| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,doresc sa va descriu starea in care ma aflu poate imi puteti da niste pareri, sfaturi...incep prin a spune despre mine ca sunt de fire mai timid, nu sunt genul de persoana care sa socializeze foarte mult in asa fel incat sa am succesul dorit.Am absolvit o facultate,am un job, dar din pacate nu reusesc sa gasesc acea persoana cu care sa fiu fericit.In toti acesti ani,nu am avut relatii de lunga durata,recunosc ca au fost cateva,dar nici nu eram pregatit,cateodata ma comport ca un copil, poate si din cauza asta.Singurele mele aventuri au fost cele in care mai ieseam la cate o dicoteca si cunosteam fete,relatii de o noapte,de altfel, bazate doar pe sex...recent am cunoscut 2 fete,tot genul asta de relatie, prin intermediul unor prieteni.Sincer nu sunt genul asta de baiat,mai mult mi-ar place sa fiu cu o fata,sa am o relatie stabila,sa treaca timpul altfel,util dar avand in vedere situatia in care sunt,nu pot sa ma opresc,practic imi cheltui si ultimul ban pentru astfel de placeri.Din pacate,sa cunosc o fata,sa o agat,mi se pare ceva foarte dificil,mi se intampla sa vad cum unele fete se uita la mine,dar atunci cand vorbesc cu ele imi spun ba ca au prieten, ba ca nu vor sa fie cu nimeni.Nu stiu de ce,unii baieti sunt sub mine,de la o situatie materiala pana la aspectul fizic,ingrijire,maniere, inteligenta.Imi puteti spune ce as putea sa fac,sa reusesc sa am o relatie, sa ies din starea asta?

12 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

In primul rand, fetele care cauta relatii serioase si care sunt ok, nu prea le gasesti in cluburi. Asa cum nici baietii care cauta relatii serioase, nu prea ii gasesti in cluburi. Iar asta ti-o spun atat din experienta proprie, cat si din experienta persoanelor apropiate mie.
Mai degreaba, ai sanse sa intalnesti pe cineva, prin intermediul unor prieteni, iar prima intalnire nu ar trebui sa fie in club.
Nu cred ca timiditatea este problema ta, exista si baieti timizi care au prietene.
Insa, daca tu crezi ca asta este problema, incearca sa renunti la aceasta temere. La urma urmei, daca esti refuzat, ce se poate intampla? Sfarsitul lumii nu o sa vina si vei ramane la stadiul de "singur", stadiu in care oricum esti si daca esti refuzat si daca nu incerci. Ideea este ca nu ai nimic de pierdut daca faci prima miscare cu o fata.
Cand cunosti cineva care sa iti placa, nu trebuie sa incerci sa o impresionezi, incearca intai sa o cunosti sa vezi daca este ok. Multe persoane care au probleme cu timiditatea se datoreaza faptului ca pornesc de la ideea asta si anume, de a-l impresiona pe celalalt, in loc sa se gandeasca la faptul ca inainte de orice trebuie sa il cunoasca. Asa ca, revenind, cand cunosti pe cineva care merita atentia ta, invit-o la o intalnire, la o cafenea, intr-un restaurant si asta e. Nu trebuie sa te dai mare, nu trebuie sa faci nimic, decat sa te comporti normal si sa vezi daca esti pe aceeasi lungime de unda cu persoana din fata ta.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc pentru raspuns,nu sunt genul sa mint sau sa impresionez fetele,spun ceea ce simt,ceea ce sunt,dar din pacate fetele vorbesc cu mine doar cand sunt curioase:"cati bani iau, ce masina am". Apoi dupa ce ma cunosc mai bine, invoca anumite motive, explicatii, toate decurgand la niste iluzii desarte.Nici prin cluburi sau discoteci nu frecventez prea mult,mai ies din cand in cand, mai ies din casa, dar locuind intr-o localitate, unde mai toti ne cunoastem, nu fac nimic.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori ai dat numai peste materialiste, ori ai facut ceva in neregula. Este un pic ciudat sa ajungi pe la 27, 28 de ani fara sa fi avut o relatie stabila (nu iti spun chestia asta cu rea-intentie sau din dorinta de a te judeca). Din cauza asta iti spun ca ori ai avut un ghinion fantastic, ori problema este la tine. Incearca sa revizuiesti la rece, ceea ce ai facut cu toate fetele cu care ai avut o relatie si cu care ai vrut sa te intalnesti si care te-au refuzat si de asemenea, motivele pe care le-ai primit. Gandeste-te la motivele pentru care va certati, daca mai multe fete aveau motive asemanatoare, daca pareau enervate sau iritate de anumite gesturi, gesturi pe care le-ai repetat si ai avut aceleasi reactii negative din partea mai multora. Poate ai fost prea critic cu ele, poate nu le-ai acordat suficienta atentie sau din contra ai fost prea lipicios, poate le-ai presat prea mult cu diverse chestii, astea au fost exemple date la intamplare. Dar uneori cele mai banale chestii, facute in mod repetat, pot deveni iritante pentru ceilalti. Tu stii cel mai bine detaliile relatiilor prin care ai trecut. Dupa cum spuneam poate fi vorba doar de ghinion, insa exista si posibilitatea sa fi facut tu ceva in neregula, asa ca daca vrei sa imbunatatesti acest lucru, incearca sa nu exluzi posibilitatea asta si sa fii cat e obiectiv poti fata de comportamentul tau.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Am dat si peste materialiste, o relatie am terminat-o din cauza parintilor, din pacate, le era frica ca raman repetent din cauza ei...acum,pare ceva cam greu la varsta mea, Romania 2014 de azi, tot mai dificil e sa fii cu cineva in ziua de azi, cineva care sa fie cu tine pentru ceea ce esti si nu pentru ceea ce ai si minti...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Ce zici de ideea de a studia mai mult despre cultivare încrederii în sine?
Pe internet poţi găsi cărţi sau bloguri care te pot ajuta.

