| denisse20 a întrebat:

Salut tuturor. Voiam sa stiu parerea voastra legata de diferenta de varsta intre doua persoane de sex opus. Eu am 19 ani, el 42. Imi spune ca doreste sa ne mutam impreuna, si sa avem si un copil in viitor. Credeti ca poate iesi ceva bun dintr-o astel de relatie? Pupicihappy

Răspuns Câştigător
| ela84 a răspuns:

Se spune ca dragostea nu cunoaste varsta, insa de cele mai multe ori, la o varsta fragila ca a ta, fara experienta mai devreme sau mai tarziu vei reusi sa vezi altfel lucrurile si sa iti doresti un barbat apropiat de varsta ta.varstele nu sunt tocmai apropiate intre voi... insa daca e un tip ok... nu ar fi ceva rau sa incerci o relatie cu el...ai multe de invatat de la un barbat mai copt...insa pentru viitor, pentru a-ti face o familie cu el...parerea mea este nu... de ce iti zic nu? mai tarziu vei vedea in alt mod viata gandeste-te-te ca atunci cand tu vei avea 39 de ani el va avea 62? cum vezi lucrurile atunci? La varsta de 39 de ani inca esti tanara, aspiri inca la petreceri, iesiri in oras...pe cand el...la acea varsta nu ai de unde sti daca va mai fi ca acum(ma refer la sanatate nu la aspectul fizic neaparat) Deci .alegerea e in mainele talewinkingpup

22 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Parintii tai ce zic de asta? Chiar s-au terminat baietii de varsta ta? Macar fii tu matura in gandire, desi aveam pretentie la el!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De iesit, sunt sanse sa fie bine, dar tu esti foarte tanara, el e normal ca stie ce vrea, si te poate aprecia altfel decat unul de 19 - 22, care, idem nu stie sa se poarte cu tine ca cel matur! Eu am mai raspuns laintrebarea asta aici, si am exemplificat cu cupluri notorii, dar unde cea mai tanara a fost Oona=18 + Charlie Chaplin 56, si au avut 3 copii reusiti!, apoi, Amalia/30 de ani+ Ilie Nastase 60, apoi Christel Ungar 35 + Cristian Topescu 65, Ioana Tariceanu 27 + Calin P. Tariceanu 52, si Celine Dion + Renee Angelil - vreo 35 de ani diferenta! Dincolo de sentimente, se pare ca mai conteaza si banii, confortul ce-l asigura, etc... Depinde cat esti de matura, daca tii cu adevarat la el, esti sanatoasa - caci el vrea copii!, si multe altele!

| Linda a răspuns:

Gandeste-te ca el va avea 60 de ani si tu 37. Eu am 35 acum si ma simt foarte tanara, ca am viata inainte. Nu m-as casatori. In cazul meu primii 8 ani de casatorie a fost mai greu din pdv finaniciar, dar acum e foarte ok, si sotul meu e cu 1 an mai mare. Deci eu spun ca daca esti cu cineva mai tanar, 5-10 ani poate fi mai greu, dar tot e mai bine.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Şi tu ce îţi doreşti? Ai putea avea o relaţie cu acel bărbat? Te atrage? Încearcă să dai la o parte ceaţa în care stai şi să vezi care este într-adevăr situaţia şi ce de făcut.

| mihaa a răspuns:

Draga mea, stai in banca ta, sunt comvinsa k sunt baietii tanarii care te plac, nu te incurca k el, vei regreta, intre mine si sotu e 8 ani diferenta si crede-ma simt bine diferenta asta, la pat, a devenit si f gelos, ba mai mult mi-a zis ca elimbatrineste si eu intineresc si cum trec anii sotu meu tot mai dificil este, ai o viata, nu iti bate joc de ea crede-ma mai tarziu vei regreta

| ellene a răspuns:

Si eu am 19 ani si nu as putea sta cu o persoana de 42... tatal meu are 42 ani, deci foarte naspa situatie! Sincer, nu cred ca ar putea iesi ceva bun din relatia asta. El nu are nici un copil, nu a fost insurat? Nu cred... ce a facut pana la 42 ani? Mai bine gaseste unul tanar, cu chef de viata...si mai gandeste-te ca daca faci un copil cu el o sa aratati ca mama, copilul si bunicul...parerea mea

| ellene a răspuns:

