| MaryusSxD a întrebat:

Prietena mea(16ani) are probleme in familie, parintii ei se cearta tot timpul iar ea este bagata mereu la mijloc.
Asta o face sa fie trista mai tot timpul si plange in fiecare zi.
Ma doare sufletul cand o vad trista si nu stiu ce sa mai fac...
Va rog sa mi dati niste sfaturi\idei sa o pot face mai fericita...
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Doua lucruri o pot face pe prietena ta sa treaca mai usor peste experienta ei: empatia si/sau compasiunea (empatie + suport).

>> idei sa o pot face mai fericita

Empatie inseamna sa incerci sa vezi lumea cu ochii ei, sa intelegi prin ce trece si sa o accepti asa cum e.

Compasiune inseamna sa comunici bine cu ea, sa fii langa ea cand are nevoie si sa o iei in brate atunci cand plange. Nu trebuie sa suferi si tu langa ea ca sa-si dea seama ca o ajuti.

Nu o s-o poti face fericita daca sufera. Dar poate gasi la tine persoana cu care sa vorbeasca si care sa o asculte. Ai ei sunt ocupati cu certurile lor si nu o mai asculta pe ea.

>> nu stiu ce sa mai fac

Nu minimaliza problemele ei ("lasa ca o sa treaca", "nu mai fi suparata"). Nu o judeca ("de ce nu faci... nu stiu ce") si nu-i spune ce crezi tu ca ar trebui sa faca.

Bafta!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatuieste-o sa vorbeasca cu parintii ei si sa le spuna exact ce o supara si ca ei sa hotarasca ceva, sa inceteze certurile care-i afecteaza pe toti 3.
Din pacate, mai mult de atat nu poti face, este problema stricta de familie si asta nu in familia ta, ci in a ei.

| Juviia a răspuns:

Poate vorbi cu parintii ei, sa incerce sa nu se mai certe, sau, poti sa o iei la tine daca e cazul =)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Juviia):

La 16 ani nu poate sa o ia la el acasa, pentru ca-i minora!

| Juviia a răspuns (pentru Violleta2022):

In fine.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

E greu cand cineva la care tii are probleme - mai ales de genul acesta. Tot ce poti face este sa fii intelegator si sa o asculti. Ea nu se asteapta de la tine sa ii rezolvi problemele, ci sa o asculti si sa o ajuti in momentele mai dificile cu un sfat bun si o inima deschisa.