| Leeevitah a întrebat:

Parintii au voie sa injure copii lor? Pe mine ma injura mereu si numai suport. Am ajuns sa-mi doresc sa mor. Deci, au voie? Daca nu ce trebuie facut?

10 răspunsuri:
| ILied a răspuns:

Nu au voie doar daca nu vor. Asa e scris pe Decalog: "Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert".
Trebuie sa nu te mai certi cu ei.

| marrr a răspuns:

Parinti sunt numiti aceia ce, desi sunt saraci sau n-au cu ce ocroti copilul lor, il iubesc si il respecta. Un parinte normal nu si-ar injura niciodata copilul in mod constant. Se mai intampla la nervi sa spuna cate ceva, dar nu foarte grav, incat copilul sa constientizeze ca traieste intr-un mediu care-l indigna si care-i va marca viitorul.
Daca ai vorbit deja cu parintii tai despre problemele lor cu tine, incearca sa descoperi de ce te injura. Faci tu ceva, sau exista probleme intre dansii(chiar daca sunt de natura financiara), pentru ca uneori se ajunge la un limbaj necorespunzator intr-o familie si din cauza problemelor pe care aceasta le are.

| Beibii a răspuns:

Protectia copilului!
dar sunt sg ca nu asta e solutia
vb cu ei.
asta va fi cel mai binehappy

| zalisa a răspuns:

Suna la protectia copilului. si spune-i-le parintilor tai ca mai intai trebuie sa stie sa creasca un copil, apoi să-l facă.
pe ei tot așa i-au crescut acasa? straight face

| M00tssuuLLee a răspuns:

Si pe mine ma injura laughing
Hai sa ne omoram aman2rolling on the floor
Glumesc.
Spune. le in fata

| didee a răspuns:

Da cum te injura? adica ce iti spun? hay, e chiar asa de rau? in privinta asta nu poti face nimic cred. asta daca n-ai acusi 18 ani si bye bye casa...sigur ca nu au voie sa-i injure.asta doar daca... puncte de suspensie.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Daca ai mai mult de 18 ani cred ca pot. Daca nu ai 18 ani nu au voie chiar deloc.Nici nu-i voi sa spuna langa tine injuraturi.Injuraturile sunt urate si poate te-ar afecta in viata. Poti afla mai multe la drepturile copiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine. ai suna la protectia copilului.Fratele meu face parte din Asociatia salvati copii.

| oElisabeth a răspuns:

In mod normal, daca nu i-ai suparat nu ar avea de ce sa te injure. Totusi, incearca sa le explici ca nu suporti aceste jigniri si poate vor intelege :* Mult succes cu ai tai! Fundita?

| Hiper76 a răspuns:

Exact la fel...