuna nu il sun ca este bine.
Si nu uita un lucru conceptia mamei tale este urmatoare:
Orice loc unde este mai multa lume este un loc riscant pentru copilul meu,si foarte riscant daca este vorba si de un eveniment(aici ma refer la faptul ca tu unu te duci sa vezi meciurile la Casa de Cultura)
Orice persoana care nu isi da interesul pentru viitorul lui,este o influienta negativa pentru copilul meu(si aici ma refer la prietenul tau care ar trebui sa isi de-a interesul pentru bac nu pentru statul afara)
Asa ca iti spun un lucru, chiar daca mama ta iti tine morala si se ia de tine, nu uita un lucru are un motiv sau o teama pentru care face acest lucru, iar din ce spui tu ea iti doreste binele nu raul, mai ales acum cand tu unu treci prin perioada puberatati.Mama ta doreste s-o iei pe drumul bun, iar morala ce ti-o tine este perfect justificata, multi copii de varsta ta o iau pe caii gresite si incep cu lucruri ce intr-un final le vor regreta(droguri/furturi/anturaj nu tocmai bun/batai s.a.m.d), Si apropo chiar de ai 17 ani nu uita un lucru o mama este o mama, iar tu mereu o sa ramai copilul ei(Leoaica niciodata nu isi paraseste puiul de cat atunci cand el ajunge la maturitate si dovedeste ca este in perfecta masura sa faca diferenta intre bine si rau(lucru perfect valabil si in cazul tau) ).

| victorr_3274 a răspuns (pentru panther2007):

Cel mai complet raspuns, merita funda. Am inteles si eu cateva lucruri, pentru ca nu am putut vedea din alta parte unele situatii. L-am votat folositor.

| panther2007 a răspuns (pentru victorr_3274):

Victorr_3274 multumesc pentru apreciere, sper ca raspunsul meu sa ii fie folositor persoanei ce dorea un raspuns la intrebare.

7 răspunsuri:
| victorandrei a răspuns:

Pune cureaua pe ea laughing glumesc, trebuie sa demonstrezi ca iti stii orele de intrat in casa, fate baiat cuminte 2 3 saptamani sa vada ca esti responsabil si dupa o sa o lase mai moale

| kamykaze88 a răspuns:

Aceeas problema am avut in copilarie. sincer nu prea exista solutie. vorba aia "zii ca ei si fa ca tine" aproba incearca o saptamana sa fii pe placu lor poate chiar o luna vezi se mai intampla ca inainte? si spune la ce ora ajungi acasa si incearca sa ajungi cu 5 10 min mai devreme la mine a fucntionat

| SpaNu88 a răspuns:

Schimbati numarul de telefon. poate nu te mai sunalaughing)

| RazerAbyssus a răspuns:

Nu te lasa la ea, nu zic sa o bati sau ceva rau. Explica-i ca nu ai 10 ani, fi barbat nu femeie

| anabahebak a răspuns:

Incearca si tu cateva saptamani sa vii mai devreme acasa cu cateva minute, o jumatate de ora, sa vorbesti frumos cu ea ( stiu ca e greu dar incearca laughing ). Aduti prietenii acasa asa poate vedea si ea cu cine stai si daca baietii sunt de treaba sigur o sa te lase si pe tine mai mult pe afara si chestii din astea, era sa uit inainte sa pleci afara incearca sa iti faci si tu temele sau sa inveti ( macar prefate) sa vada ca te intereseaza scoala. Sper ca te'am ajutat :*