| cristimacheama a întrebat:

Salut, TPU! Mi s-a întâmplat ceva groaznic aș spune eu. Astăzi am fost plecat cu două colege la film (nu vă gândiți la prostii) și când m-am întors i-am întrebat pe ai mei ce să vorbesc mâine cu psiholoaga (da, merg la psiholog) la care sora mea mai mică răspunde: "că te uiți la femei goale". Prima oară am fost confuz și nu mi-am dat seama la ce se referea, asta până ce am verificat în fișierele laptopului meu. S-A UITAT ÎN FIȘIERELE MELE PRIVATE! Sunt atât de șocat și de "speriat" pentru ce s-a întâmplat încât abia de reușesc să mai repet pentru testul de mâine de la geogra și mă tot întrebam dacă ar trebui să îi spun surorii mele că m-a deranjat ce a făcut și să le spun și părinților sa îi interzică să mai folosească laptopul meu. Credeți că aș proceda corect?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Cred că mai înțelept ar fi sa îți parolezi orice gadget cu o parola,cat despre faptul că îi spui ce te-a deranjat,posibil sa nu rezolve mare lucru.
Până la urmă,vorba fie între noi,la moment dat,avem de-a face și cu poftele trupești,deci nu vad unde e problema.
In plus,atât timp cât nu ai făcut rău nimănui,nu vad de ce e o problema.
Liniște-te,nu trebuie sa te simți vinovat pentru că ești atras de femei,din punctul meu de vedere e mai rău sa ai alte orientări sexuale și nu, nu sunt homofob, dar nu vad cu ochi buni aceste "features".
Și da, nu vad un lucru rău să mergi la psiholog, ba chiar e un lucru bun!

| cristimacheama explică (pentru Hyperion7):

Nu pot parola o aplicatie dar cred ca m-am cam linistit.

| Hyperion7 a răspuns (pentru cristimacheama):

Ba sa știi că există și posibilitatea asta.
Uite aici
https://youtube.com/shorts/A3fnY9i1xT0?si=GtEoSF6VEv6jK9_7

Și pe telefon poți face chestia asta, doar caută pe YouTube și o să găsești!
Hai, multa bafta!
Mulțu pentru fundiță!kiss

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, asa este curiozitatea copiilor (si nu numai).
Sora-ta - si ea a fost curiasa la ce te uiti pe laptop.
Curiozitatea este naturala.

Daca te deranjeaza ca s-a uitat la "intimitatile tale", atunci poti rezolva usor problema: pune parola pe laptop /telefon, etc! happy

| cristimacheama explică (pentru Bula):

Am parola dar o stie

| Bula a răspuns (pentru cristimacheama):

Schimba-ti parola, periodic si sa nu te vada nimeni cand o introduci /folosesti!

| cristimacheama explică (pentru Bula):

Buna idee!

| Simpatic a răspuns:

Asta nu este groaznic prietene, groaznic ar fi fost sa te prinda cu pantalonii in vine cand te uitai la filme cu sandra romainwinking laughing

ce sa iti fac daca nu vrei sa iti schimbi 'parola pe windows'winking

nu s-a intamplat mare lucru, stai linistit

| Violleta2022 a răspuns:

Istoricul fisierelor tale il pot vedea si parintii tai, nu doar sora ta, dar ei probbail ca au evitat sa-ti spuna acest lucru. Ideal este sa nu mai intri pe site-urile pornografice ca virusezi laptopul si asa ajungi sa te faci de rusine nu doar la parinti ci si la cei unde vei duce laptopul sa-l curete.

| KovacsB a răspuns:

Priveste partea pozitiva a lucrurilor, uite ai gasit ce sa discuti maine cu psiholoaga.

| Pichakchiu a răspuns:

Faptul că tu simți o anumita emoție când ai văzut asa ceva, simți rușine, de aceea te simți speriat. Ești conștient undeva în adâncul tău ca nu e ok ce faci. Asta este o rușine ce faci. Iar dacă aia avea și o relație, ce faci tu acum s-ar numi înșelat. Este un viciu aceasta activitate a ta. E la fel de păcătoasă și bolnăvicioasă precum alcoolul sau țigările. Fa-ti o prietena, ieși cu ea, descoper-o pe ea, lasă virtualizarea, ca nu faci nimic asa. Dacă tot îți arde de chestii din astea. În legătură cu sora ta, omul e o ființă curioasa. Dacă ii zici sa nu l mai folosească, mai rău o sa facă. Problema este la tine. De ce mergi la psiholog? Bine, acum nu arunc toată vina asupra ta. Cum sora ta e curioasa, la fel ești și tu despre corpul unei femei. Dar hai cu mai mult curaj și dezvoltare personala.