| mihai186199 a întrebat:

Dau funda pentru cel mai bun raspuns. Deci vreau sami conving parinti ca in vacanta care vine sa mergem la schi in Austria, dar ei zic ca nu ca si in Cluj e la fel de bine. Imi puteti da cat mai multe argumente pentru care sa ne ducem acolo? Mersi din avans!

6 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cum sa fie la Cluj la fel ca in Austria? E o aberatie, o prostie. Arata-le poze, arata-le oferte turistice, compara preturi.

| ΔH a răspuns:

Copilas, te-ai intrebat daca parintii tai poate nu-si permit o vacanta-n Austria?
Mai bine te multumesti cu ce ai si te duci la Cluj.
Fi multumit si cu asta, in tara asta de rahat majoritatea-si fac vacanta pe vatra.

| didiDia a răspuns (pentru ΔH):

Bravo,ΔH! Excelent raspuns.

| mihai186199 explică (pentru ΔH):

1. Nu asta am intrebat iar 2. Daca locuiesti intr-o casa cu 3 etaje si aproape fiecare membru al familiei are cate un laptop, nu poti sa zici ca nu-si permit. Nu vreau sa par rasfatat, dar asta e adevarul: pur si simplu nu vor. Iar mesaje de genul asta nu schimba nimic.

| ΔH a răspuns (pentru mihai186199):

Cu cat ai avere mai mare cu atat ai datorii mai mari, parintii tai nu-ti spun tie toate problemele ce le au. Nu e treaba ta legat de problemele familiei.
Si eu am doua locuinte (apartament + casa), fiecare membru are laptop, ba chiar eu am si Macbook, fiecare cu masina personala, si eu nu-mi permit in momentul de fata o vacanta de cateva zile la Cluj pentru simplul fapt ca avem cu totul alte prioritati.
Nu spun ca toti sunt ca mine, doar ca nu este asa simplu precum pare.

Vei realiza mai tarziu ca am dreptate, acum nu-mi dai dreptate fiindca tu vrei sa-ti spunem fix ceea ce vrei sa auzi si nu cum este de fapt realitatea.
Lasa treaba asta in seama oamenilor mari.
Daca nu se poate, chiar din alte probleme nu-i vei putea convinge nici daca te pui in cap 2 zile.

Ti-am spus, fi multumit cu ce ai, si ce ti se ofera iar atunci cand vei fi mare pe salariul tau si cu copii, sa-ti trimiti tu copiii si-n Dubai, nu doar in Austria.

| deniedaccess a răspuns:

Arata-le poze cu innsbruck si o sa isi doreasca si ei sa mearga acolo decat sa mearga la cluj,spune-le ca iti doresti foarte mult si ca o sa se simta si ei bine, incearca sa ii pui pe ei in primul plan macar pana ajungeti acolo ca sa vada ca te gandesti si la ei nu doar la tine, pana la urma ai sa reusesti pentru ca tu iti cunosti cel mai bine parintii. funda?happy