| Mihai211096 a întrebat:

Salut,vreau sa va intreb sa ma ajutati cum sa imi conving parintii sa imi dea 700 de lei sa imi repar calculatorul? Am avut note bune pana acum inclusiv acest semestru, dar calculatorul actual nu mai merge bine si as vrea unul nou.Cum sa ii conving?

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Aș fi curios ce anume e defect la calculatorul tău de costă 700 de lei ca să-l repari. Nu de alta dar 700 de lei e foarte mult pentru o reparație.
Calculatorul meu tocmai a împlinit un an de zile și era considerat „avion" la vremea când l-am cumpărat. L-am achiziționat pe componente și unitatea per total a costat 450 de lei. De-aia întreb ce mama naibii putea păți tigaia ta ca să coste 700 s-o repari - nu s-o înlocuiești.

Chiar te rog să-mi zici ce-a pățit căci am așa o presimțire că ceva nu e-n regulă-n toată povestea.

| Mihai211096 explică (pentru kongeriket):

Simplu s-a ars placa video si pc e vechi de 6 ani si nu e mai gasesc componente pe acel model si trebuie schimbata si placa de baza si procesorul si rami si tot.

| kongeriket a răspuns (pentru Mihai211096):

„E vechi de 6 ani" - nu spune nimic.
Ce fel de slot de placă video ai?
Chiar zilele trecute am văzut o placă de bază fabricată în 2007 cu slot PCI Express - și deci compatibilă cu aproape orice placă video modernă.

Ba mai mult, și dacă ai o placă de bază cu slot AGP pe 8X, în continuare se pot găsi plăci video de performanțe decente (128 MB RAM) compatibile.
E-adevărat că dacă ai sub 1GB de RAM și procul sub 2, 2 Ghz, nu prea mai merită să-ți iei doar placă video - însă având în vedere că nu-ți poți permite suma întreagă - o soluție este într-adevăr să-ți iei totuși altă placă compatibilă.
Sunt dispus să pun pariu că se poate găsi placă video compatibilă cu placa ta de bază la un preț de maxim 150 de lei.

Ah... și încă ceva - chiar dacă-ți iei placă de bază nouă - ramii pe care-i ai încă sunt buni căci ai zis că s-a ars placa video, nu și ramii.

| Mihai211096 explică (pentru kongeriket):

Mi-o pot permite dar parinti sunt incapatanati si ei pana nu se strica sa nu mai porneasca nu imi ia altu'.

| Mihai211096 explică (pentru kongeriket):

NU sunt buni da sunt DDR 1 si nu se mai gasesc placi de baza cu ddr 1 crede-ma ma pricep asa ca nu te mai baga.

| kongeriket a răspuns (pentru Mihai211096):

„si nu se mai gasesc placi de baza cu ddr 1" - Serios?
http://www.sigmanet.ro/Componente/Placi_de_baza/filtre/s233-878.html
„crede-ma ma pricep asa ca nu te mai baga." - Mă scuzi că te-am inoportunat. Credeam că expertiza mea de 11 ani în meseria asta ar putea fi de folos - dar bănuiesc că expertiza ta de adolescent care încă stă cu părinții bate orice.

| Mihai211096 explică (pentru kongeriket):

Da placi pe socket 478 laughing nici actuala macar are 775, ce fac descresc laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te duci la sala si dai 30-40 ron /zi si le faci un calcul.

| I3oLLinG3r a răspuns:

Incearca sa ii convingi ca tu chiar ai nevoie de unul nou pentru ca nu mai poti lucra pe acesta, si ai nevoie de unul de tehnologie actuala.

| Mihai211096 explică (pentru I3oLLinG3r):

Asta le-am spus si eu si chiar am nevoie nu ma prefac imi trebuie la scoala dar ei zic ca daca porneste inseamna ca merge, sa mai stau putin si sa deconectez niste fire si sa le zic ca nu mai porneste, ei oricum nu se pricep?

| spaghetty a răspuns (pentru Mihai211096):

Mai stai asa cateva zile\saptamani si fa cumva sa strici ceva din el(sursa de exemplu)sau poti sa strici windowsulhappy

| I3oLLinG3r a răspuns (pentru Mihai211096):

Deci 1 solutie buna ar fi sa scoti placa video din PC o perioada si sa zici ca e stricat, pentru ca asa daca in cel mai rau caz nu reusesti sa achizitionezi un nou PC poti sa pui inapoi placa video si zici ca ai reusit sa il repariwinking!