| AlinMilarez a întrebat:

ma confrunt si eu cum o problema sa zic asa, am 17 ani..nu pot spune ca sunt urat caci multe fete m-au placut si ma plac (scuzati modestia), defectul insa este ca ma incurc cand vorbesc, mi se incruciseaza limba. Nu stiu cum sa explic si din cauza asta mereu am fost un tip retras chiar daca mi-am dorit mereu sa pot vorbi si eu normal sa abordez fetele. De cateva luni imi place de o fata, la fel si ei de mine, dar din cauza ca nu prea am stat pe langa baieti cat am crescut nu stiu cum sa abordez o fata si conversatia inceputa se termina destul de repede. Îmi puteti da cateva sfaturi cum sa o abordez si despre ce, sau cum sa vorbesc? Sau daca stiti o metoda prin care voi putea si eu odata sa vorbesc ca un om normal fara sa mi se incruciseze limba, cititul iese din calcul ca am citit mult si mi-a afectat vederea, un raspuns m-ar ajuta foare mult

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai probleme de vorbire, inceraca sa cauti un logopoed si sa te ajute sa vorbesti clar si corect.
Cititul mult nu afecteaza vederea la persoanele tinere, poate statul mult pe un ecran de TV sau computer, da acela afecteaza rau vederea, dar cititul, nu!

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin Ma bucur ca sunt disponibil la un sfat psihologic!
-aceasta justificare de a te regenera,de a te reface este o falsa dorinta de a fii implinit.
-aceasta premeditare nu se v-a intampla in viitor.
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in acest moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
-ce te-ar opri sa fii implinit,decat prezentul?
-de ce nu ti-ai spune in momentul asta?''M-am vindecat'', ''Am tot ce imi trebuie'', ''Totul necesar mi s-a implinit''?
-cine te place te place asa cum esti,pentru ca moralitatea izvoraste din suflet.
-nu iti dori sa te schimbi pentru cineva,pentru ca tot timpul v-a exista altcineva sa te critice!
-in modul acesta in care esti,daca esti perfect pentru tine,o exprimi prin impacare,moralitate,fara nervi,fara invidie,fara mandrie,esti cel mai controlat om.
-nu te schimba pentru nimeni!
-schimba-te doar pentru tine!
-nu iti dori sa impresionezi pe nimeni in vreun fel!
-doreste-ti sa impresionezi pe cineva prin propriul tau caracter ''ideal''.
-fa-ti propriul tai stil magnific,de care tu sa fii multumit!
-pe urma emani din stilul tau si altora!
-daca esti invidiat si barfit, inseamna ca existi si ca ai pret.
-daca esti laudat si apreciat, inseamna pentru ca mai exista persoane ca tine!
Multa sanatate si iti doresc sa premeditezi sfatul meu psihologic! big grin
Raspuns castigator? big grin

| AlinMilarez explică (pentru BotezanDaniel):

Foarte bun raspunsul dar pana la urma faza cu incurcatul cand vorbesc o sa am de pierdut si la interviuri si la altele...cand vezi un om ce se incurca in vorbe deja il consideri mai prejos decat unul ce stie sa vorbeasca sa intelegi.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru AlinMilarez):

Asculta si sfatul de la DonnaAlba, ca sa fie motivatia completa! big grin

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Daca problemele tale sunt de natura psihologica, din aria timiditatii sau a anxietatii, ceea ce nu este exclus, te poti adresa unui psiholog impreuna cu care sa inveti sa iti gestionezi emotiile, mai ales ca este posibil sa faci asta iar rezultatele se vad. Persoanele cu probleme de anxietate au de lucrat pe de o parte la capitolul incredere in sine iar pe de alta parte la increderea pe care o au in ceilalti. Pe curand!

| Anaandreea11 a răspuns:

Buna! N-am inteles prea bine faza cu "te incurci cand vorbesti". De exemplu si eu cateodata ma incurc in vorbire cand ma grabesc sau cand nu dau prea multa importanta. Ori nu esti tu prea indemanatic ori ai o problema minora pe care o poti corecta usor prin exercitiu. La faza cu fata pe care o placi... trebuie doar sa fi relaxat, nici sa incerci sa faci nu stiu ce buna impresie, o poti da in bara usor, dar nici sa nu fi prea nepasator! Lasa rusinea, crede-ma ca si eu am pierdut mult din cauza ei! Fii lejer, spontan, discutati despre orice. Incearca sa o faci sa rada (fetele adora baietii amuzanti dar nici sa fie clovni) Trebuie sa fi natural, sa fii tu, doar asa iti poti da seama daca te place cu adevarat sau nu! Bafta, stiu sigur ca vei aveaa!