| Criss001 a întrebat:

Salut, vreau sa ma ajutati sa trec peste ceva care mi s-a intamplat chiar acum cateva momente...sa incep deci mama mea e acum la sedinta de la scoala mea iar tatal meu e la serviciu deci am ramas cu fratele meu acasa.Nu a trecut mult si l-am rugat pe fratele meu sa ma ajute la fizica la tema.(el ma mai ajutat de multe ori nu e prima oara). Fratele meu e mai mare decat mine (cu 6 ani, are 18). In timp ce ma ajuta eu i-am spus ca a gresit undeva ca noi nu facem asa in clasa, iar el mi-a spus "Atunci zi-mi tu cum ai facut geniule"(pe un ton mai jicnitor) iar eu i-am zis sa nu isi mai bata joc de mine si sa nu se mai enerveze (nu era enervat inainte)asa si cum ziceam i-am spus ca nu stiu sa fac ca de asta i-am cerut ajutorul dar stiu sigur ca nu se face asa. Iar el a inceput "pai atunci faci dracu singura temele" (ma scuzati de injuratura). Nu stiu credeti-ma ca de nervi chiar nu mai stiu cum am ajus (aicea vroiam sa ajung) el aproape plecase din camera ( nu mai stiu ce mi-a zis) si sa intors repede la mine ma apucat de o mana gata sa ma loveasca si m-a injure si tipat la mine.De atunci tot incep sa respir ciudat si mi se cutremura tot corpul.Noi ne-am mai certat dar mi s-a intamplat la fel cu respiratia si cutremuratul doar cand se certau parintii mei.(nu spun cauzele). Pe mine nu ma apuca "respiratia" si "cutremuratul" din orice ci doar din cazuri foarte "grave"(in general certurile foarte aprinse). Va rog imi e foarte greu sa ma linistesc si poate ca am exagerat putin si eu cand vorbeam cu el chiar nu stiu...ma puteti ajuta?( scuze daca textul e putin neclar)

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Fratele tău nu a greşit deloc. Chiar a făcut foarte bine. A greşit că a vrut de la bun început să te ajute. Tu TREBUIE să-ţi faci singură temele că altfel peste câţiva ani o să te plângi că mereu eşti în umbra fratelui tău şi că nimeni din familie nu te bagă în seamă. Şi ar avea şi motive dacă tu nu eşti în stare singură să faci o banală temă la fizică.
Şi-n plus, într-un fel se rezolvă o problemă în clasa a XII-a, altfel în clasa a VI-a.
Exemplu clar: O problemă de optică este foarte greu de făcut cu aparat matematic de clasa a VI-a, dacă stăpâneşti deja trigonometria. În clasa a VI-a trebuie' să faci cu asemănări de triunghiuri şi scrii mult iar pentru cineva care stăpâneşte aparat matematic mai avansat, e obositor şi preferă varianta scurtă şi mult mai eficientă.
Cât despre tremuratul tău, ar putea fi pe de o parte un atac de panică. Dar, pe de altă parte, pot fi primele semne ale unui astm bronşic moştenit.
Ia caută tu să te duci la un doctor pneumolog. Şi nu glumesc. Dacă-l descoperi acum, ai şanse reale ca până la 20 de ani să scapi de el.
Dacă-l descoperi adultă fiind, îl porţi toată viaţa şi nu, astmul nu e o plăcere!
Succes.

| Mihaela a răspuns:

Poate ai facut un atac de panica, linisteste-te, stai putin in pat, sau fa ceva placut tie. Daca nu, du-te si vorbeste cu el!

| scully a răspuns:

Incearca sa te linistesti, bea putina apa...
Poate ai probleme cu inima, si mie mi s-a intamplat!
:-ss

| ChristineW a răspuns:

Beh, fratele tau sa purtat super cu tine. Si restul este un copy peste de la ce a spus Ellena

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Si pe mine dar sti de ce? pentru ca nu suntem obisnuiti cu asa ceva

| Publicitatee a răspuns:

Ppfooooolaughingrolling on the floor... esti tutalaughingrolling on the floor thmneeehappy eu ma bat si ma injur ca fratimiu d morti in fiecare zii.laughing j sa vzi ce tremur eu ca ma cert kfratimiulaughing)...numai atacuri d panica facrolling on the floor dutee fhaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma baiete.fratele tau stie sa rezolve asa cu le-a aratat la scoala lor. daca voi a-ti facut altfel, are dreptate. fa-ti temele singur si fii mai atent in clasa.si ei ii ajut pe ai mei pana la a cincea. dupa aia nu mai pot fiindca a evoluat muult materia. iar de la revolutie incoace 6 ani e mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dormi este cea mai linistitoare metoda

| Criss001 explică:

Multumesc de sfaturi happy fara suparare dar nu cred ca o sa mai vorbesc cu el o perioada...

| Criss001 explică:

Ma lasi de parca eu nu ma injur mai mereu cu fratimiu dar am avut niste traume de cand eram mica...si cand vad ca se intampla din nou ma panichez tuto straight face

| Criss001 explică:

1. sunt fata 2. da, ok materia s-a schimbat doar ca...cum sa zic chiar nu avea nici o legatura ce zicea eș si nu pentru ca stiu eu neaparat ca asa se face. Pur si simplu a gresit si s-a rastit la mine... oricum gata a trecut ce s-a intamplat s-a intamplat!

| tequila568 a răspuns:

Incearca sa te calmezi si sa te impaci cu fratele tau.Cu siguranta ii va trece :*. Sper sa va impacati+si eu am un frate de 18 ani(coincidenta). Funda?batting eyelashes