Cele bune!

| anonim_4396 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Multumesc,am incercat ceva dar parca nu se leaga de mine...parca asta este destinul!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut din nou!

Vreau să-ţi spus un "secret" care l-am descoperit pentru mine, chiar dacă este ştiut de mii de ani de mulţi oameni. Fără el e practic imposibil de a schimba ceva în viaţa noastră, iar cele mai bune planuri pentru a deveni realitate au nevoie de el. Acesta constă într-un singur cuvânt: PERSEVERENŢĂ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu cred ca esti asa timid dupa cum ai descris partea cu fetele care trec rapid prin patul tau, totusi pentru a avea o relatie de durata cu o fata ai nevoie de Dragoste, atat din partea ta cat si din a ei.In primul rand de a ta.Partea cu timiditatea, daca exsta se rezolva in timp.Succes!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este adevarat ca nu sunt asa de timid cand vine vorba de aventuri,ne incurajam unii pe altii, noi baietii si trece.Dar problema mea este ca in viata de zi cu zi, toate persoanele care ma stiu ma vad ca un tip timid, cuminte, m-am saturat sa fiu vazut asa...in cluburi,disco daca nu beau ceva nu am curaj sa vorbesc cu o fata,imi este frica de "reject",vorbesc numai tampenii cand vreau sa agat o fata,ceva "ce se cauta" sa-i spun,nu pot,ma panichez iar in final primesc un "NUUU" garantat sad Asa cum am spus mai inainte,nu imi place ce fac,sunt constient ca nu asta trebuie sa faci in viata,dar din pacate pana acum am avut parte numai de astfel de mici escapade, sincer din punctul meu de vedere acum, daca as fi cu o fata as aprecia-o mai mult decat alte persoane, dar nu pot sa ma mobilizez, sa ma schimb sa fiu unei fete pe plac sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca tu ai nevoie sa gasesti aceea fata pentru care sa fi dispus sa lasi aventurile la o parte, si desigur si timiditatea happy. Succes in gasirea unei asfel de fete!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sper sa gasesc acea fata, cu toate ca pun "botul" cam repede la tot ce zboara, ma incant foarte repede si de obicei fetele pe care le vreau au prea multa experienta pentru mine, din pacate sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai un dezamagit de societate s-ar droga cu notiuni din astea dar tu faci parte prea bine din ea.
mai intai celalalt are nevoie de acea comunicare mutuala cu tine.
s-ar numi nu manifestare, iubire cat dragoste