| Mexy96 a întrebat:

Salut, vreau niste sfaturi de la voi!
Am o "prietena" cu care am fost combinat acum 4 luni, ea se comporta cam ciudat cand vorbea despre fostul iar cand m-am despartit de ea imi spunea despre el cu care era iar impreuna, el locuieste chiar langa si spunea ca ar fi rau cu ea. Eu o vedeam nebuna ca de rau nu ar fi stat cu el, in fine ea tinea ca vrea sa imi spuna ceva fata in fata si a aflat asta, atunci am observat ca o sechestreaza deoarece ea plangea si cred ca a si batut-o. Eu as ajuta-o dar nu stiu exact cum, sunt sigur ca e foarte speriata de el plus ca m-a dezamagit in compertamentul ei grav... ca m-am gandit sa depun o declaratie la politie si ma tem ca o respinge fiind amenintata si trebuie sa mai specific ca si el imi e tovaras amundoi sunt pentru mine la acelasi nivel de interes si tovarasie si imi e greu sa intervin... o sa discut oricum cu mama ei, sper sa aveti si alte idei!

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Discuta cu mama ei poate gasiti o solutie si scapati fata de obsedatul ala, poate ea vrea sa scape de el dar fiind amenintata sta cu el de frica

| PsychologyCupid a răspuns:

Intai de toate, pana sa te bagi intre ei, vorbeste cu ea, nu are cum sa o verifice 24 din 24. Du-te la scoala intr-o pauza si vorbeste cu ea, spune-i ca vrei sa o ajuti, daca vrea sa o ajuti, ea poate accepta situatia, nu stii ce e intre ei, ce fel de relatie au. Nu poti sa te duci la parinti pentru ca poti face o prostie si sa-i strici fetei viata. Iti dai seama cum ar fi sa vii acasa intr-o zi sa fie parintii cu gura pe tine ca esti cu una de 12 ani, ca nu esti normal si urlete si tipete si certuri saptamani intregi? Tu intai vorbeste cu ea personal si daca iti spune sa o lasi balta, nu te baga. E viata ei, greselile ei, trebuie sa invete si singura.

| SuperChocoCherry a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea si sa incerci sa o faci incetul cu incetul sa se indeparteze de el.Este clar ca ceea ce a facut el nu e corect si poate o obliga sa fie cu el impreuna. Poate ea nu isi doreste asta.Parerea mea este ca ar fi bine sa stai la o discutie cu ea si sa vorbiti in liniste sa iti spuna tot ce simte.

| Mexy96 explică (pentru SuperChocoCherry):

Problema e ca nu am cum sa vorbesc cu ea, baiatu nu o lasa pe mess pe facebook, o duce la scoala o ia de la scoala trebuie sa mai zic ca are 21 de ani si ea 16!

| SuperChocoCherry a răspuns (pentru Mexy96):

Pff,atunci incearca sa vorbesti cu mama ei. dupa ce el o aduce de la scoala, incearca sa mergi la ea acasa.
vorbeste cu mama ei si spune-i ce se intampla. poate ea nu isi da seama.