| Laura20035647 a întrebat:

Imi place de un băiat din clasa a 7-a (eu sunt in a 6-a ) și nu știu cum sa îl fac sa ma placa.As vrea sa îi dau un mesaj, însă mi-e frica ca voi fi respinsă.

După ce se suna și urc pe scări iar el este acolo se uita lung la mine.Ma distruge depresia când ma gândesc când ma gândesc ca el probabil peste un an se va muta la alta școala.

Întrebările mele sunt :
1. Daca el are alta religie decât mine, putem fi împreuna?
2.Cum sa îl fac sa ma placa?
3.Credeti ca el ma place?
4.Cum sa scap din aceasta depresie?

Răspuns Câştigător
| Armatistul82 a răspuns:

1: Desigur, de ce nu? eu cunosc o tipa pocaita, foarte de treaba, a zis ca are iubit, dar imi face lipeala cu niste prietene de ale ei.
2:Asta deja tine de farmecele feminine, eu cred ca trebuie doar sa fi aranjata, sa mirosi bine si sa nu fi o pitipoanca, fata cu aere de printesa, si sa fi de treaba
3: baga-te pe el si vezi, nu ai nimic de pierdut, exista o multime de baieti care poate se uita la tine si tu nici nu ii ai observat.Trebuie sa nu iti fie rusine, cu tupeu.
4:ce depresie? revino-ti, ai casa, ai masa, ai familie.

4 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

1/2/3/4 Las-o balta. Crede-ma, e mai bine asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu stii ce e depresia

| CynthiaT a răspuns:

Incearca sa vezi oportunitatile, nu obstacolele, aceasta situatie este formidabila pentru tine ^^ http://danieltanase.com/afirmatii-pozitive/
1. Categoric. Prin comunicare aproape orice relatie fie de amicitie, fie romantica poate supravietui daca partenerii sunt dispusi sa coopereze; orice relatie solicita munca din ambele parti si acesta provocare care iti este prezentata nu e nimic ce tu nu poti depasi cu brio. Este un subiect sensibil intr-adevar, asadar te sfatuiesc sa il evitati pana te apropii de acest baiat mai mult, ba chiar uneori nici nu trebuie abordat. ^^
2. Initiaza o conversatie. Esti indeajuns de curajoasa si ferma pentru a reusi. Afirma-ti acest! adevar! pana cand ti se intipareste in minte. Acel mesaj pe care l-ai mentionat este tot ce ai nevoie la inceput. http://blog.dito.ro/articole/cum-sa-faci-un-baiat-sa-te-placa/
https://www.divahair.ro/......_6_reguli! _
https://www.libertatea.ro/......iat-353229

3. Daca se uita la tine, probabil ca te place, ca vrea sa te cunoasca. Atunci cand cineva ne starneste interesul, ne uitam (ahem holbam) la acea persoana. Cand eram de varsta ta, am fost in exact aceeasi postura (desi eu nu voiam o relatie) si intamplarea face ca ma placea inapoi, desi nu avusesem vreo discutie inainte. Increde-te in intuitia ta, eu asa am reactionat si ne-am imprietenit dupa scurt timp. Mama mea a jucat un rol important in a imi amplifica indrazneala. Poate parintii tai te pot ajuta.
E firesc sa ne fie frica de respingere, suntem oameni, dar atata timp cat esti respectuoasa, draguta ai sanse! Mai degraba refuzul decat a fi chinuita de intrebarea "ce-ar fi fost daca?".
In final este alegerea ta, dar eu te incurajez sa iei initiativa!

4. (https://ro.wikipedia.org/wiki/Depresie) Nu iti cunosc exact toate emotiile/simptomele dar din ce ne-ai povestit nu suna a despresie efectiv. Poate ma insel (atunci scuza-ma), poate nu. Anunta-ti parintii neaparat daca starea ti se agraveaza, poate interventia unui terapeut e necesara. Iti inteleg tristetea pe deplin, dar a avea depresie este o chestiune dificila, serioasa, groaznica, alarmanta. Te-ar incapacita din a duce un trai normal, ar fi grav. Insomnie, irascibilitate, sentimente de goliciune, ganduri sinucigase, s-a.m.d. Poate un alt termen e mai potrivit pentru ceea ce simti.
Tu esti o fata independenta si isteata, te rog ai grija de tine si nu lasa o persoana sa determine bunastarea ta. Poate pare ca un capat de tara acum, dar ai atatea posibilitati ce te preced incat nu merita sa te supra stresezi.
Daca se va muta, gandeste-te ca mai ai aproape doua semestre sa il cunosti, si daca chiar ii pasa de tine, va vrea sa va intalniti in afara scolii.
Daca mai ai nevoie de lamurire sau incurajare, imi poti trimite cu mesaj! ^^
Mult succes!

| Laura20035647 explică (pentru CynthiaT):

Dacă mi-ai fi dat răspunsul asta mai rapid ți-aș fi dat ți-e funda, dar na... mersi tare mult!