| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema cu parintii mei. tatal meu ma loveste foarte des si ma injura, pe langa asta ma mai si pedepseste pentru niste motive stupide, ah da, am 15 ani si de mult timp se comporta astfel cu mine, eu unul nu stiu ce sa mai fac, acum cateva seri ma duceam sa imi fac o tema la scoala si dp vine el si tipa pe mine ca nu invat etc. dp incepuse sa ma loveasca cu pumnii si genunchii in stoman.si dupa incepuse sa sparga niste pahare si sa ma injure, iar asta nu-i nimic. Nu ma lasa sa ies in oras cu prieteni, tot ce vrea e sa stau cu nasul in carte. iar mama cand vede ca tata se ia d e mine pune paie pe foc.va rog ajutati-ma cu niste sfaturi ca eu nu mai suport, am o multime de taieturi pe corp din cauza lui.va rog ca nu mai stiu ce sa mai facstraight face

14 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

NU ai un unchi, cineva din familie care sa-l sperie putin? Si politia cred ar putea sa-i dea si lui cateva. Oricum pe la 18 ani macar il poti prinde de maini si sa nu-l lasi.

| AndreiGabi a răspuns:

Vorbeste cu el! Ai grija sa nu il prinzi baut si bate-i obrazul.
Intr-o asemenea faza de furie spune-i ca daca te mai loveste nu te mai prinde pe acasa. Vorbeste cu un prieten si dispari un weekend sau mai bine.
Mai poti vorbi cu o profesoara de la scoala sau cineva matur care sa poata vorbi cu el(unchi,matusa, bunica).
Vorbeste si cu mama ta, spune-i ca nu mai suporti si ca trebuie neaparat sa se schimbe ceva prin orice mijloace.
Politia nu stiu daca te ajuta.Probabil o sa ii dea o amenda si dupa tot tu o sa suferi.Totusi este si asta o solutie.
Bafta!

| Originalone a răspuns:

Incearca sa iti vezi de viata ta,sa demostrezi ce vrei sa faci in viata.
Poate asa isi vor schimba parerea despre tine.
Sincer sa iti zic,pentru parinti e greu sa tina sub control o fata care umbla dupa baieti.
De frica sa nu ramana gravida si sa abandoneze scoala si sa isi distruga viitorul.
Cam astea ar fi motivele, incearca sa te tina sub control mult.
Incearca sa reduci iesirile cu baieti sa nu te considere tarfa ca ii bai mare.
Ca poti fi considerata un nimic pentru ei, daca o sa creada asa ceva.

| ZvT a răspuns:

Te duci la politie sau protectia copilului, nu o sa rezolvi mare lucru dar o sa bagi frica in el.

| BiancaDenisa a răspuns:

Se pare ca este foarte grav ceea ce povestesti tu! Cel mai bun sfat din partea mea este acela de a merge la proectia copilului si sa povestesti totul.Trebuie sa te gandesti ca inca esti copil si nu iti poti strica acesti ani cu asemenea lucruri.De la o bataie poti ramane cu sechele pe viata ceea ce nu e deloc ideal la varsta ta.Te sfatuiesc sa rezolvi cat mai repede, cat despre parintii tai fara suparare si jignire dar tatal tau este mult prea dur.Numai bine si sper sa rezolvi cat mai repede.Nu lasa lucrul acesta sa treaca asa, fara rezolvare.Numai bine!

| anka89 a răspuns:

Mie una mi se pare stigator la cer.Dar aici nu o gasesti o solutie,decat niste sfaturi. Ceea ce ma enervaza cel mai mult este mama ta ca mi se pare si mai nebuna,doar sa puna paie pe foc.Ce puii mei are? is ne****i, se pare amandoi si isi varsa nervii pe tine(scuze ca vb asa, dar acest gen de parinti ma scot din minti). Astia sa nu ii mai numesti parinti.Si daca mai continua asa, incearca sa vorbesti cu cineva din neamul tau sau chiar cu un profesor despre asta, cara sa poata sa te ajute sau suna la Protectia copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e adevarat ce spui urmeaza sfaturile primite.adica daca esti un sfant,si inveti bine esti ascultator de parinti,urmeaza-le. daca nu, nu te apuca fiindca organele respective nu le duci cu minciuni nedovedite, si cu abureli.aia au auzit multe de la deal-de12-15 ani si nu pun botul.

| YumiSukinanda a răspuns:

Saraca de tine :O3 siu cum e sa fii asa e foarte rau spune-i mamei tale sa divorteze suna la protectia copilului si ce poti sa faci du-te la politie pai tu nu trebuie sa stai cu mainile in san si el sa faca ce vrea cand el nu stie tu pleci afara si mergi la politie ei da ce lumea asta nu-i a lui asa sa faci!

| Akuryo a răspuns:

De protectia copilului ai auzit? Vorbeste cu diriginta sau directoarea scolii/liceului in care esti sa te ajute.

| IntrebariFuckingCiudate a răspuns:

Pai inseamna ca taicato ii nebun!

| cristizor a răspuns:

Simplu fa plangere la protectia copilului sau vorbeste cu un politai

| s0w30n3 a răspuns:

Originalone apropo sunt baiat.

| Nuconteazaparereamea a răspuns:

Poate poti sa o rezolvi treaba asta foarte usor. De ce nu incerci sa vorbesti cu maicata? Poate o poti face sa inteleaga ca nu este nevoie sa te bata ca sa te pui pe invatat. Poate o sa inteleaga maicata, si in cele din urma va vorbi cu el. Daca nu, singura chestie ramasa e sa te duci la protectia copiilor, cu politia nu rezolvi absolut nimic! Vine taicat-o baga 2 minciunii, si tot pe tine te bat politistii... :*

| LArisaISa a răspuns:

Si eu am trecut prina semenea situatistraight face.Eu le-am cerut amndurora parinti sa ma asculte cu atentie si le-am spus ca daca mai o sa primesc o palma din nimica toata o sa plec de acasa(eu fiind singurul copil)iar atunci sau mai limpezit ambi parinti si totu e minunat acum sper sa functioneze si la tine:*.