| Iulian03 a întrebat:

Sunt clasa a 7 a, am 14 ani si de pe la inceputul scolii imi place de o fata din alta clasa(este tot clasa a 7 a ),eu nu am avut curajul sa ii spun in fata, asa ca i-a spus un prieten. Dupa care ea m-a chemat sa vorbesc cu ea si mi-a spus ca are prieten. Dupa cateva luni, de exemplu o data cand eram pe hol mi-a pus mana dupa gat si m-a intrebat ce fac, o data mi-a zis,,(numele meu) ce faci viata mea?" si uneori cand trec pe langa ea zice,, oooo".Ce parere aveti? Credeti ca decat isi bate joc de mine? ps: mai demult i-am dat cerere pe Facebook si mi-a dat block..si mi-a spus doresti ceva de la mine?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O relatie de prietenie dintre un baiat si o fata se face numai in scopul casatoriei -si atat.
Si da, fata te-a vazut mai slab si te ia peste picior. Nu cauta o relatie cu ea si nici cu alta. Nu cauta sa o ocolesti atunci cand trebuie sa treci pe langa ea; dar poti refuza sa ai o relatie cu ea. Daca te va intreba ce inseamna comportamentul acesta fata de ea, raspunde-i: "Ce folos sa am o relatie de prietenie la varsta aceasta?" Daca te va intreba: "Si nu ma mai placi?", tu sa-i raspunzi: "Toate lucrurile ne sunt ingaduite, dar nu toate ne sunt de folos." Fraza aceasta este o expresie din Biblie, dar se potriveste foarte bine ca un raspuns impotriva avansurile ei.
De asemenea mai exista o expresie in Biblie si care poti sa i-o spui si ei: "Toate lucrurile isi au vremea lor." Si chiar asa si este: caci si relatia de prietenie dintre un baiat si o fata isi are vremea ei; iar vremea ei este atunci cand amandoi sunt pregatiti pentru casatorie.
Si cu cat mai mult iti recomand ca sa nu te mai uiti dupa fata aceasta usuratica. Astfel de fete, invatate sa umble dupa baieti, nu vor avea familii stabile; daca vor avea familii, acestea vor fi destramate. Caci daca ea a pus mana pe gatul tau, ce motiv ar avea sa nu faca lucrul acesta si cu un alt baiat? Poate ca o fi frumoasa la infatisare -Dumnezeu a facut-o astfel; dar inima ei este usuratica. De aceea iti spun sa nu dai crezare cuvintelor ei nici chiar daca s-ar jura -caci juramantul ei vine dintr-o inima prefacuta, usuratica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce daca iti place? AI 14 ani, si, fara suparare, CRED ca ai ramas putin repetent. Asta e, ti se mai intampla sa iti placa de cineva, dar atat. La anul ai examenul. Ce faci? Si in plus, nu vezi ca te-a blocat? Las-o in pace, nu pare de treaba.

| Iulian03 explică (pentru anonim_4396):

Vorbeste in numele tau si te rog nu ma jigni

| Dumbi a răspuns:

Cat de troll e fetita aia. laughing)))))
In clasa a 7-a vrei prietena? :/ Eu sunt a 8-a, imi place de o colega, dar ma gandesc ca nu are rost sa imi stric viitorul pentru o "relatie"(nu stiu ce intelegi tu prin relatie la 14-15 ani… iesi doar cu tipa respectiva si cam atat) pe care o sa o pot sa o fac si dupa ce termin clasa a 8-a, si o sa scap si de misto-ul pe care colegii mei il fac si despre mine si despre ea, ca deh suntem impreuna…:/
Las-o pe tipa asta, exista multe fete in lumea asta si nu cred ca ti se potriveste… o sa ai timp sa iti faci multe prietene, asta nu e prima sau ultima(nici nu a fost, doar zic asa).

| Iulian03 explică (pentru Dumbi):

Nu inteleg, cu ce ti-ai strica viitorul cu o relatie?

| Dumbi a răspuns (pentru Iulian03):

O sa iti dai seama la anul cand vei fi clasa a 8-a cata presiune se pune pe tine si toti spun ca e greu si nu o sa iei examenul…
Stii in ce consta o "relatie"? Daca nu vei iesi, nu vei raspunde la mesaje sau sa nu ii raspunzi la telefon tipei respective te va lasa, chiar daca ai 14 ani mai asteapta pana intri la liceu, sau poti sa iti faci una acum, daca zici ca nu iti strici viitorul. Poate ca din cauza fetitei aleia tu nu o sa iei examenul si nu o sa intri la un liceu bun si tot viitorul tau e terminat, "inginer la salubritate" va scrie pe tine!

| ΣηJΦY a răspuns:

Ce naiba e treaba asta cu prieten la 14 ani? Pune mana copile si vezi-ti de scoala, nu mai sta de prostii.

| Iulian03 explică (pentru ΣηJΦY):

Intrebarea era alta.