| Chivoiu_Emanuel_1993 a întrebat:

De acesta data vreau sa ajut un prieten. El e luat in plasament si ar vrea sa plece de la acea familie. Eu i-am spus ca nu e asa usor dar el tot vrea ne-am certat putin pe tema aceasta. Lam intrebat de ce vrea sa plece si a spus ca doreste sa plece deoarece cei care l-au adoptat sunt destul de batrani 64 respectiv 68 de ani si nu ii place ca le cauzeaza probleme ei locuind la sat trebuie sa il duca in fiecarea zi la scoala 20 km dus apoi masina se intoarce cei 20 de km si cand el termina orele se fac iar 20 km dus si alti 20 km intors adica 40km. Si ca nu ii place la sat si ca din cauza faptului ca locuieste la sat apare inca o problema. El invata foarte bine dar in apropiere de satul lui sunt doar 3 licee si toate trei au profile tehnologice si de uman iar el mi-a zis ca nu ii plac acestea iar cel mai apropiat liceu cu profil real e la 30 de km. Acum vreau sa aflu de la voi ce as putea face ca sa il ajut? Ce as putea zice? Ce ar putea face el? Va rog el imi e un prieten foarte drag si chiar vreau sa ajut.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz nu poate pleca de capul lui, atata timp cat este minor, va putea pleca doar dupa 18 ani.
Ca sa plece ar trebui sa ceara desfacerea adoptiei si aceasta se poate face numai prin instanta de judecata si pentru motive intemeiate si destul de grave. Conform Codului civil, citez:
"ART.477.Desfacerea adopţiei la cererea adoptatorului
  (1) Adopţia poate fi desfăcută la cererea adoptatorului sau a familiei adoptatoare, dacă adoptatul a atentat la viaţa lor sau a ascendenţilor ori descendenţilor lor, precum şi atunci când adoptatul s-a făcut vinovat faţă de adoptatori de fapte penale pedepsite cu o pedeapsă privativă de libertate de cel puţin 2 ani.
  (2) Dacă adoptatorul a decedat ca urmare a faptelor adoptatului, adopţia poate fi desfăcută la cererea celor care ar fi venit la moştenire împreună cu adoptatul sau în lipsa acestuia.
  (3) Adopţia poate fi desfăcută la cererea adoptatorului numai după ce adoptatul a dobândit capacitate deplină de exerciţiu, în condiţiile legii, chiar dacă faptele au fost săvârşite anterior acestei date.
  ART.478.Desfacerea adopţiei la cererea adoptatului
  Adopţia poate fi desfăcută la cererea adoptatului dacă adoptatorul s-a făcut vinovat faţă de adoptat de faptele prevăzute la art. 477."

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adoptat sau in plasament familial, este o diferenta foarte mare intre cele doua. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Prietenul tau ar trebui sa fie recunoscator ca a fost adoptat. Multi copii isi petrec viata in centre si nu le este deloc usor. El a avut noroc ca a fost luat acolo si ceea ce ar trebui sa faca este sa le fie recunoscator parintilor adoptivi ascultandu.i si luand note bune si sa accepte cu drag ceea ce i se ofera pentru ca este nedrept ceea ce doreste acesta. Parintii aceeia fac sacrificii pentru el...

| 1man1 a răspuns:

Ar trebui sa fie recunoscator pentru asa parinti. Sunt atatea cazuri de tineri abuzati de parintii care i-au nascut si totusi se lupta sa ramana pe linia de plutire. A discutat cu parintii ce aspiratii are in privinta liceului? Ar putea sta in internat sau in gazda. Important e sa ai langa tine oameni pe care te poti bizui.

| Chivoiu_Emanuel_1993 explică:

Ioandelasal el e adoptat ca l-am intrebat

| Chivoiu_Emanuel_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Dar acum mai facut curios pe mine. Daca era luat in plasament?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chivoiu_Emanuel_1993):

Daca era in plasament se putea adresa protectiei copilului sau instantei de judecata, in functie de cine a dispus plasamentul si masura putea fi schimbata, daca era in interesul minorului schimbarea.
Din ce-ai expus in intrebare mi se pare ca minorul n-ar avea motive de nemultumire, parintii adoptivi au grija de el. Ar trebui sa le fie recunoscator dar, in zilele noastre, mi se pare ca recunostinta este o floare rara.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chivoiu_Emanuel_1993):

In acest caz nu poate pleca de capul lui, atata timp cat este minor, va putea pleca doar dupa 18 ani.
Ca sa plece ar trebui sa ceara desfacerea adoptiei si aceasta se poate face numai prin instanta de judecata si pentru motive intemeiate si destul de grave. Conform Codului civil, citez:
"ART.477.Desfacerea adopţiei la cererea adoptatorului
  (1) Adopţia poate fi desfăcută la cererea adoptatorului sau a familiei adoptatoare, dacă adoptatul a atentat la viaţa lor sau a ascendenţilor ori descendenţilor lor, precum şi atunci când adoptatul s-a făcut vinovat faţă de adoptatori de fapte penale pedepsite cu o pedeapsă privativă de libertate de cel puţin 2 ani.
  (2) Dacă adoptatorul a decedat ca urmare a faptelor adoptatului, adopţia poate fi desfăcută la cererea celor care ar fi venit la moştenire împreună cu adoptatul sau în lipsa acestuia.
  (3) Adopţia poate fi desfăcută la cererea adoptatorului numai după ce adoptatul a dobândit capacitate deplină de exerciţiu, în condiţiile legii, chiar dacă faptele au fost săvârşite anterior acestei date.
  ART.478.Desfacerea adopţiei la cererea adoptatului
  Adopţia poate fi desfăcută la cererea adoptatului dacă adoptatorul s-a făcut vinovat faţă de adoptat de faptele prevăzute la art. 477."

| ElMaestro a răspuns:

Da, ia-l la tine. Glumesc.

| BeaMaribea a răspuns:

Ai putea sa il iei la tine acasalaughing)