| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 10-a si am o colega foarte draguta pe care o plac de ceva timp.In urma cu o saptamana am aflat de la niste colegi cum ca fata m-ar placea in plus ea a inceput sa dea semne(sa ma ia in brate,sa ma intrebe de vorba, sa ma priveasca mai mult ca de obicei).Dar cum eu sunt un copil pro*t. tamp*t, fra*er, fricos, ...etc, nu i-am aratat "afectiune" indeajuns de mult(deloc) incat sa isi dea seama ca o plac... Dupa, nu am mai vorbit cu ea pana intr-o seara cand am schimbat niste vorbe si i-am spus:
"Auzi... am auzit de la cineva ca ma placi.e adevarat?"
Ea nu a confirmat, ba chiar i-a spus unei prietene ziua urmatoare tot ce am vorbit...Acest lucru m-a deranjat foarte mult si timp de 2 zile am ignorat-o.
Acum fata nu mai da semne ca ma place, ba chiar ma ignora, iar eu sunt din ce in ce mai indragostit de ea si nu stiu ce sa fac...
Sa ii spun tot ce simt pentru ea sau nu mai are nici un rost pentru ca nu ma mai place?
Parerea mea este ca mi-am ratat sansa si cred ca nu mai simte nimic pentru mine...

Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| marius577 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa vorbesti cu ea, sa ii explici ce simti cu adevarat. Mai bine sa stii ca "te-a refuzat", decat sa traiesti o viata dominat de regretul ca nu ai actionat.

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Invit-o pe afara, ofera-i un trandafir rosu si spune-i in cuvinte frumoase (dar nu bombastice) ce simti pentru ea. Iti ceri iertare daca ai suparat-o si ii spui ca nu ai stiut cum sa te porti cu ea pentru ca nu ai nici un fel de experienta cu fetele.
De obicei eu sunt impotriva declaratiilor directe, dar cred ca alta sansa nu ai deca sa vorbesti cu ea.
Daca nu accepta invitatia pe afara, intreab-o daca poti sa o conduci acasa dupa ore. Trandafirul sa nu lipseasca, il cumperi din timp, ceri sa ii puna o fiola cu apa in coada si il pui intr-un tub de carton.
Actioneaza repede, cu cat trece mai mult timp cu atat ai sanse mai mici. Iar daca te refuza, ceea ce cred ca se va intampla, macar stii cum stai si suferi mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii îți vor răspunde ceea ce ai dori tu să auzi, eu încerc să îți spun ce trebuie să auzi. Adevărul e aproape sigur cel pe care chiar tu l-ai intuit: ai ratat șansa. Oricât de neplăcut sună, un adevăr e mai bun decât o minciună. Unei fete nu îi spui "auzi... am auzit că mă placi". Așa ceva nu se spune. Dar, mă rog, acum ai făcut-o, ai făcut-o. Vei ști măcar pentru viitor. Mai bine ceri înainte sfaturi cum să începi o conversație, decât după ce ai făcut o gafă să întrebi cum ai putea s-o repari. Spui că ai început să devii tot mai îndrăgostit de ea. Oprește-te. Încearcă să-ți ții sub control sentimentele. Dacă te oprești din timp, scapi mai ușor. Dacă permiți să te îndrăgostești mai tare, vei suferi mai mult. Fii bărbat, schimbă gândurile, orientează-te spre o altă fată. Cu cât mai repede, cu atât mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

încă te place, doar a fost deranjată de întrebarea ta. încearcă să vorbești cu ea.