Denisse vad ca si ceilalti sunt de parere ca e mai bine pentru tine sa incerci sa iti faci o relatie cu un baiat de varsta apropiata. Mihaa ti-a dat un exemplu concret... e posibil sa patesti si tu la fel. Faptul ca nu are copii da, intr-o oarecare masura, de banuit...adica de ce nu a facut nici unul pana la varsta asta? el si-a trait viata, acum vrea sa se stabileasca la casa lui, sa faca copii...cat crezi ca o sa te astepte pe tine, pana o sa fii tu dispusa sa ii faci un copil? 5 ani maxim, pentru ca el o sa aiba deja 47 si ma gandesc ca o sa vrea sa vada copilul ala crescand...decizia iti apartine. Succes

| carmi_6480 a răspuns:

In filme se spune ca iubirea n-are varsta si ca dureaza o vesnicie insa in viata reala lucrurile sunt diferite. Mi se pare prea mare diferenta el si-a trait deja cei imi frumosi ani din viata pe cand tu sunt sigura ca nici macar nu te-ai descopeit ca om si nici nu sti cine esti cu adevarat.Sincer nu cred ca relatia poate avea un viitor sunt adepta relatiilor cu persoane de varste apropiate e mai frumos sa descoperi viata alaturi de cineva de varsta ta.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Nu stiu de cat timp sunteti impreuna. dar totusi e cam mare diferenta... el poate sa aiba copii de varsta ta sau chiar mai mari.
Dupa cum a spus si carmi el si-a trait deja cei mai frumosi ani din viata. Daca stai sa te gandesti tu ai 19 ani iar diferenta de varsta dintre voi e mai mare. Decizia e a ta .viata e a ta... tu trebuie sa te hotaresti daca vrei o asemenea relatie.

| kathessa a răspuns:

Adica poate fi tatal tau? Tie cum iti suna? El poate sa iti zica multe, tu ce parere ai? Este mai mult decit dubla diferenta dintre voi! El spune ce crede ca vrei tu sa auzi...
Si daca faci copilul si nu va mai intelegeti? El pleaca la alta de 19 ani si tu ramii sa cresti un copil, alergind si prin tribunale ca sa-l faci sa-ti dea o amarita de pensie.
Draga, la virsta asta trebuie sa visezi si sa inveti pentru a construi tot ceea ce visezi. Sint de acord ca nu se fac copiii la batrinete, dar tu ce ii poti oferi unui copil? Pune raul in fata. Daca nenorocesti doua vieti, pe a ta si pe a copilului ta?
Mai gindeste-te!

| valy07kdpv a răspuns:

Buna! DENISSE20 am vazut dyn relatary ca nu vrei sa renunty la el.
nu ay fy pryma persoana care are o astfel de relatye.
am avut o amika care avea tot genul de "apukaturi", antradevar ay asygura fynancyar oryce moft...
dar saraca suporta nyste batay de numa-numa pentru ca typul devenyse gelos
pierduse cateva sarcyny dyn cauza bataylor, cand ay spunea ca este ansarcynata ancepea cyrcul. nu este o ydee buna
decy may gandeste-te vreo2-3 any
sygur aty vey schymba parerea
nu te graby sa te maryty ca doar nu au yntrat anii an sac
vey avea tymp sa te gandesty si la astfel de lucrury
la varsta ta ar trebui sa faci altceva {facultate}
vyata trebuye trayta nu aty bate joc de ea pentru ca acum este cea may frumoasa peryoada.sygur nu va yesy ceva bun dyn asfel de relatii.
deschide ochii!

| cesege a răspuns:

Esti un copil care trebuie sa viseze, sa se bucure si sa descopere, sa-si cladeasca viitorul-acum se pun bazele! In filme, sigur, varsta nu conteaza, dar lucrurile nu stau asa si in realitate.Am intalnit o fata care a facut ca si tine :s-a casatorit cu doctorul mamei, mai mare cu douazeci si de ani, a facut 2 copii, si a ramas vaduva la 40 si de ani, Si nu a fost fericita! Nu a facut nimic din ce a visat! Poate sa ai noroc, dar oricum oamenii se SCHIMBA! Fereste-te de dezamagiri! Dragostea apare sigur la varsta ta, ai grija pe cine alegi!

| larisa_6959 a răspuns:

Nu te supara, dar o sa-ti pun o intrebare mai personala. Care este relatia cu tatal tau? A fost langa tine de cand erai mica si pana acum? Nu cumva parinti tai s-au despartit si n-ai mai stiut nimic de el? Daca-ar fi asa atunci tu vezi de fapt in el un tata si nu-ti dai seama. El reprezinta, in acest caz, pentru tine exemplul maxculin care ti-a lipsit si care inca mai iti lipseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Era una de 15 ani care zicea ca s-a indragostit si canta intr'una :"Dragostea nu are varsta" si "Dragostea pluteste'n aer e o nava cosmica".
Daca el "te place" asa cum zici tu, si tu il placi la fel de mult si daca nu ai obstacole in fata voastra, poate va merge. Iar in caz contrar... nu cred...

