| anonim_4396 a întrebat:

Salut,uneori nu inteleg viata asta,vad cum alti sunt fericiti iar eu nu sunt,traiesc aceleasi zile proaste,aceiasi rutina aproape,prieteni nu mai am,ci doar unu singur care a plecat in alt oras,ma simt singur si devastat, doar parinti imi mai sunt aproape.Ma doare sufletu,simt ca pocnesc! Ma tot intreb daca eu meritam asa ceva, poate o fii vina mea. Ce pot sa fac? Numai vreau sa am starile astea.

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Nu te mai gandi la ce viata au alte persoane ca stii cum se zice 'The grass is always greener on the other side', uita-te doar inainte si la propriul tau drum, gandeste-te ce schimbari ti-ar prinde bine, dupa care pune-le in practica.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu cred ca cumva si tu te proiectezi in tristete. Adica pana si avatarul tau transmite asta, tristete, izolare, singuratate.
Incearca sa te imprejori mai mult cu imagini si ganduri pozitive, sa faci diverse activitati zilnice care sa-ti mentina mintea ocupata din a te gandi la ce e mai rau.
Fa-i sport, pe lanaga ca e o activitate buna care sa-ti ocupe timpul si benefic sanatatii, o sa-ti ajute si psihicul. Se elimina anumite substantante in timpul antrenamentului care iti dau buna-dispozitie.
Daca vrei sa cunosti oameni noi si ai impresia ca nu ai unde, inscrie-te in tot felul de ONG-uri, voluntariate etc. Acolo pe langa o activitate care se adauga dosarului tau si da bine, vei cunoaste oameni noi, potentiali prieteni. Acolo incearca sa pierzi toate aceste frici, timiditate etc si comunica cu cat mai multe persoane pana gasesti unele cu care sa legi prietenii.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Adry05):

Ai dreptate, deja incerc sa schimb asta.Pana la urma cad, ma ridic, merg inainte. Important e sa nu renunt la ceea ce vreau, iti multumesc pentru raspuns, o sa tin cont.

| MCRgurl a răspuns:

Incearca sa iti redirectionezi toata frustrarea asupra realizarii unui lucru care te va scoate din starea asta.Gaseste ceva care iti face placere.Orice.Si ia toata frustrarea asta cauzata de nefericirea ta si foloseste-o in avantajul tau. Apuca-te de un sport sau inscrie-te la cursuri de actorie.Implica-te in diverse proiecte.Sau pur si simplu tine-te de scoala si intra la o facultate care sa iti permita sa urmezi cariera pe care ti-o doresti.

Viata inseamna atat cat o faci tu sa insemne.

| danay72 a răspuns:

Fa-ți prieteni noi. Socializează, străduiește-te sa ai o atitudine pozitiva pentru ca o inimă vesela este sănătatea trupului.

| aumih16 a răspuns:

Pai nu e prea bine deloc sa te uiti in curtea altora! mai bine iti croiesti drumul tau! si aia este! fiecare trebuie sa aiba un drum al sau in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin asta trec si eu. La mine e mai rau. Nici cu parintii nu ma pot intelege. Uite, lasa-mi nr tau de telefon in privat, asta in caz ca ai wapp si putem vorbi, te pot ajuta!

| ambicio a răspuns:

Să te cunoști pe tine însuți și să fii cea mai bună versiune a ta.

| LawlietL886 a răspuns:

Stai calm. În viață mai ești și singur. Problema nu e la tine. O să-ți faci alți prieteni. Cât despre frustrarea ta, trebuie să te relaxezi și să uiți de ce a fost râu.