| Narcis778 a întrebat:

Salut TPU, am o relație cu o fata și avem ceva discuții legat de timpul petrecut impreuna, suntem împreună de 1 an și 6 luni cu aproximație și avem problema asta încă de când ne-am cunoscut.
Eu muncesc de dimineață de la 7 jumate pana seara la 6, se întâmplă să vin și mai târziu destul de des ce i drept.
Ea muncește tot de la 7 jumate pana la 16-16:30
Pana sa ne cunoaștem eu am fost singur o perioada și făceam cam ce voiam, ma duceam la sala, la fotbal..mai stăteam pe pc cu prietenii, ma duceam mai des la bunica mea, la tata, etc
Din momentul în care ne am băgat pe felie am observat ca lucrurile cu care îmi ocupam eu timpul înainte o deranjau, la modul ca de ce nu stau cu ea în loc sa fac orice altceva.
Vreau sa precizez ca ea nu are nici un hobby la activ, nici o activitate după ce termina munca.
Am început sa nu mai fac nimic din ce făceam înainte doar ca să o fac sa se simtă bine alături de mine dar se pare ca în ciuda eforturilor mele de a face lucrurile sa meargă bine, tot la fel de prost merg.
Am schimbat locuri de munca pentru mai mult timp liber, plecam și mai devreme când aveam ocazia, ii aduceam destul de des mici atenții, o ciocolata..flori..etc dar nimic nu ajuta.
Îmi tot repeta ca e greșit sa vreau sa fac o activitate singur(cele pe care le am enumerat în primele rânduri) iar cu ea nici nu se pune problema, la PC nu prea se pricepe și nu o captivează jocurile, fotbal nici atât, sa ma ajute la masina nu, sa stea cu mine cât repar la ea, nu ca se plictisește, practic dacă ma iau după ea nu am voie sa fac nimic când ajung acasă decât sa stau cu ea tot restul serii.
Nu vreau sa renunț la ea, este inteligenta si îmi place de ea, as vrea sa construim ceva dar nu știu ce sa mai fac sa pot face și eu ce îmi place și sa stau și cu ea.
Job ul la care sunt acum îmi oferă anumite avantaje spre deosebire de ea cum ar fi, salariu mai bun(minim 25-maxim, depinde cât muncesc, undeva la 7-8000ron), fac ceva din suflet, ceva ce îmi place, pot sa plec oricând sa mi rezolv problemele... Munca putina în general, salariu la săptămâna...

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Cand ma mutasem la iubitul meu in alta tara, experimentasem oarecum acelasi lucru pe care il simte si iubita ta, insa eu eram si micuta la vremea respectiva+ si noua in tara, necunoscand pe nimeni, deci el era singurul om pe care il stiam. O pot intelege, si avand experienta de viata acum, te inteleg si pe tine si situatia in sine.
Universul ei esti tu. Ea isi doreste timp petrecut alaturi de tine. Se pare ca ea pune mult pret pe asta. Citeste Cele 5 Limbaje ale iubirii. Cateodata, oamenii vad diferit petrecutul timpului impreuna. Faptul ca ii faceai cadouri, nu compensa pentru timpul de calitate pe care l-ati fi putut petrece impreuna.
Ceea ce este foarte grav este ca ti-a spus ca este gresit sa vrei sa faci o activitate singur. Din asta reiese ca este dependenta de tine si pentru ea exista relatia voastra si atat, sunteti un intreg, nu 2 persoane libere care isi pot petrece timpul liber cum isi doresc. Ar trebui sa aveti o discutie serioasa in privinta acestui lucru, fiindca nu este normal.
O relatie sanatoasa, nu ar trebui sa te limiteze intr-un fel. Avem o relatie, ok, facem lucruri impreuna, petrecem timp samd, insa, trebuie sa avem activitati, iesiri+alte lucruri singuri. Daca partenerul de viata nu este de acord cu aceste lucruri, nu iti respecta drepturile si libertatea in cuplu. Aceasta mai mult isi taie aripile.
Parerea mea ar fi sa ai o discutie foarte serioasa cu aceasta in care sa ii explici tot ce gandesti si cum te face sa te simti, sa o asculti si pe ea, si sa gasiti o cale de mijloc, sa petreceti timp impreuna, insa fara ca aceasta sa iti limiteze activitatile pe cont propriu. Ar putea sa o incurajezi si pe aceasta sa faca acelasi lucru, sa petreaca timp singura, cu prietenii, familia, sa gaseasca un hobby si tot asa. Asta ar ajuta-o pe mai multe planuri.
Daca nici asta nu merge, mai mult tragi de relatie inutil, neglijandu-te pe tine si nevoile tale.

