| KagomeSan a întrebat:

nu imi mai suport sora! are 16 ani si ma innebuneste! tipa injura ma loveste si eu stau calma si nu fc nimic ca sa fiu cum zice mama,, mai despteapta,,. insa nu stiu ce sa mai fac! mama e MEREU de partea ei, nu se poatra niciodata cum trebuie cu mine ca re nu stiu ce toane si imi vine s asar pe geam uneori.
ce ma sfatuiti s afac?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Pai daca are 16 ani si se poarta asa inseamna ca are ea niste probleme, poate cauta atentie din partea ta sau poate nu te porti cu ea cum ar trebui...sau poate pur si simplu te vede mai slaba,incearca sa-i explici frumos ca sunteti surori si ar trebui sa-si schimbe comportamentul si daca nu merge incearca sa-ti schimbi tu atitudinea,arata-i ca nu e ea sefa in casa,ca stii si tu a pui piciorul in prag, vezi cum poti sa o impaci...dar nu e normal sa se poarte asa, ar trebui sa se maturizezesad si mama ta sa aiba un cuvant de spus, si tu esti fata ei si ar trebui sa-ti ia apararea, sa nu o mai rasfete asa mult pe sora ta

3 răspunsuri:
| JustMusic a răspuns:

E mai mica, si cam asa se intampla in toate familieile cei mai mici raman mici mereu si sunt protejatii familiei.Tu fi desteapta si ignoro o sa se potoleasca.Si eu sunt o sora mai mica si asa faceam dar mi-a venit mintea la cap, acum nu as mai face asa ceva, nu mas mai certa/bate cu fratele meu doar ca asa ma eu chef.De unde ma uitam eu atunci eu avem dreptate si tot ce faceaqm eu era bine, poate asa gandeste si ea, a primit poate mai multa atentie findca e mai mica si las-o ca va creste si se va corecta ia-u intrat in cap si se vede superioara.Nu te enerva asa tare in viata o sa ai de-a face si cu persone mai dificile, pune un pariu cu rabdarea ta, perfectioneazati-o.Sora ta poate fi un exercitiu bun al testari rabdarii. Poate e geloasa pe tine findca ....nu stiu ce sa zic ca nu va cunosc, poate te vede mai mare si vrea si ea sa faca ca tine dar nu ii iese si atunci se enerveaza si tu esti cea vinovata in mintea ei asa ca pe tine se razbuna. Vorbeste cu mama ta si spune-i ceea ce se intampla, si ca, cu acest comportament nu o sa ajunga departe, e destul de mare si ar trebui sa intelega ce e bine si ce nu, chiar daca are o anumita varsta faceti o proba o saptamana, o luna, adica daca una se poarta urat cu cealalta celei care sa comportat urat i se va consfica un lucru de catre cealata, pana isic ere scuze. Avand in vedere comportamentul ei cred ca e destul de incapatanata si ii va fi greu. Daca va tine mama ta acel lucru, ea va aplica tehnica lingusitului si il va obtine far aindoiala dar daca il ti tu nu pre o sa aiba cve face.

| KagomeSan explică:

..

| KagomeSan explică:

Mylife is music cacatu e ca eu is aia mai mica straight face