| Cena07 a întrebat:

Am o problema mai delicata si chiar nu stiu cum sa ajut la randul meu. unei prietene de a mea i-a murit mama si ei sunt 3 frati toti minori, o fata de 12 ani, unul de 15 ani si o alta fata de 16 ani. ei au dreptul la pensie de urmas sau cum s-o numi. Fata cea mare s-a mutat din casa mamei la bunica. toti banii se duc in buzunarul matusii si al tatal lor dar ei nu primesc nicio bomboana cum ar veni. cum poate sa faca fata cea mare ca banii sa ajunga la ea? eu am inteles ca este nevoie de semnatura tatalui, fara acea semnatura nu se poate? sau ce ar trebui sa faca ca banii sa ajunga la ea, la adresa din buletin, la bunica? va rog ajutati-ma... multumesc si dau funda!

Răspuns Câştigător
| McO a răspuns:

Bună, îmi pare rău pentru acei copii.
Nu știu prea multe în legătură cu astfel de situații, însă cred că mai întâi ar trebui anunțate autoritățile, primărie, poliție... Și de acolo mai departe, unde va fi îndrumată.

| Cena07 explică (pentru McO):

Buna, apreciez ce imi spui tu, dar primaria ii cere semnatura tatalui, iar el nu se poate numi tata. mersi oricum!

5 răspunsuri:
| Lolităăăă a răspuns:

:[ Saracii. Anunta politia si explica-te.

| Anonim1989077656477 a răspuns:

Sa sune la protectia copilului draga.e cel mai bine.ele o sa ramana tot la bunica iar tatal si matusa nu vor maia vea dreptul de a incasa banii iar acestia vor fi trecuti in contul bunicii probabil, succes!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru Anonim1989077656477):

Ai dreptate.E cea mai bună soluție.

| McO a răspuns:

Îmi pare rău. Mă gândesc că la 18 ani va putea să facă mai multe pentru cei mai mici. Doi ani până să fie majoră nu e puțin, dar nici mult, comparativ cu faptul că acum nu prea poate să facă nimic.