| Narcis778 explică (pentru Miruna333):

Îți mulțumesc pentru ajutor.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O vorba spune cine se aseamana se aduna, in cazul vostru nu va asemanati deloc, acest lucru s-ar putea repara doar daca ea ar fi o persoana open mind, dar din ceea ce scrii nu este.
Nu iti prevad un viitor prea stralucit alaturi de aceasta persoana, pentru ca oricat te-ai zbate, aceasta persoana nu intelege ca fiecare intr-o relatie serioasa, are nevoie si de un minim timp necesar sa il petreaca singur sau cu activitati care sa nu implice mereu jumatatea sa.
Probabil ai si tu partea ta de vina, caci nu gasesti solutii sa petreceti timp de calitate impreuna, dar ai zis si faptul ca ea este o morocanoasa careia nu-i place nimic, cu alte cuvinte nu ai un cadru pe care sa poti lucra, sau cu cine!
Motiv pentru care sar des din iubita in iubita pentru ca detest incultele sociale care se comporta fix ca niste sotii de acelea batrane si scarbite de viata!
Succesuriwinking

| Xox0 a răspuns:

Cum s-a spus mai sus: explica si ei ce ai scris aici. Iar daca nu intelege, pleaca de capul tau, da, da, fa asta ca sa se schimbe ea, nu numai tu. Trebuie sa vada ca nu te poate controla in totalitate si ca si tu faci parte din relatie, nu doar ea dupa capul ei.
Tu ai facut destule si tot nu-i bine. Pare ca tipa are o problema cu pesimismul si cu un gol ce nu i se mai umple. Trebuie sa-i arati ca esti propria ta persoana si ca meriti respectat. Spune-i sa-si gaseasca si ea un hobby, sa-si instaleze tik-tok, sa iasa cu prietenele, i-ai un caine, ca doar sunteti de atata timp impreuna. Daca nu intelege si se ajunge la cearta, foarte bine. Ii mai ies ifosele din fund. Si nu-ti cere scuze ca altfel nu intelege. Nu o gogoli, nu nimic. Trebuie sa te impui

| Ilovedinero a răspuns:

Sa ii explici iubitei tale ce te deranjeaza.Sa ii spui ca un om are nevoie sa socializeze cu alti oameni, are nevoie de momente de liniste, de distractie si de a-si trai viata. Explica-i ca este foarte toxic ce face ea.Da, trebuie sa ii mai aduci o mica atentie din cand in cand, sa stai cu ea si etc dar nu e ok sa stai lipit de partenerul tau si sa nu faci nmc altceva.Ar trebui sa fie mândra de tine ca te peicepi la fotbal, sală, masini, etc.Eu si iubitul meu suntem luptatori k1 si ghici ce? La antrenamente nici nu ne uitam unul la altul. Daca avem nevoie de ceva, ne luam unul de la celalalt dar eu stau cu fetele, el cu baietii, este momentul fiecaruia de liniste si pace. Uneori ies si singura sa imi pun ordine in ganduri, al meu merge la date cu masina.Trebuie sa ii eplici iubitei tale ca treaba unei iubite este sa te ajute, sa iti fie aproape si sa te sustina in tot ce vrei sa faci atata timp cat nu ai de ii vandut organele.

| hipotronic a răspuns:

Salut!

Întrebarea e: merită să renunț la atâtea lucruri pentru o femeie care îmi oferă atât de puțin conștient fiind în același timp că acolo undeva ar putea fi o alfa care nu doar că m-ar aprecia dar am și crește împreună?

| Narcis778 explică (pentru hipotronic):

Mersi de ajutor.

| sonia1258 a răspuns:

Salut! Eu cred ca cel mai bine ar fi sa stati de vorba, sa-i explici ca daca ai si alte ocupatii, hobby-uri ceea ce este destul de normal, asta nu inseamna ca nu o iubesti, si incet delicat poti sa o indrumi sa-si caute ocupatii, hobby-uri, e destul de ok sa va petreceti timpul si separati facand ceva ce va place.

| Narcis778 explică (pentru sonia1258):

Îți mulțumesc.

| Narcis778 explică:

Cum credeți ca ar trebui sa procedez, nu concep sa nu mai fac nimic din ce îmi placea sa fac doar pentru ca ea nu are nici o activitate și nu i se pare normal sa fac chestii și singur.