| anonim_4396 a întrebat:

sa incepem cu inceputul ma cheama Alex si am 13 ani. Vreau sa va spun ceva deci totul a inceput cand aveam varsta de 5 ani de atunci tatal meu a inceput sa vina beat acasa si sa ma injure(chiar daca nu era beat) dupa un an mama si-a luat un nou serviciu (care este prost platit 400lei/luna) tata nici macar nu munceste deci ne este cam greu sa traim chestia e ca noi traiam mai mult pe o pensie bazata pe 2000 de lei de la bunicul meu a fost usor pana o murit dupa s-a mutat matusa mea la mine care ne intretinea cand am implinit varsta de 10 ani ea s-a mutat si ne-a fost greu (si acuma ne mai e) imi trimiteau mie fratii si surorile bani pentru mama si tata dar si pentru mine imi dadea vreo 100 de euro pentru ceva ce vreau sa iau eu. Cand ii dau banii mie de la posta scrie un plic cu numele meu in care are banii si mai am si felicitare cand le dau banii lor zic sa ii dau si pe ai mei ca eu nu stiu ce sa fac cu banii si nu pot sa ma organizez eu le-am zis ca vreau o chitara ca imi place sa cant (am cantat la 7 ani ) ei o zis ca o sa imi cumpere una dar nici in momentul de fata nu mi-au luat-o am zis sa imi stranga alocatia tot nu mi-a luat-o.De atunci am vrut sa ma omor luam toate pastilele care le aveam prin casa si le inghiteam pe toate nu o mers acest plan sad Acuma suntem in prezent cand nasa mea mi-a luat o chitara si haine noi ca cele cumparate de parinti sunt de vreo 2 ai si ei zic ca inca imi vin... Eh deci mi-a luat chitara dupa ce am invatat din nou sa cant la ea si i-am luat corzi noi acordator penita si restul iei mi-o vandut-o cu tot cu setcrying(((((( DECE MIA DAT DUMNEZEU O FAMILIE DIN ASTA! crying(( Acum in ultima luna am spart sticla de la un tablou vechi am vrut sa imi tai gatul da mam ales doar cu cicatrici am vrut sa ma spanzur tot nu am reusit. Ajutor stiti cu este sa aveti niste parinti rai care te injura sunt batrani stau toata ziua la un calculator performant care costa peste 1000 de euro si eu nici macar un televizor vechi nu am! Va rog ajutati-ma! crying(((( Nu vreau sa traiesc asa!

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Suna la Telefonul Copilului 116111! Si nu mai incerca nimic prostesc, moartea e ireversibila! Exista o gramada de motive pentru care sa traiesti!

| Lawliet14 a răspuns:

Telefon gratis, ei te pot ajuta cu sfaturi! Sunt specialisti. http://www.telefonulcopilului.ro/

| EneCristian a răspuns:

Pai amice stiu ca acum pare rau dar dupa 18 te doare in p...a da dec9i mai indura si tu cativa ani poti sa alegi sa suni la protectia copilului sa te sinucizi ar fi o tampenie( pss sunt alti mai rai ia zi de copiii aia mici de 4 5 ani pusi sa cerseasca si daca nu vin cu bani dorm afara pe frigul asta?

| Gabriell1992 a răspuns:

Salut, te sfatuiesc sa nu te mai gandesti la suicid. In general, viata ar trebui sa fie usoara si frumoasa, dar in multe cazuri nu este asa. Cu totii avem probleme familiale, sau am avut. De exemplu, am si eu un tata ca al tau, de fapt, cu timpul si-a revenit. Du-te la psihologul scolii la care inveti, el te va ajuta sa treci peste aceasta problema. Nu trebuie sa-ti fie rusine, eu care am peste 20 de ani m-am dus din proprie initiativa la psiholog ca sa imi rezolv niste probleme vechi, iar acum nu regret decizia luata. Tu ai frati mai mari, ai zis ca ti-au trimis 100 de euro sa iti cumperi ce vrei tu, ei tin la tine, spune-le ce ai pe suflet, ei au o influenta mai mare asupra parintilor decat tine. Este trist ce ti se intampla, dar trebuie sa fii puternic, trebuie sa lupti pentru tine, viitorul tau, urmeaza-ti pasiunea si concentreaza asupra lucrurilor care iti fac placere. Probabil doresti ca viitorii tai copii sa nu sufere ca si tine, iar pentru acest lucru trebuie sa lupti din rasputeri. Incearca sa nu te mai gandesti la astfel de lucruri, du-te si traiesteti copilaria, daca parintii nu iti sunt alaturi, du-te si joaca-te cu prietenii si colegii tai de la scoala, este pacat sa iti petreci timpul concentrandu-te asupra aspectelor negative din viata ta, eu cred ca vei trece peste acest impas, cu totii credem! Daca ai nevoie de alte informatii, scrie aici, iar noi te vom ajuta cu cea mai mare placere!