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, dragostea e oarba si cine suntem noi sa te judecam? Sincer ...ar putea merge bine daca tu l-ai putea iubi in continuare.caci va imbatrani mult inaintea ta, dac tu crezi cu tarie in dragostea ta e ok.fiindca de la 48 de ani el va obosi mai usor atat in pat si in rest...ai sa poti face fata? Eu sunt mai mica cu doi ani decat el nu se vede diferenta si to e un pic gelos, nu vreau sa te descurajez dar, cand el va avea 56 de ex si tu33 diferenta incepe deja sa se vada.gandeste-te bine inainte sa faci un pas major! casatoria nu-i o joaca! NU poti spune azi :te iubesc! si maine :nu te mai vreau...caci esti prea ...succes! Si scuze daca te-am ranit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce n-ar iesi ceva bun daca va iubiti? Desi va veni o vreme cand tu vei avea 39(sa zicem!), iar el 62(am calculat bine?). Tu vei fi, cu alte cuvinte, la apogeul feminitatii tale, iar el putin...scofâlcit! Nu te supara pe mine, eu chiar cred in dragoste, de aceea am spus ca e foarte posibil ca viata voastra sa fie una extraordinara! Esti, totusi, un pui mic, mai asteapta vreo trei ani si daca relatia va fi la fel de frumoasa si sentimentele tale nealterate, da+i inainte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dupa 20 de ani daca nu moare va despartiti.copilul este mare tu esti infloritoare si el un hodorog de care nu o sa mai ai chef nici sa-l iubesti nici sa-i gatesti nici sa-i speli toalele.asa ca vei avea un amant tanar pe care cu timpul ti-l va lua fiica ta daca vei avea o fata.denisse nu are cum sa mearga oricat de optimist as fi.nici o relatie din cele cunoscute de mine nu a mers. dar aveti timp sa faceti un copil si sa-l cresteti impreuna. iar daca este verde probabil tu tanara fiind poate veti fi impreuna pana la adanci batranete. dar timpul nu sta in loc.

| Aditu94 a răspuns:

O relatie poate sa existe..pentru tine ca sa castigi experienta.dar intrebarea e alta..cum ai sa te simti cand vei avea un copil la varsta de 10 ani, tu avand 29 si el 52, cand tovarsii il vor intreba de ce maicasa umbla cu bunicu ..asta o data.o alta chestie gandeste-te cum o sa fie el..cu jucaria o sa te bucuri o perioada..de la 50 incolo cand pistolul nu mai ia foc.o sa fii cam nefericita. poti sa accepti o diferenta de 0-15 ani cel mult.dar totusi..esti tanara..cauta un barbat de varsta apropiata tie..inteleg ca vrei unul matur.dar vei fii fericita pe termen scurt, nu si pe lung..copii ai timp sa faci..asa ca pune mana si pune baza pe educatie sa ai un job sa ai o pensie sa fii independenta..nu la mana oricui, cand se supara sa iti dea viteza.

| denisse20 explică:

Buna Ellene. Stiu ca este nasoala situatia, sunt constienta de asta... El a fost plecat din tara o luunga perioada de timp, acum s-a reintors. Mi-a spus ca a fost insurat, dar a trecut foarte mult de atunci...copii nu are. Chiar nu stiu ce ar trebui sa fac, sunt indecisa. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| denisse20 explică:

Eu imi doresc sa ii raman alaturi...pentru cat timp, nu se stie niciodata- dar mi-e teama ca el sa nu ia in serios relatia, sa ma minta. Nu mi-as dori asta...

| denisse20 explică:

Nu ma intelegti gresit. Copil nu am de gand sa fac acum in niciun caz, probabil peste vreo 6-7 ani. Urmez o facultate, vreau sa imi fac o cariera...no way sa ma marithappy Relatia asta nu imi afecteaza nici planurile de viitor, nici studiile. Ma gandesc doar la diferenta de varsta...

| denisse20 explică:

Ai dreptate Larisa...Ai mei au divortat cand eu eram f mica, iar de atunci nu am avut niciodata un tata.